Akcja "The Milky Way" w Radomiu. Karmienie piersią na schodach biblioteki

tnt
W akcji „Milky Way”  wzięły udział 74 panie i ich  dzieci, które pozowały przed obiektywem Karoliny Pierzchalskiej. Efektem będą zdjęcia jednej z najpiękniejszych chwil macierzyństwa.
W akcji „Milky Way” wzięły udział 74 panie i ich dzieci, które pozowały przed obiektywem Karoliny Pierzchalskiej. Efektem będą zdjęcia jednej z najpiękniejszych chwil macierzyństwa. Tadeusz Klocek
Karmiące mamy z Radomia i okolic spotkały się na terenie Miejskiej Biblioteki Publicznej, by... nakarmić swoje pociechy. Wzięły udział w radomskiej odsłonie akcji „The Milky Way”, którą uwieczniła na zdjęciach fotograf Karolina Pierzchalska.

Okazuje się, że karmienie piersią, łączy nie tylko matkę z dzieckiem, ale także nieznane sobie kobiety. Tak było i tym razem przed biblioteką przy ulicy Piłsudskiego w Radomiu. Panie pozowały z dziećmi do zdjęć, a równocześnie wymieniały się doświadczeniami.

- Cieszę się, że na naszą akcję odpowiedziało tak wiele kobiet. Mają dzieci w różnym wieku, nie wstydzą się karmić piersią, bo wiedzą, że ich dzieci potrzebują zarówno pokarmu, jak i bliskości - mówi Karolina Kwiatek, mama 13-miesięcznego Kornela i organizatorka akcji w Radomiu.

Co ciekawe, żadna z mam nigdy nie odczuła na własnej skórze niechęci otoczenia do jej decyzji o karmieniu. - Coraz częściej karmię w miejscach publicznych, ale nigdy nie słyszałam przykrych uwag - mówi Ola Bomba, mama 10-miesięcznego Filipa.

Mamy karmiące podkreślały, że czasem nie jest to łatwa droga, ale przy wsparciu najbliższych da się ją przejść z uśmiechem. - Nie warto słuchać rad malkontentów. Prowadzę własną działalność, wróciłam do pracy, kiedy Julka miała 8 miesięcy, a mimo to karmię od 17 miesięcy - mówi Monika Czyż -Łyjak. - Prowadzę normalne życie, karmienie piersią mnie nie ogranicza. Można to robić w parku, w restauracji. Przecież nie będę karmić dziecka w toalecie.

Same korzyści

- Karmienie piersią to synonim zdrowia dla dziecka i dla matki. Naturalne mleko wpływa na zdrowie fizyczne i rozwój niemowlaka, ale także później, gdy jest człowiek jest już dorosły. Dla matki jest to ochrona przed chorobami nowotworowymi i cywilizacyjnymi. Są to korzyści dalekosiężne. Osoba w wieku dorosłym karmiona piersią do drugiego roku życia może liczyć na to, że nigdy nie wystąpią u niej choroby cywilizacyjne, na które obecnie zapada większość społeczeństwa - mówi doktor Grażyna Pazera, neonatolog z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. - Idealnym przykładem jest fakt, że w krajach arabskich czy azjatyckich, gdzie kobiety długo karmią dziecko, bardzo rzadko zapadają na choroby krążenia, alergie czy choroby cywilizacyjne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Akcja "The Milky Way" w Radomiu. Karmienie piersią na schodach biblioteki - Echo Dnia Radomskie

Wróć na i.pl Portal i.pl