Karta Nauczyciela: Ministerstwo Edukacji Narodowej proponuje zmiany w zakresie kar dyscyplinarnych nauczycieli. Co na to związkowcy?

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Ministerstwo Edukacji Narodowej przyznaje, że propozycja zmian jest  odpowiedzią na oczekiwania środowisk oświatowych, które apelowały o  modyfikację przepisów dotyczących karania dyscyplinarnego nauczycieli.
Ministerstwo Edukacji Narodowej przyznaje, że propozycja zmian jest odpowiedzią na oczekiwania środowisk oświatowych, które apelowały o modyfikację przepisów dotyczących karania dyscyplinarnego nauczycieli. Archiwum
30 czerwca skierowany został projekt ustawy o zmianie Karty Nauczyciela. Nowelizacja dotyczy modyfikacji w zakresie kar dyscyplinarnych nauczycieli. Wcześniej o zmiany te apelował m.in. Związek Nauczycielstwa Polskiego. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej i jak odnoszą się do tego związkowcy?

Nauczyciel podlega dwóm rodzajom kar, które są regulowane przez Kartę Nauczyciela. To kary porządkowe i dyscyplinarne. Od 1 września 2019 roku obowiązuje kilka istotnych zmian w zakresie dyscyplinarnego karania nauczycieli. Zostały one zaostrzone.

Czytaj również: Zmiany w Karcie Nauczyciela nie zadowalają pedagogów?

Wprowadzone w ubiegłym roku zmiany dotyczą m.in. zawieszania nauczycieli w obowiązkach, jeżeli dojedzie do czynu, który zagraża prawu i dobru dziecka. Dyrektor szkoły jest zobowiązany zgłaszać takie czyny do rzecznika dyscyplinarnego w ciągu maksymalnie trzech dni, od kiedy dobro dziecka zostanie naruszone.

Sprawdź też:

- Zmiany, które zostały wprowadzone w Karcie Nauczyciela, są groźbą dla nauczycieli. Dyrektor musi zgłaszać sytuacje, w których dobro dziecka jest naruszane. Problem tylko w tym, że dobro dziecka nie jest w żaden sposób zdefiniowane. Może się okazać, że nauczyciel będzie zawieszony w obowiązkach z powodu na przykład spóźnienia - mówi Anna Schmidt-Fic, nauczycielka matematyki z Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego w Poznaniu.

Zobacz także: Zarobki nauczycieli 2020: Zobacz pensje po podwyżkach, które obowiązują od 1 stycznia

Związek Nauczycielstwa Polskiego apelował o wprowadzenie zmian w obowiązujących od 2019 roku przepisach, wskazując na konieczność uściślenia sformułowania "dobro dziecka"

Czytaj też: ZNP: Pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli może nie wystarczyć

Zmiany w Karcie Nauczyciela: Co proponuje MEN?

MEN w złożonym projekcie zaproponowało wydłużenie do 14 dni czasu na zawiadomienie rzecznika dyscyplinarnego o podejrzeniu popełnienia przez nauczyciela czynu naruszającego prawa i dobro dziecka, określenie terminu na złożenie wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego i doprecyzowanie przepisów dotyczących zawieszenia nauczyciela lub dyrektora szkoły w pełnieniu obowiązków.

- Większość z tych punktów to propozycje, które my złożyliśmy przed wakacjami. Zostały one odrzucone, a teraz znalazły się w autorskim projekcie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zgadzamy się więc z większością propozycji. Uważamy jednak, że należy przede wszystkim doprecyzować sformułowanie „dobro dziecka”- podkreśla Magdalena Kaszulanis, rzecznik prasowy Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Zobacz także: Szkoły szukają oszczędności. Łączą klasy, obcinają godziny i szykują się do cięcia etatów. Nauczyciele stracą pracę?

Rzeczniczka dodaje, że "dobro dziecka" jest bardzo ogólnym stwierdzeniem, co powoduje, że nauczyciele są poddawani postępowaniu dyscyplinarnemu z błahych powodów.

- Jeżeli to nie zostanie uściślone, to będzie nadal dochodziło do kuriozalnych i błahych postępowań wobec nauczycieli. Doskonałym przykładem jest nauczyciel z województwa mazowieckiego, wobec którego toczy się postępowanie dyscyplinarne, ponieważ nie wypuścił ucznia do toalety w czasie lekcji, podczas gdy nauczyciel ze Śląska to uczynił, a także jest objęty postępowaniem - mówi Magdalena Kaszulanis.

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl