Komisja ds. rosyjskich wpływów w Polsce pod ostrzałem opozycji. Mamy odpowiedź posła PiS na zarzuty

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Wideo
od 16 lat
- Funkcjonuje już komisja weryfikacyjna ds. warszawskiej reprywatyzacji, która jest podobnie zbudowana. Przecież tam nie było żadnego orzeczenia Trybunału o niekonstytucyjności tej ustawy. W przypadku ustawy o komisji ds. wpływów rosyjskich zastosowano podobny mechanizm - wyjaśnia w rozmowie z i.pl poseł PiS Kazimierz Smoliński.

Prezydent podpisał ustawę ws. komisji ds. wpływów rosyjskich

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o powołaniu Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. – Oprócz podpisania ustawy o powołaniu Komisji ds. badania wpływów rosyjskich, skieruję ją też w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego – poinformował Andrzej Duda.

Poseł PiS podaje przykład komisji weryfikacyjnej ds. warszawskiej reprywatyzacji

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Smoliński w rozmowie z i.pl podkreślił, że PiS oczekiwał podpisania ustawy.

– Naszym zdaniem, mimo wątpliwości prawników, jednak nie można tego podstawowego zarzutu stwierdzić, że ustawa jest na pewno niekonstytucyjna. Tym bardziej, że funkcjonuje komisja weryfikacyjna ds. warszawskiej reprywatyzacji, która jest podobnie zbudowana. Przecież tam nie było żadnego orzeczenia Trybunału o niekonstytucyjności tej ustawy. W przypadku ustawy o komisji ds. wpływów rosyjskich zastosowano podobny mechanizm. Przeciwnicy zarzucają tej ustawie m.in. to, że wkracza w kompetencje innych organów. Ale przecież mamy komisję ds. reprywatyzacji w Warszawie i jako organ funkcjonuje ona dobrze. Wiele orzeczeń przecież zostało przez warszawską komisję weryfikacyjną wydanych, które ewidentnie przywracają podstawowe ład prawny w Polsce – dodał.

Opozycja kierowała niejednokrotnie w sprawie tej ustawy „haniebne”

Zwrócił uwagę, że prezydent podkreślał, że jednak interes Polski powinien być ponad wszystko.

– Opinia publiczna ma prawo dowiadywać się o pewnych mechanizmach, których żaden inny organ nie jest w stanie pokazać. Chodzi o mechanizmy, które na zapleczu polityki funkcjonują, jakie mogą mieć wpływ na funkcjonowanie organów państwa oraz na różne decyzje, które były podejmowane. Dlatego cieszę się, że pan prezydent podpisał ustawę i skierował ją po podpisaniu do Trybunału – podkreślił.

Kazimierz Smoliński zauważył, że opozycja kierowała niejednokrotnie w sprawie tej ustawy „haniebne” opinie, bez żadnej wiedzy, być może nawet bez przeczytania ustawy.

Dopytywany, kiedy komisja mogłaby rozpocząć prace, odpowiedział, że od wejścia w życie ustawy kluby parlamentarne i kluby poselskie, mają dwa tygodnie na zgłaszanie swoich kandydatur.

– Następnie służby muszą wydać certyfikat dotyczący możliwości dostępu do informacji ściśle tajnych. Wówczas parlament wskazuje osoby, które otrzymają pozytywną opinię służb, że mogą być one powołane – mówił.

Komisja tylko z członkami wskazanymi przez PiS?

Pytany o to, czy komisja może składać się tylko z członków wyznaczonych przez PiS, wobec zapowiedzi partii opozycyjnych, że nie wyznaczą oni swoich kandydatur, Kazimierz Smoliński odpowiedział, że jeżeli opozycja nie zgłosi swoich kandydatów, to wówczas jest jak druga tura, ale jeśli opozycja ich wciąż nie zgłosi, to rzeczywiście mogą to być tylko członkowie powołani przez klub Prawa i Sprawiedliwości. Natomiast nie muszą to być politycy, ponieważ ustawa dopuszcza, że osoby spoza parlamentu również mogą być członkami tej komisji. Myślę, że taka możliwość zostanie wykorzystana – dodał.

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 37

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jan
„Gdy demokracja prusko - ruskiej targowicy zawadza,

„kamienie milowe” Polsce w szprychy, Unii doradza.

Idzie podstępną zdrady drogą, gdzie szczerzy nie mogą,

paskudna w niesławie - najmitów niedola.”
J
Ja
Gdzie jest wrak, gdzie są pieniądze z KPO, gdzie nowe hale, mieszkania, gdzie polska Izera???
k
karol
wreszcie udało się panu Tuskowi. Przed komisją będzie mógł udowodnić wszystkim Polakom że hejty co do współpracy z ruskimi są tylko hejtami . Nie rozumiem tylko sprzeciwu co do komisji jego zwolenników. Tusk będzie bohaterem . Niech żyje Tusk
J
Jan
„Przestraszony Komisją - ma już misję „prysnąć” Komisji.

Kiedy Niemiec w głos krzyczy, że z prawem się „nie liczy”,

niechaj nie liczy, że Polska historia go nie rozliczy.

Pruską drogą w niesławie - wszelka najmity niedola.”
J
Jan
„Przybył do Polski „z misją” - powołać „ruską” Komisję,

by „zdrajców zaorać!”. Dziś już woli „kasować Komisję”?

Błądzi w Polsce pruską drogą, gdzie uczciwi nie mogą,

wszelka w niesławie - zdrady niedola.”
D
DJ
29 maja, 14:01, aa:

Duda, po raz kolejny, wytarł buty Konstytucją. Udowodnił, że NIE JEST, Strażnikiem Konstytucji, że NIE NADAJE SIĘ na prezydenta.

