Kraków wstrzymuje oddech. Fatalna jakość powietrza

red.
Kraków rozpoczął nowy tydzień z fatalną jakością powietrza. Dopuszczalne stężenie pyłów są wielokrotnie przekroczone. W szczytowym momencie stacja na al. Krasińskiego w Krakowie pokazywała stężenie pyłu na poziomie aż 462 µg/m3 czyli 924 proc. dopuszczalnej normy.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ogłosiło II stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza.

Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie, poziom stężeń pyłów PM10, według średniej z godz. 1.00-7.00 (8.00 dla stacji ALEJE), zarejestrowany na stacjach pomiarowych zlokalizowanych na terenie Krakowa wyniósł 190 ug/m3. Dopuszczalna norma dobowa to 50 ug/m3

Kraków wstrzymuje oddech. Fatalna jakość powietrza

Smog nad Krakowem. Dane z godziny 11.00 [DANE]


  • Aleja Krasińskiego - 462 µg/m3
  • Kurdwanów - 190 µg/m3
  • Dietla - 235 µg/m3
  • Os. Piastów - 146 µg/m3
  • Os. Wadów - 113 µg/m3
  • Ul. Telimeny - 192 µg/m3
  • Os. Złoty Róg - 193 µg/m3
  • Nowa Huta - 236 µg/m3

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

  • unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń;
  • ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;
  • osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.
Kraków wstrzymuje oddech. Fatalna jakość powietrza

Prezydent Krakowa apeluje o ograniczenie czynności, które przyczyniają się do powstawania zanieczyszczeń powietrza, korzystanie z komunikacji miejskiej i pozostawienie samochodów prywatnych na parkingach. W tym czasie należy zwracać uwagę zwracać na jakość spalanego w piecach węgla i powstrzymać się z używaniem kominków. Prezydent Krakowa zwraca się też do osób, które do Krakowa przyjeżdżają z okolicznych miejscowości, by w dniach, kiedy są przekraczane normy zanieczyszczenia nie wjeżdżały samochodami do centrum i Śródmieścia. W związku z ogłoszeniem II stopnia zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza na terenie miasta będą się odbywać wzmożone kontrole pojazdów pod kątem jakości spalin.

Wiele roślin doniczkowych działa jak „naturalny oczyszczacz powietrza”. Zobacz, jakie kwiaty warto mieć.

Te kwiaty doniczkowe są jak oczyszczacze powietrza. Zobacz, ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Kraków wstrzymuje oddech. Fatalna jakość powietrza - Gazeta Krakowska

Komentarze 42

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mieszkaniec
Problem smogu absolutnie nie jest z winy piecy na wegiel. Zobaczcie Panstwo ze w innych miastach nie ma az takiego prpblemu ze smogiem. Peosze soe przejechac po okolicach krakowa a szczegolnie tych gdzie uprawiane sa warzywa to tu lezy problem ludzie maja w gospodarstwach po 2,3 tunele ogrzewane piecami domowej roboty. To co sie dzieje wieczorami jak to jakas masakra... prosE aoe przejechac teraz np do gminy igolomia wawrzenczyce to Wam sie wlos na glowie zjerzy...
T
Technik
Matole popatrz w statystki ile wtedy ludzie żyli i na co umierali teraz po latach doświadczeń i postępu medycyny wiadomo jak zanieczyszczenie powietrza zabija ludzi. Ale tym Matole wiesz lepiej to zasuwaj teraz się inhalować na dwór a najlepiej wsadź ten tępy łeb od razu do komina. Poeksperymentuj na swoim zdrowiu i zobacz kiedy zdechniesz.
K
Kostucha
To przejedź się teraz do szpitala na kardiologie i zobacz jak kostucha z kosą zbiera tam teraz żniwo. Jesteś młody cwany to wdychaj pełną piersią ten syf, ale potem nie sraj w majty jak zapuka kostucha przy 50-60tce w twoje drzwi.
K
Koniec
Zgniły śmierdzący kraj brudasów w centrum europy z ogólnokrajową komorą gazową. Powinni tu zrzucić bombę atomową i wypalić to całe tępe smrodzące ścierwo do gołej ziemi.
p
poprostu
Narzekamy codziennie na beton, korki i smog. A podczas wyborów Jacek i tak dostaje najwięcej. Może po prostu czas zagłosować na kogoś innego. Tylko tam można doprowadzić do zmiany
g
gniewko_syn_ryba
Tak ?... ;)))
G
Gsr
Jak chcemy zmiany potrzeba więcej buspasow

