Kokosanka pingwinem roku. Ptak z gdańskiego zoo bije rekordy popularności

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Kokosanka uwielbia śledzie, tupanie po wybiegu i flesze aparatów fotograficznych
Kokosanka uwielbia śledzie, tupanie po wybiegu i flesze aparatów fotograficznych FOT: SplashNews.com/East News
Kokosanka jest jedyną albinoską trzymaną w niewoli na świecie. Nie dała szans w konkursie na najlepszego pingwina. Jej opiekunowie zadbali o odpowiedni dla niej prezent.

Jest jedyną albinoską trzymaną w niewoli na świecie. Ta samica pingwina afrykańskiego zdobyła ponad trzy czwarte głosów publiczności w ostatniej rundzie March Of The Penguin Madness. Coroczny konkurs organizuje Penguins International, organizacja zaangażowana w zachowanie i ochronę pingwinów.

Pokonała rywali z USA

Kokosanka wyprzedziło dwie rywalki ze Stanów Zjednoczonych: Pearl, pisklę pingwina cesarskiego z SeaWorld w San Diego i Littlefoot, pingwina królewskiego z zoo w Kansas City.

W nagrodę polska albinoska dostała od pracowników swojego zoo ciasto ze śledzia złowionego w Bałtyku, którym się podzieliła z pozostałymi ponad 80 gdańskimi pingwinami.

Jej opiekunowie mówią, że lubi śledzie, tupanie po wybiegu i flesze aparatów.

Jedyna w swoim rodzaju

Kokosanka rywalizowała z pingwinami z całego świata. Ma nie jednego asa w rękawie, gdyż pingwin albinos jest jak biała wrona wśród całego gatunku. Jest jedyną w swoim rodzaju na świecie, takiego pingwina nie spotkamy w żadnym innym ogrodzie zoologicznym.

Wykluła się w 2018 roku, a jej wygląd wynika z anomalii genetycznej, która uniemożliwia jej organizmowi wytwarzanie melaniny, która barwi pióra, skórę, futro i włosy. Zamiast być czarno-biała, jest biało-różowa. Ze względu na brak pigmentacji tęczówki Kokosanka ma też charakterystyczne czerwone oczy. Z powodu choroby widoczne są jej naczynia krwionośne, co daje taki efekt.

W wyścigu o tytuł Mistrza Pingwinów 2024 stanęło 48 pingwinów reprezentujących 10 różnych gatunków. Ten beztroski konkurs pomaga zwiększyć globalną świadomość na temat wszystkich gatunków pingwinów, w tym pingwinów afrykańskich, pingwinów Humboldta, pingwinów Magellana, pingwinów królewskich i innych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl