Kalendarz roku szkolnego 2017/18 [FERIE, DNI WOLNE - 4.09.2017]

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Uczniowie szkół podstawowych będą teraz zdawać egzamin ósmoklasisty zamiast sprawdzianu szósty klas.
Uczniowie szkół podstawowych będą teraz zdawać egzamin ósmoklasisty zamiast sprawdzianu szósty klas. Mariusz Kapała
Trzy dni wolne na egzamin 8-klasisty, tyle samo na rekolekcje, a dodatkowo jeszcze dwa w puli - tak ma być od września w podstawówkach. Jest kalendarz na rok szkolny 2017/18.

Chodzi o dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, będące do dyspozycji dyrektora każdej szkoły. Według obecnych przepisów, w szkołach podstawowych maksymalnie jest to 6 dni, w gimnazjach - 8, w liceach ogólnokształcących i technikach - 10, natomiast w zasadniczych szkołach zawodowych - 6.

Od nowego roku szkolnego ma się to zmienić. W projekcie rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego ministerstwo edukacji proponuje, aby szkoły podstawowe miały do dyspozycji 8 wolnych dni, a nie jak dotychczas - 6. MEN wyjaśnia, że jest to konieczne z powodu egzaminu 8-klasisty. Ma on bowiem trwać trzy dni, tymczasem zniesiony już sprawdzian 6 klas był przewidziany tylko na jeden dzień.

Ósmoklasiści będą pisać testy z języka polskiego, matematyki, języka obcego oraz - od roku szkolnego 2021/2022 - także z przedmiotu do wyboru.

W uzasadnieniu rozporządzenia MEN proponuje, aby trzy dni z dyrektorskiej puli zostały przeznaczone właśnie na egzamin 8 klas. Kolejne trzy mają być zarezerwowane na rekolekcje wielkopostne. Dyrektor będzie mógł jeszcze rozdysponować dwa dni, w porozumieniu z radą szkoły.

W dodatkowych dniach wolnych od lekcji szkoła ma obowiązek organizowania zajęć opiekuńczo-wychowawczych. Dla szkół branżowych I stopnia, które od września zastąpią zasadnicze szkoły zawodowe, przewidziano maksymalnie sześć wolnych dni. Mają być one przeznaczone na przeprowadzenie egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. Ten sam wymiar dotyczy szkoły branżowej II stopnia, która umożliwi absolwentom „branżówki” I stopnia kontynuację nauki oraz przystąpienie do matury. Sześć dni będzie również przysługiwało szkołom policealnym i placówkom kształcenia praktycznego.

Małgorzata Rozenek-Majdan: Edukacja moich synów jest dla mnie bardzo ważna.
źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Zmiany nie są natomiast planowane w LO i technikach. Tutaj nadal dyrektorzy będą mogli zaplanować do 10 wolnych dni w roku szkolnym. Nowości dotyczą tylko szkół, które będą powołane w oparciu o nową ustawę prawo oświatowe, czyli 8-letniej podstawówki, 4-letniego LO, 5-letniego technikum i szkoły branżowej I stopnia. W wygaszanych gimnazjach oraz obecnie funkcjonujących jeszcze 3-letnich LO, 4-letnich technikach i ZSZ obowiązują dotychczasowe limity dodatkowych wolnych dni.

Projekt rozporządzenia reguluje również termin rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego. Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze będą rozpoczynać się w pierwszy powszedni dzień września. „Jeżeli pierwszy dzień września wypada w piątek lub sobotę, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w najbliższy poniedziałek po dniu 1 września” - czytamy w projekcie. W tym roku będzie to więc poniedziałek, 4 września.

Zakończenie roku szkolnego przewidywane jest natomiast na pierwszy piątek przypadający po 20 czerwca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kalendarz roku szkolnego 2017/18 [FERIE, DNI WOLNE - 4.09.2017] - Gazeta Pomorska

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

l
lena

a kiedy mają się uczyć pozostałe dzieci ? podczas tzw. zajęć opiekunczych

temat rzeka

T
Tomek - belfer

W te dni "wolne" n-le pracują w komisjach egzaminacyjnych, organizują wycieczki lub mają zaj . opiekuńcze w szkole /świetlica, sal gim itp/. Żaden dyrektor nie zwalnia nas do domu. W zespołach szkół sp+gim egzamin 8 - klasisty zastępuje w tym roku egzamin gimnazjalny. Czytać się nie chce tych bzdur o wielu dniach wolnych - ja zap....m po 50 godzin w tyg. jak nie więcej a płacone mam 2.500 zł za niby 18 h etat przy tzw. tablicy - trzy razy tyle ślęczę na wywiadówkach, radach, szkoleniach, kołach, zaj. wyrównawczych i przy sprawdzaniu prac /nikt mi za to nie płaci/.

Trochę więcej szacunku i wdzięczności dla nauczycieli bo jak nie, to najpierw Wasze dzieci naplują nam w twarz a potem przyjdzie i na Was kolej KOCHANI rodzice.

 

J
JA
Tylko dlaczego za te eksperymenty odpowiedzialność poniosą dzieci - to nie rodzice chcieli reformy tylko pani minister, - ona odejdzie , a wszelkie konsekwencje odbiją się na naszych dzieciach to one po raz kolejny stają się testerami rządowych eksperymentów .
G
Gość
Ta reforma oświaty musi wejść 'w życie", abyśmy mogli ocenić ją realistycznie, i nie zostać nazwani "warchołami". Oceniający muszą być osobami kompetentnymi. Zobaczymy, czy uda się znaleźć takie osoby ! Jak dotąd, na temat tej reformy wypowiadają się tzw. "grupy interesów", szczególnie ze środowiska nauczycielskiego, które jest najmniej kompetentne w tej sprawie ze względu na słabe wyksztalcenie i niedostateczne umiejętności. To szczególny rodzaj "gangreny społecznej" w Polsce !.
O
Ola
Brawo już się cieszę
x
xXx

Zacznijcie ludzie najpierw czytać ze zrozumieniem Później sie wypowiadajcie.

A
Acias
Oczywiście nauczyciele nieroby,kasjerka -nierób, bo tylko siedzi i kasuje,sprzątaczka bo tylko macha miotłą ... czyli Polacy to sami nieroby. Ludzie opamietajcie się bo krzywdę robimy sami sobie.
C
Chmurka
Można było też zostać nauczycielem! Dzień wolny dla ucznia, to nie dzień wolny dla nauczyciela...
G
Gosc
Jak moga byc przeznaczone 3 dni wolne na egzamin 8.klasistow...!! Tych klas nie bedzie w roku szkolnym 2017/ 18.co za bzdury....
o
on 64
W dniu 11.07.2017 o 21:55, blad napisał:

W przyszłym roku nie będzie 8 klas wiec i 3 dni wolnych tez nie!!!

Ale zamęt można już robić przecież. W końcu nauczyciele, nieroby, znowu będą mieli wolne.

b
blad
W przyszłym roku nie będzie 8 klas wiec i 3 dni wolnych tez nie!!!
Wróć na i.pl Portal i.pl