Kraków. Wystawa "Czekając na wiatr" w Centrum Sztuki Solvay. Artyści i naukowcy razem przeciwko smogowi

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Wystawa "Czekając na wiatr"
Wystawa "Czekając na wiatr" Andrzej Banas / Polska Press
Nie tylko sztukę, ale w równej mierze naukę, prezentuje najnowsza wystawa Tomasza Wełny, który zaprosił do współpracy artystów i naukowców. Antysmogową ekspozycję „Czekając na wiatr” można obejrzeć w galerii Centrum Sztuki Współczesnej Solvay.

WIDEO: Krótki wywiad

Dama z gronostajem i maseczką antysmogową, czyli „Nowe dziedzictwo narodowe” Alicji Sobiepańskiej albo „Smog w kroplach mgły” Tomasza Wełny to raptem dwa z wielu dzieł, które zobaczymy na wystawie „Czekając na wiatr”. Interdyscyplinarna ekspozycja krakowskiego grafika dr. Tomasza Wełny od lat zaangażowanego w działania antysmogowe podejmuje temat zanieczyszczenia powietrza w Polsce.

- Smog inspiruje mnie od lat. Prezentując tę tematykę znajduję dodatkowo to, co uważam w tej dziedzinie za najcenniejsze: możliwość połączenia sztuki i edukacji – tłumaczy artysta, który na wystawę oprócz dzieł plastycznych przygotował m.in. animację „Cały ten smog”.

Ekspozycja gromadzi w jednym miejscu prace artystów, naukowców, dziennikarzy i działaczy społecznych. Do akcji włączyło się w sumie blisko 30 twórców oraz wybitni specjaliści w zakresie badań zanieczyszczeń powietrza, w tym prof. Piotr Kleczkowski, prof. Wanda Wilczyńska-Michalik, prof. Marek Michalik i dr Bartłomiej Pietras. Jak podkreśla organizator, wszystkich połączyło jedno dążenie: aby wkrótce w Małopolsce nie trzeba było więcej czekać na wiatr.

- Punktem wyjścia dla każdego autora był smog. Dowolność interpretacji sprawiła, że osoby zaangażowane w akcję przygotowały dzieła bardzo różne i w różnych formach – mówi dr Tomasz Wełna. Na wystawie zobaczymy obrazy, grafiki, plakaty, zdjęcia, animację, plansze edukacyjne, a także publikację, która informuje o wpływie smogu na zdrowie. Autorzy zaprezentowali własne spojrzenia, ale nie bali się wejść w dialog ze sztuką. Dołączyły do nich również dzieci, w tym uczniowie prywatnej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Reja. Wszystko to w przestrzeni podzielonej na cztery części - malarską, fotograficzną, dydaktyczną i naukową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Wystawa "Czekając na wiatr" w Centrum Sztuki Solvay. Artyści i naukowcy razem przeciwko smogowi - Gazeta Krakowska

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
brando

Olek, z opisu wydaje się bardzo solidny i funkcjonalny. Ile kosztuje taki filtr powietrza KJ350F?

o
olek
1 marca, 11:26, Mango:

Ja mam filtr Air Purifier. Dla mnie rewelka. Dobrze że go kupiliśmy

U mnie w domu mam z tej firmy filtr powietrza z nawilżaczem KJ350F. Pozwala on utrzymać w domu korzystny mikroklimat usuwając z powietrza bakterie chorobotwórcze, pleśnie, grzyby a także dym i pyłki.

R
Racjonalny

Wyraźnie ktoś ma interes w nakręcaniu tej histerii z powodu "smogu", którego w Polsce... nie ma! Jest wprawdzie zanieczyszczone powietrze - jak wszędzie - ale nie smog.

M
Mango

Ja mam filtr Air Purifier. Dla mnie rewelka. Dobrze że go kupiliśmy

o
olek

Smog to ogólny problem całego kraju. Trzeba edukować ludzi i namawiać do palenia gazem czy pelletem. Dobra opcja to też panele fotowoltaiczne. Sam od roku opalam dom gazem, ale w mojej okolicy 90% ludzi pali w kopciuchach. Aby w domu mieć czyste powietrze zainwestowałem w filtr powietrza z nawilżaczem KJ350F.

H
Hgw

Najwiekszym przeciwnikiem kod-u jest wiatr. Szybko ten ich smrod rozwiewa.

G
Gość
29 lutego, 8:02, ?:

Jak można czekać na wiatr w tak gęstej zabudowie?

29 lutego, 13:33, Gość:

Na wsiach nie maja gęstej zabudowy a jak sie przejedzie rowerem z (i tak juz) zanieczyszczonego Krakowa to ledwo mozna oddech znaleźć. Takie to wasze gadanie i szczucie na miasta jako zrodla zanieczyszczenia. Czesto jest czysciej niz szaro-bure wioski na zime gdzie az w gały szczypie tak hajcuja.

Większość wsi w małopolsce jest budowana w dolinach wzdłuż rzek i dróg, również nie ma przewiewności przez sposób zabudowy. Słaby przykład.

ś
św. NH

Maski w gacie niech włożą i na samochody takie jak w Głupim i głupszym na ruski gaz klanie Gogo i Gigi winów.

G
Gość

Hipokryzja.

G
Gość

Teraz maska już tylko kojarzy się z koronawirusem. Ale artysta stanie się memem jak za granicą podłapią.

.
29 lutego, 08:02, ?:

Jak można czekać na wiatr w tak gęstej zabudowie?

Nieskuteczne?

?

Jak można czekać na wiatr w tak gęstej zabudowie?

G
Goorol

Głupota ludzi uważających sie za artystów nie ma granic. Intelektualny poziom celebrytów z bulwarówek.

Wróć na i.pl Portal i.pl