Koniec prywatnych karetek firmy Falck. Od 1 kwietnia wyjadą tylko karetki publiczne

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Od 1 kwietnia w regionie łódzkim do pacjentów nie będą już jeździć karetki firmy Falck. Zgodnie z nowym przepisami karetki nie mogą być już prywatne. Za to pojawi się pięć nowych zespołów.Od poniedziałku, 1 kwietnia, inaczej wyglądać będzie organizacja ratownictwa medycznego w regionie łódzkim. Powodem są zmiany przepisów, które nie zezwalają prywatnym firmom na świadczenie takich usług.W piątek, 22 marca, łódzki oddział NFZ podpisał umowę na świadczenie usług ratownictwa z 12 placówkami medycznymi z całego regionu w tym reprezentującą ich Wojewódzką Stacją Ratownictwa Medycznego. Wraz ze stacją karetki dostarczać będą szpitale i centra medyczne z Piotrkowa Trybunalskiego, Tomaszowa Mazowieckiego, Radomska,  Sieradza,  Zduńskiej Woli, Opoczna, Wieruszowa, Poddębic, Pabianice, Wielunia i Łowicza. Do tej pory ponad połowę rejonów operacyjnych w regionie  łódzkim obsługiwały karetki prywatnej firmy Falck. Działały aż 11 z 20 rejonów. Teraz zastąpione zostaną przez karetki placówek publicznych.Zgodnie z nową ustawą kontrakt z NFZ na ratownictwo medyczne mogą zawrzeć jedynie placówki publiczne lub w których co najmniej 51 proc. udziałów mają samorządy lub Skarb Państwa.CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE
Od 1 kwietnia w regionie łódzkim do pacjentów nie będą już jeździć karetki firmy Falck. Zgodnie z nowym przepisami karetki nie mogą być już prywatne. Za to pojawi się pięć nowych zespołów.Od poniedziałku, 1 kwietnia, inaczej wyglądać będzie organizacja ratownictwa medycznego w regionie łódzkim. Powodem są zmiany przepisów, które nie zezwalają prywatnym firmom na świadczenie takich usług.W piątek, 22 marca, łódzki oddział NFZ podpisał umowę na świadczenie usług ratownictwa z 12 placówkami medycznymi z całego regionu w tym reprezentującą ich Wojewódzką Stacją Ratownictwa Medycznego. Wraz ze stacją karetki dostarczać będą szpitale i centra medyczne z Piotrkowa Trybunalskiego, Tomaszowa Mazowieckiego, Radomska, Sieradza, Zduńskiej Woli, Opoczna, Wieruszowa, Poddębic, Pabianice, Wielunia i Łowicza. Do tej pory ponad połowę rejonów operacyjnych w regionie łódzkim obsługiwały karetki prywatnej firmy Falck. Działały aż 11 z 20 rejonów. Teraz zastąpione zostaną przez karetki placówek publicznych.Zgodnie z nową ustawą kontrakt z NFZ na ratownictwo medyczne mogą zawrzeć jedynie placówki publiczne lub w których co najmniej 51 proc. udziałów mają samorządy lub Skarb Państwa.CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE Jarosław Kosmatka/archiwum Dziennika Łódzkiego
Od 1 kwietnia w regionie łódzkim do pacjentów nie będą już jeździć karetki firmy Falck. Zgodnie z nowym przepisami karetki nie mogą być już prywatne. Za to pojawi się pięć nowych zespołów.

Od poniedziałku, 1 kwietnia, inaczej wyglądać będzie organizacja ratownictwa medycznego w regionie łódzkim. Powodem są zmiany przepisów, które nie zezwalają prywatnym firmom na świadczenie takich usług.

W piątek, 22 marca, łódzki oddział NFZ podpisał umowę na świadczenie usług ratownictwa z 12 placówkami medycznymi z całego regionu w tym reprezentującą ich Wojewódzką Stacją Ratownictwa Medycznego. Wraz ze stacją karetki dostarczać będą szpitale i centra medyczne z Piotrkowa Trybunalskiego, Tomaszowa Mazowieckiego, Radomska, Sieradza, Zduńskiej Woli, Opoczna, Wieruszowa, Poddębic, Pabianice, Wielunia i Łowicza.

Do tej pory ponad połowę rejonów operacyjnych w regionie łódzkim obsługiwały karetki prywatnej firmy Falck. Działały aż 11 z 20 rejonów. Teraz zastąpione zostaną przez karetki placówek publicznych.

Zgodnie z nową ustawą kontrakt z NFZ na ratownictwo medyczne mogą zawrzeć jedynie placówki publiczne lub w których co najmniej 51 proc. udziałów mają samorządy lub Skarb Państwa.

Karetki Falcka staną o północy w niedzielę. Według nowych zasad karetki zaczną wyjeżdżać w poniedziałek, umowa będzie obowiązywać do końca 2020 r.

Wraz z nową umową zmieni się organizacja pracy pogotowia. Do tej pory w regionie łódzkim działało 20 rejonów operacyjnych, teraz jeden rejon obejmie całe województwo. Dodatkowo zwiększy się liczba zespołów ratownictwa medycznego - ze 100 do 105. Dodatkowe zespoły będą stacjonowały w Grabicy (pow. piotrkowski), Żarnowie ( pow. opoczyński) , w Działoszynie (pow. pajęczański), a także przez część doby w Łodzi na Śródmieściu i Bałutach.

Wśród 105 zespołów będzie 77 podstawowych, 23 specjalistycznych, a także pięć podstawowych pracujących tylko przez część doby.

Jak podkreśla Anna Leder, rzeczniczka łódzkiego oddziału NFZ rezygnacja z prywatnego ratownictwa medycznego ma zalety. - Publiczne placówki są gwarancją stabilności tej umowy - podkreśla rzeczniczka. - Publiczne są straż pożarna i policja. Teraz także ratownictwo medyczne będzie publiczne - dodaje.

Jednocześnie pacjenci mają nie odczuć zmian. - Dla pacjentów nic się nie zmieni. Nadal będą dzwonić pod numer 999 albo 112 i czekać na karetkę - podkreśla Anna Leder.

Falck wycofa swoje karetki, będzie się starał walczyć o inne usługi, np. transport pacjentów między szpitalami.

Rocznie w regionie łódzkim karetki mają około 150 tys. wyjazdów zakończonych przewiezieniem pacjenta do szpitala.

Ustawa wprowadzająca państwowe ratownictwo medyczne została przyjęta przez Sejm w kwietniu 2018 roku.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Koniec prywatnych karetek firmy Falck. Od 1 kwietnia wyjadą tylko karetki publiczne - Dziennik Łódzki

Komentarze 42

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-03-26T10:06:32 01:00, adaś:

Widzieliście prywatną straż pożarną czy policję? Nie ? Tak samo jest z ratownictwem Koniec prywaty.

Widze prywatną telewizję pisu za publiczne pieniądze, widzę prywatną policję pisu co ministrowi sypie konfetti, za nasze podatki. Widzę publiczną sluzbe zdrowia tylko w teorii bo jak chce sie wyleczyć to 150zl za wizyte

A
Allan
To już święta inkwizycja w polsce się rozpoczeła ?
Może teraz czas spalić orange i przywrócić TPSA!
a
anonin
No to pięknego psikusa zrobili możnowładcy plebsowi w łódzkim na prima-aprilis.
Ciekawy jestem czy pawulon też do łask powróci w tym państwowym ratownictwie.
Bądź co bądz rozwiązywał on wiele problemów niewydolnego systemu ratownictwa.
Zyczę wszystkim przedewszystkim zdrowia, ale nie karetki pogotowia!
p
polak
bardzo dobrze, suweren pisowski się przetrzebi.
G
Gość
SZPITALE, POGOTOWIE, PRZYCHODNIE POZ, MUSZĄ BYĆ PAŃSTWOWE, FIRMA PRYWATNA NASTAWIONA JEST NA ZYSK (NIC ZA DARMO). BOGATEMU NIKT NIE ZABRONI LECZYĆ SIĘ PRYWATNIE, ALE CO Z BIEDNIEJSZYMI KTÓRYCH NIE STAĆ NA TAKI LUXUS.
PRYWATNE PRZYCHODNIE MIAŁY TRANSPORT NA PRZEWÓZ WŁASNYCH PACJĘTÓW DO SZPITALA, TERAZ BIORĄ KASĘ ZA WIZYTĘ, ALE PRZEWÓZ DO SZPITALA Z PRZYCHODNI ROBI SIĘ JAKO PRZEWÓZ NA RATUNEK I WYKONUJE GO POGOTOWIE (NIE MOŻE ODMÓWIĆ) I ZGADNIJCIE Z CZYJEJ KASY.
G
Gość
panstwowe nie powinno byc nic, bo rząd jest do zarządzania a nie do rządzenia tym co sami nie budowali nie sami tworzyli, rządzić to może krawiec w swojej szwalni a posłowie mogą zarządzać swoimi ludźmi czytaj - kraść.
G
Gość
Pewne sektory powinny zostać Państwowe! Np. Koleje, energetyka, telekomunikacja, drogi. Sektor prywatny nastawiony jest na wyciśnięcie na maksa zysku. Przykład autostrada vel Kulczyk. Energetyka ... cudem się uratowała, bo powoli zaczął by włączać się ciemnogród , a tłumaczenie by było... że ,, taki mamy klimat", a prąd to nie artykuł pierwszej potrzeby...! itd.
G
Gosc
Nikt tak nie potrafi spieprzyć tego co zbudował jak Polak...
G
Gość
Narodowo-socjalistyczna jedynie słuszna partia Pislam wie najlepiej jak zadowolić ciemny lud. Prawaciarze - złodzieje niech idą z torbami. Ciemny lud dostanie 500 z rządowych pieniędzy, które są własnością Pislamu..... Rzygać się chce jak się patrzy na te Polskę.
G
Gość
Ciekawe ile ile płacono firmom za takie kartki miesięcznie
G
Gość
Panstowe dopiero zacznie horror dla pacjentów. Zacznie rodzinka.przyjmowac itp.
S
S
Czas na upaństwowienie taksówek i supermarketów.
A
Alina
Acha, jak świetnie działa państwowa służba zdrowia to najlepiej widać w przychodniach i szpitalach. A ratownicy zamiast lekarzy to przepraszam też będą leki np. anestezjologiczne podawać? Po kursie weekendowym???? Ile oni mają lat studiów za sobą i praktyki? W życiu nie wezwę do chorego dziecka takich pseudo-medyków.
M
Molos
"Wszystko w państwie, nic poza nim" - brzmi znajomo :/
s
solidarny raj
do pierdla tych " medyków " z dwóch zespołów pogotowia co 27 stycznia zamiast ratować, swoją niekompetencją i brakiem chęci uśmiercili człowieka ! do pierdla wszystkich którzy bezmyślnie do starszych osób wysyłają kierowców z medycznymi pomagierami zamiast doświadczonych lekarzy! do pierdla solidarnych obrońców narodu od komunizmu dzięki którym bandyci sprywatyzowali sobie Polskę a ludzie na nich harują i dopłacają do prywatnych interesów miliardy których brakuje na rzetelne leczenie i karetki z lekarzami !!!
Wróć na i.pl Portal i.pl