29 maja, 14:24, Trap:

A pytań jest bardzo dużo. Np. dlaczego takie, a nie inne decyzje wobec Rosji podejmowano w czasach rządów Platformy Obywatelskiej. Przecież media ujawniały niektóre dokumenty pokazujące, że eksperci podlegający Sikorskiemu, krytykowali antyrosyjską linię rządu Prawa i Sprawiedliwości z lat 2005-2007, zarzucając prawicy w Polsce rusofobię i rekomendując podjęcie współpracy z Rosją. Następnie takie decyzje podjęto, bo przecież nawet w swoim expose Donald Tusk mówił o otwarciu na współpracę z Rosją

Czyli osle pisowski .Ok .kazdy chce zyc o wspołpracowac z sąsiadem nic dziwnego

Ale pisowcy chcieli by wszystkich najezdzac i obstawiac sie murami .POmysl zanim cos wygęgasz za 0.25 gr

w
wojɐk
Ale jaja🤣🤣 Widziano🐕tuska🐕na⛴pontonie jak dryfowało💩💩-o PO Odrze przy 🏳‍🌈szwabskiej stronie.
A
Andrzej G
Ja nie rozumiem, skąd takie obawy wśród opozycji o efekty pracy tej komisji. Że to efekt kampanii przedwyborczej, to fakt. Ale dlaczego w Polsce mają przejąć władzę ludzie, których trudno nazwać patriotami, ludzie których nawet Kreml nazywał "swoimi ludźmi w Warszawie", ludzi którzy darowali Rosji ogromne kwoty należne nam za transfer gazu, ludzie którzy doskonale wiedzieli, że (cyt) Amber Gold to przewała, ludzie którzy na forum Parlamentu Europejskiego zrobili co tylko mogli, by naszemu rządowi i krajowi powinęła się noga, by w efekcie dorwać się do koryta. Jak to mówią - "na złodzieju czapka gore". Pamiętam też z jakim przesłaniem Pani Ursula von ... żegnała Tuska wysyłając go do Polski. Teraz nie tylko Kreml ma swojego człowieka w Warszawie, ale i Berlin.
o
ok.
Andżej, masz zasługi, od 2025 r. na Nowogrodzkiej, będzie czekał na ciebie etat Szatniarza.
A
Andrzej Kędzior
Przecież Tusk niedawno chciał taką komisje stworzyć, to dlaczego teraz jęczycie ,lewackie, antypolskie ryje.?.. A jak nie podoba się Polska to wypad..Nikt was tu nie trzyma na siłę..Klepiecie tekst, że to niekonstytucyjne..W którym punkcie..?
E
Ero
29 maja, 14:19, AA:

Wystarczył, jeden obłąkany na Żoliborzu, pomylony w pałacu i Polska stała się KOPIĄ ROSJI!!!!

W Meklemburgii - Pomorzu Przednim powstała komisja mająca zbadać powiązania Schwesig, kwestii Fundacji Klimatycznej i innych inicjatyw mogących wskazywać na rosyjskie wpływy w landzie. Sprawę analizuje Patrycja Anna Tepper - analityk w Instytucie Zachodnim.

- Ostatni wątek prac komisji śledczej dotyczy personalnych i instytucjonalnych powiązań lokalnych urzędników państwowych ze Schröderem czy z firmami i organizacjami, takimi jak Gazprom, Rosnieft, Gas for Europe, OMV, Royal Dutch Shell, EUREF, Engie, Uniper, Wintershall Dea, ROKAI, Partnerstwo Niemiecko-Rosyjskie. Członkowie komisji chcą wiedzieć, czy na rząd w Meklemburgii wpływ miały postronne osoby oraz firmy i instytucje. Domagają się ujawnienia informacji o spotkaniach, ich datach i poruszanych tematach. To praca na lata i miliony euro kosztów, ale moim zdaniem (mimo sabotaży pracy tego gremium) dzięki powołaniu komisji jest szansa na zebranie dokumentów, uzupełnienie ich braków i przesłuchanie istotnych osób zaangażowanych w forsowanie prorosyjskiej polityki, co za kilka lat nie byłoby już pewnie łatwe.

- pisze analityk Instytutu Zachodniego

T
Trap
29 maja, 14:01, aa:

Duda, po raz kolejny, wytarł buty Konstytucją. Udowodnił, że NIE JEST, Strażnikiem Konstytucji, że NIE NADAJE SIĘ na prezydenta.

A pytań jest bardzo dużo. Np. dlaczego takie, a nie inne decyzje wobec Rosji podejmowano w czasach rządów Platformy Obywatelskiej. Przecież media ujawniały niektóre dokumenty pokazujące, że eksperci podlegający Sikorskiemu, krytykowali antyrosyjską linię rządu Prawa i Sprawiedliwości z lat 2005-2007, zarzucając prawicy w Polsce rusofobię i rekomendując podjęcie współpracy z Rosją. Następnie takie decyzje podjęto, bo przecież nawet w swoim expose Donald Tusk mówił o otwarciu na współpracę z Rosją

b
brawo
29 maja, 13:41, Hehehe:

A się d... marszczy co niektórym. Histeria PO stronie totalnej znamienna.

dokladnie

b
brawo
29 maja, 14:01, aa:

Duda, po raz kolejny, wytarł buty Konstytucją. Udowodnił, że NIE JEST, Strażnikiem Konstytucji, że NIE NADAJE SIĘ na prezydenta.

Właśnie Duda podjął słuszna decyzję

A
AA
Wystarczył, jeden obłąkany na Żoliborzu, pomylony w pałacu i Polska stała się KOPIĄ ROSJI!!!!
Wróć na i.pl Portal i.pl