Koalicja rządząca odpiera zarzuty Kukiza. Kaleta: Nie jesteśmy blokującymi ws. sędziów pokoju

Damian Świderski
Damian Świderski
Kto ma rację? Kukiz czy Kaleta?
Kto ma rację? Kukiz czy Kaleta? Fot.Flickr/Piotr Drabik
Nie milkną echa środowej rozmowy Pawła Kukiza o ustawie o sędziach pokoju. Odniósł się do niej wiceminister sprawiedliwości, a także poseł Solidarnej Polski Sebastian Kaleta. Według Kalety, zmiany, jakie proponuje Kukiz, wymagają zmiany konstytucji.

- Nie jesteśmy żadnym blokującym ws. sędziów pokoju, ale nie można wprowadzać tej instytucji w oderwaniu od planów reformy sądów powszechnych; model, który proponuje Paweł Kukiz, wymaga zmiany konstytucji - powiedział Polskiej Agencji Prasowej wiceminister sprawiedliwości, poseł Solidarnej Polski Sebastian Kaleta.

Kukiz ustawę o sędziach pokoju, a także referendum lokalnym traktuje jako wymóg do dalszej współpracy z rządem. Ponadto były wokalista uważa, że Solidarna Polska i jej lider, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro "od wielu lat blokują sędziów pokoju" i zwodzą Kukiz'15 w tej sprawie.

Czy sędziowie pokoju byliby teraz legalni czy nie?

Wiceminister Kaleta powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że rozmowy z Pawłem Kukizem na temat sędziów pokoju miały miejsce. "Konkluzją pracy tego zespołu było przygotowanie ustawy o sądach pokoju, ale z zastrzeżeniem, że tą koncepcją, którą proponuje Paweł Kukiz, wymaga zmiany konstytucji i w tym kształcie nie przyniesie oczekiwanych efektów" - powiedział Kaleta.

Zdaniem Kalety, nie można wprowadzać instytucji sędziów pokoju w oderwaniu od planów reformy sądów powszechnych, a Kukiz proponuje wprowadzenie kolejnej instancji.

Kaleta opowiedział również o sądach pokoju. "My czekamy kilka lat na zreformowanie sądów powszechnych". "I żeby sądy pokoju w ogóle mogły skutecznie zadziałać, żeby miliardy złotych, które są potrzebne na ich uruchomienie, nie zostały zmarnowane, najpierw trzeba zreformować sądy powszechne z uwzględnieniem w kolejnym kroku wprowadzenia instytucji sądów pokoju. Na to jesteśmy gotowi, tylko to musi być spójne ze sobą, my tutaj nie jesteśmy żadnym blokującym" - powiedział wiceminister sprawiedliwości. Według Kalety, sądy pokoju w kształcie proponowanym przez Kukiza, nie byłyby sądami konstytucyjnymi. Zmiany, których chciałby Kukiz, wymagają zmiany konstytucji.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało w ub. roku własny projekt wprowadzający do polskiego porządku prawnego instytucję sądów i sędziów pokoju. Niezawodowi sędziowie mieliby być wybierani w wyborach powszechnych i orzekać w drobnych sprawach cywilnych i karnych jak kradzieże i akty wandalizmu, wadliwe wykonanie usług, np. remontu, sprzedaż wadliwego towaru. Mieliby rozpoznawać sprawy o wartości przedmiotu przestępstwa, wartości szkody lub wartości roszczenia do 10 tys. zł. Urząd sędziego pokoju w myśl propozycji MS mógłby sprawować każdy mieszkaniec powiatu w wieku od 30 do 75 lat.

td

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl