Kontrowersyjna 1150. rocznica chrztu Śląska: Ta data nie spaja z Polską - Sobierajski

Agata Pustułka
Święci Cyryl i Metody
Święci Cyryl i Metody ARC
Rada Górnośląska patronuje obchodom 1150. rocznicy chrztu Śląska. Czy czeka nas kolejna regionalna wojenka na daty?

Śląsk jako część Państwa Wielkomorawskiego miał przyjąć chrzest w 863 roku, a więc 103 lata przed Polakami. Czy tysiąc lat później jest w ogóle sens o tym mówić?

Regionalne organizacje skupione w Radzie Górnośląskiej uważają, że tak i chcą w tym roku świętować 1150. rocznicę chrztu Śląska otrzymanego z rąk wysłannika Cyryla i Metodego. Rada zdecydowała, że przyjmie patronat nad mszą świętą, która ma uczcić rocznicę. Po co wspominać zamierzchłe dzieje? By przypomnieć o odmienności śląskiej historii.

- Chodzi o pokazanie, że w swojej przeszłości mamy momenty, z których jesteśmy dumni, że mamy coś swojego, własnego - mówi Marcin Melon, wiceprzewodniczący Rady Górnośląskiej.

Powstania Śląskie, Tragedia Górnośląska, służba Ślązaków w Wehrmachcie - już się przyzwyczailiśmy, że te wydarzenia budzą historyczno-polityczne spory i ustawiają uczestników dyskusji na barykadach. Ale żeby emocje wywoływała data chrztu Śląska, osadzona wszak w czasach, o których nic pewnego do końca powiedzieć nie można? Okazuje się, że tak.
W Polsce edukacja historyczna wielu uczniów kończy się na znajomości jednego wydarzenia. Chodzi oczywiście o 966 rok, kiedy to chrzest przyjął książę Mieszko I.

Nie ma też co ukrywać, ale wcześniejszy chrzest jest dowodem, że Śląsk szybciej niż Polska wszedł do kręgu kultury europejskiej, co było nie było, podbudowuje śląskie ego. - Oczywiście mówimy o symbolicznych datach, bo chrzest nie był aktem jednodniowym, ale długim procesem - uśmiecha się prof. Antoni Barciak, specjalista z zakresu historii średniowiecza Uniwersytetu Śląskiego.

- Należy przyjąć, że ziemie śląskie należące do Polski były chrzczone w różnych okresach. Chrzest był aktem elit. Wobec Państwa Wielkomorawskiego Śląsk był prowincją peryferyjną - mówi prof. Zygmunt Woźniczka, który nie rozumie po co dziś wyciąga się takie fakty i wokół nich buduje śląską tożsamość. - Trzeba ją budować w zgodzie z polskością, a nie w konfrontacji i na siłę - dodaje.

Zresztą część historyków jest zdania, że tak naprawdę chrześcijaństwo przyszło na nasze ziemie już w IV wieku wraz z ariańskimi Gotami.
W 2015 roku do szkół w województwie śląskim, najpierw w wersji elektronicznej, a w przyszłości może i papierowej, trafi podręcznik do nauczania regionalnego. Jego treść będzie dotyczyć pięciu subregionów wchodzących w skład województwa śląskiego oraz jedenastu dziedzin nauki. Jedną z dziedzin budzących najwięcej emocji jest oczywiście historia, bo właśnie historyczne rocznice i wydarzenia wywołują najbardziej żarliwe dyskusje. Czy w nowym podręczniku przeczytamy o chrzcie Śląska?

Rada Górnośląska, w skład której wchodzi kilkanaście regionalnych organizacji, chce teraz przypomnieć o tym wydarzeniu. Z tej okazji odbędzie się w Gliwicach msza święta oraz wygłoszony zostanie referat.

- To kolejne, celowe działanie dezintegracyjne. Rocznice powinny spajać społeczność, a ta nie spaja Śląska z Polską, a wręcz przeciwnie. Chodzi przecież o upamiętnienie pewnych kroków milowych, ważnych dla społeczeństwa, przypomnienie ważnych postaci, potwierdzających wspólną tożsamość - mówi radny wojewódzki PiS Czesław Sobierajski, który w sejmiku stara się przypominać ważne dla polskości Śląska wydarzenia.

M.in. dzięki jego staraniom 2013 rok jest obchodzony jako rok wywodzącego się ze Śląska księdza prymasa Augusta Hlonda. Tymczasem Związek Ludności Narodowości Śląskiej ujawnił, że będzie próbował opóźniać trwający od 1992 roku proces beatyfikacyjny tego duchownego, gdyż ks. Hlond nie przeciwdziałał wydarzeniom związanym z Tragedią Górnośląską.

- Wiele wydarzeń ważnych dla Śląska nie ma takiego znaczenia dla Polski i odwrotnie, a część z nich jest niedocenianych. Chodzi np. o wojny śląskie między Austrią Habsburgów i Prusami Hohenzollernów o panowanie nad Śląskiem, czy konsekwencje wojny trzydziestoletniej dla tych ziem - mówi Marcin Melon, wiceprzewodniczący Rady Górnośląskiej.