Ale też zgłaszać do straży miejskiej przypadki nielegalnego parkowania na zakazach, to może pomóc odspawac ludzi od aut
S
Sens
To będzie skuteczne rozwiązanie. Bo o to chodzi by promować trwałą przesiadkę na mpk
a
antymajcher
Znam wiele przypadków proszenia straży miejskiej lub policji o interwencję z powodu różnych nielegalnych działań, które powodują zanieczyszczanie powietrza np:
- firmy ogrzewają pomieszczenia produkcyjne spalając odpady, płyty wiórowe, dym w różnych kolorach, gryzie w gardło
- ciężarówki wywożą z budowy na drogi publiczne masę błota, potem kurz, jak w czasie burzy piaskowej na pustyni
- na pętli MPK, w pobliżu bloków, mimo znaku "zakaz ruchu" parkują regularnie tiry, smród wielkich diesli, kapiący olej
Interwencji najczęściej nie w ogóle podejmuje się, oficjalnie z braku czasu, lub winny łamania prawa nie jest karany.
W moim przypadku nigdy funkcjonariusz przyjmujący zgłoszenie nie poinformował później o sposobie załatwienia sprawy.
Służby odpowiedzialne za egzekwowanie prawa (nawet tego obecnego, ułomnego) nie wykonują swych podstawowych obowiązków pasożytując na społeczeństwie, przyczyniając się znacząco do zanieczyszczenia środowiska.

Władza wykonawcza z powodu lenistwa, braku nadzoru, korupcji i wielu innych przyczyn nie wykonuje podstawowych zadań, za które otrzymuje od podatnika wysokie wynagrodzenie.
Zmiany prawa, aby można było
B
Bajok
i..?? co z tego?? całe życie mieszkam w tym mieście, praktycznie pod "rurą wydechową" całe życie wdycham to powietrze / smog / pyły i nie narzekam. To moje środowisko naturalne. Najwięcej szczekają na smog nie rodowici krakusi tylko przyjezdne słoje którym się wydaje że jak ubiorą na ryj maskę antysmogowa to są tacy modni..a dupa tam.. w mieszkaniu oddychasz czymś innym niż na polu???
B
Bajok
cmoknij mnie w dupę jak w beczkę kmiocie. Żyjesz w tym mieście np 40 lat i myslisz że wtedy było lepiej? Że może wtedy lepsze diesle jezdziły? A gówno! Wtedy jak przejechał Kamaz ( nie wiem czy wiesz co to jest ) albo Ził to dopiero był dymek....cały ten niby smog istniał od dawna tylko sie o niem nie mówiło.
A
Adolf Hejter
takie sranie w banie z tym smogiem...gdyby był prawdziwy SMOG z takim przekroczeniem norm to byśmy chodzili jak we mgle, a to po prostu nie smog tylko przekroczone normy pyłów. Ot i temat zastępczy dobry dla otumanienia pospólstwa
a
asdasd
oj tam oj tam, w niedziele w Wieliczce bylo ponad 1200 %, dzisiaj też niewiele lepiej a burmistrz Koziol anni me ani be, generalnie jest ok
K
Krakowianka
Panie Majchrowski, a gdzie darmowa komunikacja?????
G
Gość
Przez rozwój Kraków się dusi. Włodarze chcą zwiększenia liczby ludności, więc sprowadzają się z obcych miast, budują blokowiska, co powoduje ubytek zieleni (czyli naturalnego filtra powietrza). Więcej ludności to więcej aut, więc więcej rur wydechowych a zamiast robić skrzyżowania dwupoziomowe, stawia się co krok sygnalizacje, co powoduje korki i ruszanie i hamowanie pojazdów co krok. Podczas ruszania z miejsca zużycie paliwa i emisja spalin są wielokrotnie wyższe niż podczas jazdy (zwłaszcza niż podczas szybkiej jazdy) - zatłoczony autobus przegubowy podczas ruszania spala wręcz dwudziestokrotnie więcej niż podczas jazdy. Sygnalizacje świetlne przyczyniają się więc do pogorszenia powietrza (ta sama ilość pojazdów pędząca autostradą o wiele mniej emituje spalin niż podczas jazdy w miejskich korkach z sygnalizacją świetlną montowaną nieraz dla byle przejścia dla pieszych). Katowice to w porównaniu z Krakowem niemalże uzdrowisko - jest to miasto o znacznie mniejszej liczbie ludności, wyludniające się, o dużej liczbie obszarów zielonych (wręcz leśnych), nie w niecce oraz tam są szerokie arterie, często z dwupoziomowymi skrzyżowaniami i przejściami podziemnymi, więc korki się nie tworzą a samochody jadą znacznie szybciej i z mniejszą liczbą zatrzymań, co znacznie redukuje emisję spalin. Gdyby ze 100 tys. ludzi wyprowadziło się z Krakowa na stałe z samochodami, drugie 100 tys. pozbyło się aut, wyburzono biurowce i trochę blokowisk (zwłaszcza tych w złym stanie technicznym), zmniejszono obszar miasta, pobudowano bezkolizyjne arterie autobusowe z węzłami dwupoziomowymi i przejściami podziemnymi (kładkami), polikwidowano sygnalizacje świetlne, to Kraków by się stał do życia.
Wróć na i.pl Portal i.pl