Kanclerz Scholz w Pekinie o wojnie i biznesie. Chiny to największy partner handlowy Niemiec

Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
Olaf Scholz spędzi w Chinach trzy dni.
Olaf Scholz spędzi w Chinach trzy dni. bundeskanzler.de
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozpoczął w niedzielę w Chinach trzydniową wizytę skoncentrowaną na stosunkach gospodarczych – o czym świadczy skład delegacji i harmonogram wizyty. Na pewno będzie też próba przezwyciężenia różnic między Berlinem i Pekinem w sprawie inwazji Rosji na Ukrainę.

Pierwszym celem podróży Scholza było przemysłowe centrum Chongqing, gdzie wraz z delegacją ministrów i liderów biznesu miał odwiedzić częściowo finansowaną przez Niemcy firmę i inne miejsca w rozległym mieście, które jest bazą produkcyjną dla chińskiego przemysłu samochodowego i innych gałęzi przemysłu. Scholz ma również odwiedzić centrum finansowe Szanghaju podczas swojej trzydniowej wizyty, a następnie udać się do stolicy, Pekinu, aby spotkać się z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.

Zyskowna zależność

Niemieckie firmy, takie jak BMW i Volkswagen, są w dużym stopniu zależne od chińskiego rynku, nawet jeśli wsparcie Pekinu dla Rosji powoduje tarcia z Zachodem. Niemiecka gospodarka skorzystała na chińskim popycie na inwestycje i produkty, od samochodów po chemikalia, ale więzi te zostały ostatnio naruszone w wyniku rosnącej konkurencji ze strony chińskich firm i zaostrzonych przepisów.

Niemieckie firmy argumentują, że napotykają nieuczciwe bariery rynkowe w Chinach, a rząd RFN naciska na politykę "zmniejszania ryzyka", aby zmniejszyć zależność od chińskiego rynku i dostawców. Mimo to Chiny pozostały głównym partnerem handlowym Niemiec ósmy rok z rzędu w 2023 r., z 254,1 mld euro w towarach i usługach wymienianych między stronami. To nieco więcej, niż w relacjach handlowych Niemiec z USA.

Pekin po stronie Rosji

Przed przyjazdem do Państwa Środka Scholz opublikował na platformie społecznościowej X wpis, że omówił w sobotę "masowe" rosyjskie ataki powietrzne na cywilną infrastrukturę energetyczną z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i zadeklarował, że Berlin będzie "niezłomnie stał po stronie Ukrainy", czego dowodem dostawa kolejnego zestawu Patriot.

Chiny odmówiły skrytykowania rosyjskiej agresji na Ukrainę. Utrzymują stosunki handlowe z rządem prezydenta Władimira Putina, wspierają rosyjską gospodarkę i zbrojeniówkę borykające się z zachodnimi sankcji, wreszcie dostosowują swoją politykę zagraniczną do Moskwy w opozycji do liberalnego porządku politycznego kierowanego przez USA, jednocześnie reklamując swój autorytarny system jednopartyjny jako lepszą alternatywę.

źr. VOA News

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl