Kraków. Arcybiskup Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na problem apostazji [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Arcybiskup Marek Jędraszewski w czasie pokutnej modlitwy kapłanów Archidiecezji Krakowskiej w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej zwrócił uwagę na problem apostazji.
Arcybiskup Marek Jędraszewski w czasie pokutnej modlitwy kapłanów Archidiecezji Krakowskiej w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej zwrócił uwagę na problem apostazji. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
Metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski w czasie pokutnej modlitwy kapłanów Archidiecezji Krakowskiej w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej zwrócił uwagę na problem apostazji. Zaznaczył, że średnio w skali roku w Archidiecezji Krakowskiej taki akt składało 50-60 osób, w 2019 r. natomiast już 123, a w 2020 r. aż 445.

FLESZ - Komisja ds. pedofilii zawiadamia prokuraturę. Sprawa dotyczy czterech biskupów

Proszę was, róbcie wszystko, aby ten dramatyczny akt odejścia był jednocześnie pierwszym dniem powrotu, bo Kościół jest miłującą matką, bo Kościół to jest także ten ojciec czekający na powrót marnotrawnego syna, gotów wybiec na spotkanie. To jest Kościół, którego macie być pokornymi świadkami

– mówił abp Marek Jędraszewski w czasie pokutnej modlitwy kapłanów Archidiecezji Krakowskiej w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W Sanktuarium św. Jana Pawła II odbyła się modlitwa pokutna kapłanów Archidiecezji Krakowskiej.

Kraków. Modlitwa pokutna kapłanów Archidiecezji Krakowskiej ...

Odwołując się do wezwania z Księgi proroka Ozeasza „Chodźcie, powróćmy do Pana!” abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że zwłaszcza w Wielkim Poście, powrót do Pana realizuje się przez modlitwę, post i jałmużnę - przez modlitwę wracamy do Ojca, przez post odzyskujemy wewnętrzną wolność i panowanie nad sobą, jałmużna jest wyrazem troski o potrzeby drugiego człowieka.

Druga zachęta od proroka Ozeasza, na którą wskazał arcybiskup to „Dołóżmy starań, aby poznać Pana” - Chrystusa trzeba poznawać po to, aby poznawać Ojca, aby poznawać samego siebie, a także poznawać Go w drugim człowieku.

Metropolita krakowski zwrócił uwagę także na głos Boga, który wybrzmiewał w liturgii Słowa: „Miłości pragnę” (Oz 6, 6). – Jezus przyszedł po to, by rzucić ogień miłości. Bardzo pragnie, by ten ogień stał się udziałem naszych serc. Tej miłości pragnie Bóg od nas – mówił arcybiskup, a odwołując się do fragmentu „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny apelował do kapłanów o miłość wobec penitentów.

W dalszej części homilii arcybiskup zwrócił uwagę na problem apostazji. Zaznaczył, że średnio w skali roku w Archidiecezji Krakowskiej taki akt składało 50-60 osób, w 2019 r. natomiast już 123, a w 2020 r. aż 445. W tym kontekście metropolita zaapelował o modlitwę za tych wszystkich, „którzy nie rozumieją Kościoła, którzy nie umieją Kościoła kochać, nawet przez łzy, którzy próbują z Kościołem walczyć, którzy się oddalają i tych, którzy podejmują dramatyczne akty apostazji”.

Tradycyjna pokutna modlitwa kapłanów Archidiecezji Krakowskiej za Kościół w tym roku zanoszona jest przez przyczynę Czcigodnego Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego oraz o rychłą jego beatyfikację. Abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że gdy trwały obrady Soboru Watykańskiego II Prymas Tysiąclecia wzywał Kościół w Polsce do czynów miłości, a oskarżano go, że jest głową Kościoła niesoborowego. Kiedy sobór się kończył, episkopat Polski wystąpił z „niewiarygodnym aktem miłości miłosiernej i przebaczającej” do episkopatu Niemiec ze słynnym hasłem „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”, które stało się przedmiotem niewyobrażalnej agresji i ataków na kard. Wyszyńskiego i episkopat oskarżanych o zdradę Polski. – To było 20 lat po zakończeniu wojny i nie było żadnej polskiej rodziny, która nie wspominałaby ogromu krzywd. I na raz episkopat Polski uczy przebaczenia. I sam przeprasza, choć dysproporcja win i krzywd niewyobrażalna. To pokazuje, co znaczy żyć Ewangelią do końca – mówił arcybiskup.

– Zgodzić się na te trudne drogi Boże, które przed nami nakreślił Pan Bóg. Zgodzić się na nie i nimi iść, za Chrystusem, dźwigając własny krzyż. A jednocześnie modlić się za tych, którzy tak łatwo ulegają wtedy i dzisiaj. Modlić się za świętą Matkę-Kościół, Matkę świętą, naszą Matkę – zakończył metropolita krakowski odwołując się do zapisków więziennych kard. Stefana Wyszyńskiego.

W sobotę 13 marca odbywała się tradycyjna pokutna modlitwa kapłanów Archidiecezji Krakowskiej. W tym roku ma miejsce w pięciu wyznaczonych dla poszczególnych rejonów Archidiecezji sanktuariach. W czasie dnia skupienia przeprowadzona została wśród kapłanów zbiórka jałmużny wielkopostnej na cele hospicjów dziecięcych: im. ks. Tischnera oraz Alma Spei, a także hospicjum św. Łazarza w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Sokular

Intensywnie wielebni na ten "sukces" pracują,piłując swoje drzewo

G
Gość

czemu jedraszewski szuka wina zawszy u innych i nie czasem tez u siebie?

S
Sokular

Problem w tym,że wnioski o apostazję są blokowanie i w praktyce nie przyjmowane

G
Gość

Kościół doprowadził do takiego zacofania, że przychodnie nie chcą przepisywać antykoncepcji przeciwkrwotocznej bo klauzula sumienia ..mordercy

p
poli

Nie powiedziałbym, że te dane są „alarmujące”. Moim zdaniem to kropla w morzu potrzeb.

G
Gość

Posłuchajcie na youtube ks. Michała Woźnickiego. Głosi on, że Kościół Katolicki jest heretycki i należy z niego wyjść. Może to jego nauka powoduje tę apostazję. Dlaczego nie przeniosą kolesia do cywila?

H
Harding
14 marca, 20:36, Gość:

Patrzę na zdjęcia tych gostków w sukienkach fioletowych i nie mogę się nadziwić, że ludziska traktują ich poważnie. Halo - nie widzicie że są śmieszni? Choć groźni.

Promują gender

o
obcokrajowiec

W Austrii i Niemcy zalatwia sie ta sprawa w urzad gminy i potem nie trzeba placic podatek. W Polsce trzeba isc do ksiedza i nie ma sie korzyszc z apostazii a mimo tego, liczby rozna.

G
Gość

Patrzę na zdjęcia tych gostków w sukienkach fioletowych i nie mogę się nadziwić, że ludziska traktują ich poważnie. Halo - nie widzicie że są śmieszni? Choć groźni.

G
Gość

Do tego faceta nawet i to nie jest w stanie dotrzeć. Dalej opowiada dyrdymały jak za dawnych czasów. Ludzi których on osobiście zniechęcił do kościoła to są już setki jeśli nie tysiące. I byle tak trzymał dalej :)

G
Gość

Znacznie więcej zwyczajnie przestało chodzić do kościoła bo tak jest po prostu prościej, bez papierów i straty czasu. A w kościołach echo słychać coraz głośniej bo są puste. I nic tu naprawdę nie pomoże. Ta kula śnieżna już się toczy i nabiera szybkości, jak lawina.

G
Gość

"Miłości pragnę” i to z ust jedraszewski. Kiedy on ostatni pokazal milosc do swego bliznego?

G
Gosc

Za dużo mają kasy, kasa deprawuje. Zamiast 50 zł, dajcie 5 zł.

G
Gosc

A może to wina elologizmu?

U
Urok

Kościół musi się bardziej skupić na bogacenia się, walka z gejami i złapaniem społeczeństwa za łby, wtedy będzie miał więcej wiernych.

Wróć na i.pl Portal i.pl