Koniec produkcji cenionych odkurzaczy w Rogoźnicy k. Rzeszowa - zdecydował niemiecki koncern BSH

Józef Lonczak
Fot. Materiały Grupa BSH
Najnowszy komunikat spółki nie pozostawia najmniejszych złudzeń. Produkcja cenionych odkurzaczy marki Zelmer w nowoczesnym zakładzie produkcyjnym w Rogoźnicy k. Rzeszowa wkrótce się zakończy. Odkurzacze i inny drobny sprzęt AGD będzie jednak dalej produkowany, ale już pod markami Bosch i Siemens.

"Grupa BSH wzmacnia swój segment drobnego sprzętu AGD i planuje dalsze inwestycje w zakładzie produkcyjnym w Rogoźnicy k. Rzeszowa. Znane na całym świecie marki Bosch i Siemens będą głównymi markami firmy w tym segmencie" - czytamy w komunikacie.

Ta informacja zaskoczyła nie tylko byłych pracowników firmy Zelmer, ale też wielu mieszkańców naszego regionu, którzy uważają Zelmer za jedną z najlepszych polskich marek.
- O tej decyzji jako załoga dowiedzieliśmy się dopiero wczoraj po południu - zapewnia Paweł Szpunar, przewodniczący związku "Solidarność" w zakładzie produkcyjnym koncernu BSH w Rogoźnicy. - Dla nas jako związkowców najważniejszą kwestią była przyszłość załogi. Pracodawca zapewnił nas, że nie planuje zmniejszenia obsady na dotychczasowych stanowiskach pracy. Zatem w Rogoźnicy roboty nie będzie mniej i zwolnień też nie będzie. Planowane są tu u nas inwestycje, ale szczegółów nie znamy - wyjaśnia związkowiec.

Dlaczego niemiecki koncern podjął niezrozumiałą na pozór decyzję o odchodzeniu od cenionej marki Zelmer?

Odpowiedź możemy znaleźć w komunikacie BSH. "W wyniku szczegółowych analiz rynku firma skoncentruje się w segmencie małego AGD na swoich globalnych markach Bosch i Siemens. Urządzenia małego AGD produkowane obecnie pod marką Zelmer będą dostępne w sprzedaży do końca 2019 r. lub do wyczerpania stanów magazynowych."

BSH zapewnia także, że obsługa gwarancyjna oraz pogwarancyjna dla urządzeń marki Zelmer nadal będzie dostępnych na rynku. Natomiast marka Zelmer całkowicie nie zniknie, ale skoncentrowana zostanie na produktach dużego AGD.

Właściciel fabryki w Rogoźnicy zapewnia, że ma ona odegrać kluczową rolę w międzynarodowej sieci BSH. Koncern będzie nadal produkować urządzenia małego AGD w tej podrzeszowskiej fabryce, która według zapewnień szefów koncernu pozostaje w tym segmencie jednym z najważniejszych zakładów w Grupie BSH na świecie.

Natomiast strategiczna decyzja o skupieniu się na markach Bosch i Siemens dla małego sprzętu domowego stworzy lepsze perspektywy dla przyszłego rozwoju sprzedaży i eksportu.

- Jako Grupa BSH podjęliśmy decyzję o produkcji nowoczesnych, technologicznie zaawansowanych urządzeń małego AGD pod markami Bosch i Siemens w Rogoźnicy, ponieważ mamy tam bardzo doświadczoną i kompetentną załogę. Dzięki temu wzmocni się rola i pozycja Polski w globalnej sieci produkcyjnej BSH - powiedział Konrad Pokutycki, prezes zarządu BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego.

- Szkoda, że ceniona w kraju i poza granicami marka Zelmer będzie wycofywana z rynku. We współczesnym świecie wielkie korporacje stają się jeszcze większe i prowadzą swoją globalną politykę optymalizacji kosztów i dostaw - tłumaczy dr Krzysztof Kaszuba, prezes Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Rzeszowie. - Znana rzeszowska firma Zelmer będąc jeszcze kilkanaście lat temu spółką giełdową miała szansę na rozwój i sprzedaż produkowanego przez siebie sprzętu AGD nie tylko w Polsce, ale i krajach Europy ŚrodkowoWschodniej. Niestety, nie udało się sprostać temu wyzwaniu. Nie ma już firmy Zelmer, choć świetna opinia o produktach tej firmy jeszcze została - dodaje ekonomista.

ZOBACZ TEŻ: W Rzeszowie mamy specjalistkę od wgnieceń. Ona ratuje męski honor

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koniec produkcji cenionych odkurzaczy w Rogoźnicy k. Rzeszowa - zdecydował niemiecki koncern BSH - Nowiny

Komentarze 50

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
DT
To się nazywa wrogie przejęcie i powinny być za to paragrafy w kodeksie karnym zagrożone najwyższymi wymiarami kary. Odkurzacze z Zelmera były jednym z ostatnich kompletnych produktów powstających prawie w całości w Polsce.
G
Gość
a podobno niemieckie zabory sie skonczyly? jest jednak to samo tylko w nowym wydaniu!
G
Gość
Aaaa niedoczytałem. więc to była niemiecka grupa, która za wszelką cenę starała się wyłączyć zelmera z rynku za raz po jego przejęciu. Pewnie musieli przez jakiś umowny czas utrzymac pracowników oraz produkcję ale docelowo zniszczyć fabrykę aby nie stwarzała zagrożenia oraz nie robiła konkurencji niemieckiemu rynkowi. Obudz się Polsko!!!
G
Gość
To dobrze że kończą bo to chińskie badziewie, które nie ma nic wspólnego z dawnym polskim Zelmerem. Ze słynnej, niezawodnej polskiej marki zrobili chińskie szambo. Gratulacje dla menagerów - po prostu k...wa super. Nagroda dla menagerów :)))))
s
szrek
2019-05-30T23:11:45 02:00, Gość:

srednia wieku to 55 lat.padnie ten koł choz, ludzi nie szanowali, agencje, a kierownik rece lewe

zelmer to nie marka a tania chińszczyzna. kobiety na taśmie robią jak w kołchozie. 1 robi za 2 a taki jeden wozi pół taśmy. kierownik powinien robić na taśmie a nie 8 h kanbanów szukać. każdy ma to w d...., nie ma co tego żałować. prace w sb a potem postoje. średnia wiek ile?

pomyślał ktoś?

niektórzy chorują co rok jak jest inwentaryzacja. kogo to obchodzi.

naiwni ludzie co żałują zelmeru.

D
Dominik
Polski rząd powinien negocjować z obecnym właścicielem o nie likwidowaniu tej marki, tym bardziej, że mówią dużo o ratowaniu polskich marek i tzw. "repolonizacji".

Przypomnę tylko, bo część osób opowiada brednie, że to za PO firma została sprywatyzowana. Zelmer to firm, która weszła na giełdę w 2005 i to był początek prywatyzacji! Inwestorem strategicznym został prywatny amerykański fundusz, który kupił ostatecznie 49% akcji od Skarbu Państwa. I to ten fundusz 8 lat później wycofał się z Zelmeru. Ostatecznie niemiecki BSH przejął w 2013 r. kontrole nad Zelmerem w wyniku sfinalizowania transakcji nabycia większościowego pakietu akcji poprzez Giełdę Papierów Wartościowych.
G
Gość
2019-05-30T16:30:24 02:00, Gość:

Głosujcie dalej a PO. Niech żyje towarzysz Cimoszewicz, prawdziwy Polak Tusk, Thun czy Balcerowicz. Byle do następnych wyborów. Wszystko sprzedadzą.

przypominam, że PISowce rządzą od 4 lat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Z
Zdegustowana
2019-05-30T22:06:27 02:00, Gość:

Od 2013 r. firma Zelmer należy do Niemców? W 2013 r. Polską rządziła PO z PSL, a pani Łukacijewska była wtedy eurodeputowaną PO. Dzisiaj pieje na tweet, że PIS ..... Szkoła króla EU

no cóż TYLKO Łukacijewska zauważyła sytuację z marką Zelmer, bo nie widziałem aby któryś z PiSowców o tym mówił, a teraz powinni negocjować z zarządem fabryki i to negocjacje powinny wyjść od rządu!!! A TU CISZA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

G
Gość
2019-05-31T09:12:38 02:00, Zelmer:

Dziękujemy Panu lewandowskiemu z platformy i prezesowi płocicy - oni odpowiadają za agonie zelmera

podziękuj PiS-owi bo on teraz rządzi i to oni powinni przysiąść do negocjacji z BSH!

l
ll
2019-05-31T05:16:30 02:00, Gość:

Nie ma się co dziwić. Przeciez przez ostatnie lata rządzili nami i robili co chcieli Żydzi i ludzie pokroju Tuska, Millera, Cimoszewicza. To w czyim interesie oni działali? Na pewno ie Polaków.

Przez ostatnie lata "rządził" nsdapis z premierem matołuszem maowieckim, który sam ostatnio przyznał, że jego "rząd" prowadzi uległą, postkomunistyczną politykę :)

G
Gość
2019-05-30T19:41:36 02:00, Zły:

Solidarność jak zwykle niewinna sprzedawczyki to samo zrobili z WSK sprzedali załogę za swoje pełne koryta, obecny dobrobyt i posadki na garnuszku Prezesa.

Związki siedzą w kieszeni Prezesów od dawna każdy to wię. Kto płać im pensję?

G
Gość
2019-05-30T19:58:55 02:00, Lokalny patriota:

Pracę stracą setki osób, zatrudnionych w spółkach wydzielonych wydzielonych z Zelmeru w 2000 roku. Zakład Silników Zelmotor około 200 osób, Zakład Metalowy Zelmet około 100 osób, Elektrozel około 100 osób, Odlewnia Metazel około 100 osób. O kooperantach nie wspomnę. Gdzie są związki zawodowe, politycy, którym podobno bardzo leży na sercu dobro polskiego przemysłu? Na naszych oczach i za przyzwolemiem politycznym, jesteśmy świadkami powolnej śmierci kilku nieźle prosperujacych firm. Gratulacje.

W zelmerze przez lata do dziś pasło się 5 organizacji związkowych. Nic nie robili oprócz kłamania pracowników na samym dole jakie to oni negocjacje prowadzą. Co dla załogi wywalczyli?

D
Dzolo
2019-05-30T22:06:27 02:00, Gość:

Od 2013 r. firma Zelmer należy do Niemców? W 2013 r. Polską rządziła PO z PSL, a pani Łukacijewska była wtedy eurodeputowaną PO. Dzisiaj pieje na tweet, że PIS ..... Szkoła króla EU

2019-05-31T10:35:13 02:00, Gość:

Zelmer po raz pierwszy sprzedano w 2005 kto wtedy rządził?

Kto, bo jestem ciekawy? Pewnie PiS z Kaczyńskim.

G
Gość
2019-05-30T22:06:27 02:00, Gość:

Od 2013 r. firma Zelmer należy do Niemców? W 2013 r. Polską rządziła PO z PSL, a pani Łukacijewska była wtedy eurodeputowaną PO. Dzisiaj pieje na tweet, że PIS ..... Szkoła króla EU

Zelmer po raz pierwszy sprzedano w 2005 kto wtedy rządził?

B
Brys
w życiu nie kupię żadnego bosha czy simensa . Tak na złość hitlerowcom!
Wróć na i.pl Portal i.pl