KGHM wybrano największą kopalnią srebra na świecie. Co wiemy o właściwościach srebra i o wydobywaniu go?

Damian Świderski
Damian Świderski
To są gąski srebra. KGHM jest pierwszy w rankingu światowym w wydobywaniu tego surowca
To są gąski srebra. KGHM jest pierwszy w rankingu światowym w wydobywaniu tego surowca fot. KGHM
KGHM ponownie utrzymał pozycję lidera w rankingu World Silver Survey 2023. To oznacza, że do tej spółki Skarbu Państwa należy największa kopalnia srebra na świecie. Jak się okazuje, w rankingu największych producentów tego surowca KGHM jest drugi.

KGHM produkuje srebro od 1993 roku. Produkcja ta odbywa się w Hucie Miedzi Głogów. Od 30 lat w tej hucie znajduje się Wydział Metali Szlachetnych. Jak się okazuje, w 2022 roku, KGHM wyprodukował aż 1 327 ton srebra. Niezwykle szczęśliwy z powodu pierwszego miejsca w rankingu jest prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Tomasz Zdzikot.

„Na ten znakomity wynik zapracowała załoga KGHM – grono znakomitych specjalistów. To potwierdzenie, że projekty technologiczne i inwestycyjne umacniają nas w fotelu globalnego lidera w tej branży. Angażujemy ogromne pieniądze w rozwój KGHM, spółki, która podbija zagraniczne rynki i szuka nowych możliwości wydobywczych w Polsce. Srebro cechuje się najjaśniejszą barwą, taką, w której widzę przyszłość KGHM – powiedział Tomasz Zdzikot.

Co ciekawe, pozycja KGHM przy produkcji srebra była wysoka od lat. Aż 16 proc. przychodów firmy pochodzi właśnie z produkcji tego metalu. Firma sprzedaje srebro w postaci gąsek oraz granulatu. Następnie metal jest dostarczany w formie granulatu do fabryk produkujących materiały do zakładów jubilerskich i metalowych. Na sam koniec srebro w formie gąsek trafia głównie do instytucji finansowych.

Raport „World Silver Survey” to jeden z najważniejszych raportów rocznych, który publikuje zestawienie największych producentów srebra. Przygotowują go ludzie z zespołu, który składa się z analityków światowych rynków metali.

Co wiemy o srebrze? Właściwości i ciekawostki

Srebro ma unikalne właściwości fizyczne i jest wykorzystywane w jubilerstwie, przemyśle elektronicznym, elektrotechnicznym, w medycynie, optyce i energetyce. Stosowane jest także w infrastrukturze, motoryzacji i fotowoltaice. Przemysł zużywa nawet ok. 40 proc. światowej produkcji srebra.

Srebro w przyrodzie jest spotykane w połączeniu z rudami: miedzi, ołowiu, cynku i złota. Jest ciągliwe i kowalne. Posiada lśniący połysk i ma największą przewodność elektryczną i cieplną.

Od czasów starożytnych wykorzystywano srebro do wyrobu biżuterii i jako walutę.

Wykorzystuje się je do produkcji sprzętu elektrycznego i elektronicznego, taśm i paneli filmowych, luster czy instrumentów muzycznych. Znalazło nawet zastosowanie w medycynie – do wyrobu narzędzi chirurgicznych i lekarstw.

Źródło: KGHM

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gsi
19 kwietnia, 21:56, A świstak ?:

Wyglądają jak formy do Ukraińskiego chleba , a śwista je w sreberko zawija :)

Paliwo dają za darmo do ukrow

Wróć na i.pl Portal i.pl