Rada zarekomendowała też obchody Dni Samorządności Śląskiej, które mają upamiętnić ustanowienie 15 lipca 1920 r. autonomii "dla inkorporowanej do II RP części Górnego Śląska", oraz powołania 17 lipca... 1402 roku pierwszego zgromadzenia wszystkich śląskich stanów, czyli pierwszego śląskiego sejmu, co stanowiło o wyjątkowej i autonomicznej pozycji całego Śląska, będącego wówczas częścią Korony Czeskiej. A więc znów chodzi o wydarzenie sprzed 600 lat.


*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
*Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
*Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kontrowersyjna 1150. rocznica chrztu Śląska: Ta data nie spaja z Polską - Sobierajski - Dziennik Zachodni

Komentarze 299

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
Optymista R
Próżnoś repliki się spodziewał.
Nie dam Ci prztyczka ani klapsa.
Nie powiem nawet pies Cie jebał,
bo to mezalians byłby - dla psa.
Julian Tuwim
O
Optymista R
Jak wyglądała higiena w Polsce opisał w swojej książce pt.: " POLSKIE ZŁUDZENIA NARODOWE " Autor: Ludwik Stomma.
Są w niej również inne ciekawe tematy. Polecam.
F
FAKT
Parobkami byli polacy u bauerow slonsko - niemieckich . Ty i inni nie rozumia , albo nie chca wiedziec , bo gowno znaja histoie bylych niemieckich ziem ( slask , prusy wschodnie i zachdnie ,mazury i pomorze ) Slazak jest pochodzenia niemieckiego ( mowili po niemiecku przed i po wojnie ! i byli wyzywani szkopami - a tetaz sa tylko slazakami , a moze nawet polakami ? ) Tacy jak ty ukladaja sobie historie jak im pasuje - ty glupi pacholku - slyszales cos o prawdzie na ten temat ! Jaka masz nienawisc w sobie -ciekawe z kad ty pochodzisz mysle ze z ukrainy jak wiekszasc tzw. polakow , ktorzy sa tacy pomieszani ze sami nie wiesza jakie maja pochodzenie ! Dla przypomnienia SLAZAK = NIEMIEC ! ! !
t
tozsamosc
Slazak jest nikt innym - jak Niemiec , ktory zostal spolszczony ! i nic innego ! Taka jest prawda !
f
fakt
Slazak jest nikt innym - jak Niemiec , ktory zostal spolszczony ! i nic innego ! Taka jest prawda !
V
V-yu
PO rozbiorach my bydymy chodzić na bier i śpiywać faterlandzkie pieśniczki !
P
Polak
Łaj-zo śląska , tobą albo rządzili Czesi albo Niemcy , sami jesteście zerem co zresztą widać do dziś, cały Śląsk zbudowali Niemcy u których byliście parobkami.
J
Jaaaa
Człowieku Apostołowie też są świętymi kościoła prawosławnego a Cyryl i Metody działali PRZED podziałem na katolicyzm i prawosławie i są świętymi OBU odłamów chrześcijaństwa. W kościele Rzymsko-Katolickim jego święto obchodzone jest 5 lipca.
Ś
Ślązak
Gorol Sobierajski , bydzie mie uczył o Śląsku i Ślązakach ...
Ś
Ślonzok
Gorol Sobierajski mie bydzie o Śląsku i Ślązakach bydzie uczył
n
niepolak
polacy sami nigdy do niczego nie doszli, wiecznie na kolanach , dom wariatów, czyjeś zasługi i Historie sobie przypisują , królami byli ludzie z innych poza polskich klanów ale polacy , jak osły bedą gadać że polska miała króla ,ok miała ale nie polaków , byli sługami zawrze jak murzyni, za mały pryszcz by sie liczyć kiedyś i teraz, polacy wasza historia to propaganda, a klamstwo wiele razy powtarzane stało sie u was jak zawsze prawda, gdzie polacy byliście jak europa świat zdobywała, poprostu paru oszołomów i darmozjadów 20wieku wylizała sobie państewko a reszta europy ma beke że w razie W, cały front rozegra sie na bagnach polaczków, jak Śląsk był murowany to polacy jeszcze mieli strzechy i mieszkali na bagnach , 103 lata prędzej Śląsk ochrzczony to sie polaczkom przykro zrobiło.

Ps:polaczki teraz kombinują że nie od słowian pochodzą tylko od WIKINGÓW , teraz historia sie zmieni tak że zdobyli cały świat!!!
R
Richat
Ja polokom żaś sie nie podobo 103 lata my byli już chrześcijanie a oni łazieli do światowida! A ze naszych kościołów powinno sie zabrać te transparenty 1050 lot chrześcijaństwa! Jo czekom kedy sie ta polska z naszego Ślonska straci!
Y
Yo
jasne, lepiej udawać, że było inaczej ...
G
Gość
Szkworc to na cześni śedzi
c
cyryl
Cyryl i Metody to święci kościoła prawosławnego. Kiedyś na południu obecnej Polski była Ruś Czerwona, Kraków ona obejmowała a czy śląsk? Jeszcze ruskie będa nie bawem wywodzi prawa do śląska i to dzięki działaczom śląskim. A tak może być gdy znów Polski rząd doprowadzi do rozbioru polski. Ślązacy będą chodzić do cerkwi.
Wróć na i.pl Portal i.pl