Kiedy wejdzie pakt migracyjny? Szefowa PE zdradza szczegóły

OPRAC.:
Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 16 lat
W Grenadzie trwa szczyt Unii Europejskiej, w którym udział biorą najważniejsi politycy w Europie. Jednym z głównych tematów jest pakt migracyjny mogący zdaniem niektórych środowisk rozwiązać problem nielegalnych migrantów w Europie. Szefowa Parlamentu Europejskiego - Roberta Metsola - zdradziła, kiedy można spodziewać się porozumienia w tej sprawie.

Kiedy pakt migracyjny wejdzie w życie?

Roberta Metsola podczas szczytu w Granadzie dużą część swojego wystąpienia poświęciła na kwestię problemów współczesnej Europy.

"Tam, gdzie jest wola polityczna, tam jest sposób. Widzieliśmy to w przypadku pandemii. Razem przeciwstawiamy się nielegalnej inwazji Rosji na Ukrainę. Podobnie podejmując wyzwania klimatyczne, odchodząc od rosyjskiej energii, ustanawiając światowe standardy w sektorze cyfrowym i kładąc podwaliny na nadchodzące lata. W ostatnich latach dokonaliśmy rzeczy, które wielu uważało za niemożliwe. Możemy to zrobić jeszcze raz" - powiedziała do przywódców na szczycie.

Jak wskazała, migracja w dalszym ciągu stanowi jedną z głównych obaw obywateli Europy.

"To, co jest na stole, może spełnić oczekiwania ludzi, nie zmuszając ich do wycofywania się na margines lub w skrajności" - powiedziała.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Zaznaczyła, że chodzi o rozwiązanie, które "chroni nasze granice i które jest sprawiedliwe w stosunku do osób potrzebujących ochrony, stanowcze w stosunku do osób, które się nie kwalifikują (do przyjęcia — PAP), i silne w przypadku siatek przestępczych żerujących na najsłabszych". Wskazała ponadto, kiedy spodziewane jest przyjęcie paktu migracyjnego.

"Przed końcem kadencji uda nam się osiągnąć porozumienie w sprawie paktu o azylu i migracji. Kompromis jest tym, co popycha nas do przodu. Zaangażowanie Parlamentu Europejskiego w sfinalizowanie tego pakietu pozostaje niezachwiane” - powiedziała.

Rozszerzenie Unii Europejskiej

Szefowa Parlamentu Europejskiego odniosła się też do kwestii rozszerzenia UE.

"Rozszerzenie jest najsilniejszym narzędziem geopolitycznym Unii. Zwłaszcza w tym nowym środowisku geostrategicznym rozszerzona UE, oparta na jasnych celach, kryteriach i zasługach, służy jako inwestycja w pokój, bezpieczeństwo, stabilność i dobrobyt na kontynencie europejskim. Jest to proces, którego wynik przynosi korzyści wszystkim zaangażowanym" - powiedziała.

Stwierdziła, że "dlatego Parlament Europejski wezwał, aby Ukraina i Mołdawia otrzymały status kraju kandydującego do UE. Status ten zapewnia tym narodom jasną perspektywę europejską i stanowi potężny impuls do przyspieszenia reform demokratycznych. Szybkie spojrzenie wstecz na ostatnie 20 lat może zilustrować transformacyjną siłę rozszerzenia. Dlatego chcemy wykonać kolejny krok do końca roku, jeśli te kraje będą gotowe".

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
wojɐk
⭐⭐⭐⭐⭐Je bać unię❗ Im wcześniej po wyborach ogłosimy POLEXIT tym lepiej❗
w
wojɐk
Roberta Metsola, ona taka 🤡[wulgaryzm]na przyjechała z Malty, czy nabyła 🥁głupoty w Brukseli❓
K
Konstytucja
Totalitarna UE musi upaść.
Wróć na i.pl Portal i.pl