Koniec chowem klatkowym. Sklepy eliminują z oferty jaja klatkowe

OPRAC.: Redakcja
Do 2022 roku mają trwać konsultacje społeczne w sprawie nowych przepisów.
Do 2022 roku mają trwać konsultacje społeczne w sprawie nowych przepisów. Dariusz Bloch/ Polska Press
Do końca 2023 roku Komisja Europejska ma przedstawić propozycję zmian w przepisach, wprowadzające stopniowy zakaz chowu klatkowego. W konsekwencji od 2027 roku chów klatkowy może zostać całkowicie zakazany. Sklepy już teraz zaczynają eliminować jaja klatkowe z oferty.

Od lipca już jedna trzecia placówek sieci sprzedaje tylko jaja świeże oznaczone cyframi 0,1,2. Kolejne placówki przestaną oferować jaja klatkowe od września, a ostatnie z końcem 2021 roku- poinformowało w komunikacie biuro prasowe sieci sklepów Biedronka.

- Ogłoszony przez nas proces odchodzenia od sprzedaży świeżych jaj klatkowych postępuje zgodnie z założonym przez nas planem. Co więcej, rezygnacja z jaj „trójek” zakończy się w Biedronce na długo przed rozważanym przez instytucje unijne terminem- skomentował Marcin Domański dyrektor handlowy w sieci Biedronka.

Sieć poinformowała, że zaprzestanie sprzedaży świeżych jaj klatkowych do końca 2021 roku. Pierwszym regionem, który zrezygnował z jaj oznaczonych symbolem „3” z początkiem tego roku, był ten obejmujący Warszawę.

Od lipca br. dołączają kolejne regiony sieci, obsługiwane przez centra dystrybucyjne w Brzegu, Mszczonowie, Sieradzu, Krakowie i Sosnowcu.

1 września br. zaprzestaną sprzedaży jaj klatkowych kolejne placówki, zaopatrywane przez centra dystrybucyjne w Grudziądzu, Kostrzynie, Gdańsku, Rudzie Śląskiej i Gorzowie Wielkopolskim.

Parlament zagłosował za zakazem hodowli klatkowej

Obecnie w UE kury nioski i króliki są zamknięte w klatkach na przestrzeni wielkości jednej kartki papieru A4. Dorosłe samice świń muszą spędzać prawie połowę każdego roku w ciasnych klatkach, w których nie mogą się nawet obrócić. Cielęta, gęsi i przepiórki są również umieszczane w klatkach, co uniemożliwia im wykonywanie podstawowych naturalnych zachowań. W Polsce hoduje się w ten sposób prawie 43 miliony zwierząt- wskazuje Compassion Polska.

Parlamentarzyści UE zwrócili również uwagę na fakt, by ​​wszystkie produkty wprowadzane na rynek UE – w tym importowane – spełniały przyszłe normy hodowli bezklatkowych. Podkreślili potrzebę zapewnienia odpowiednich zachęt i programów finansowych wspierających rolników w okresie przejściowym. Ponadto Parlament Europejski wezwał Komisję do „przedstawienia propozycji zakazu okrutnego i niepotrzebnego przymusowego tuczu kaczek i gęsi w produkcji foie gras”.

Zgodnie z zapowiedzią unijnej komisarz ds. zdrowia Stelli Kyriakides, do 2022 roku mają trwać konsultacje społeczne w sprawie nowych przepisów. Jednocześnie przyznano, że wprowadzenie zakazu hodowli klatkowej będzie wiązało się wsparciem dla rolników w ramach Wspólnej Polityki Rolnej i okresami przejściowymi, które umożliwią dostosowanie gospodarstw do nowych wytycznych.

od 16 lat
Wideo

Ceny warzyw i owoców w maju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl