MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz 35-lecia Towarzystwa Wilna i Grodna w słupskiej filharmonii

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Jubileusz 35-lecia Towarzystwa Wilna i Grodna
Jubileusz 35-lecia Towarzystwa Wilna i Grodna Łukasz Capar
W poniedziałkowe popołudnie w słupskiej filharmonii uroczyście obchodzono jubileusz 35-lecia Towarzystwa Przyjaciół Wilna i Grodna w Słupsku. Były koncerty, podziękowania, a ze sceny padło wiele życzliwych słów.

W Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku w poniedziałek, 13 maja, odbyła się uroczystość jubileuszowa 35-lecia Towarzystwa Przyjaciół Wilna i Grodna w Słupsku. Zapoczątkował ją hymn towarzystwa - "Wykarczowani".

Potem mogliśmy usłyszeć historię Towarzystwa. Dziękowano sponsorom i przyjaciołom wspierającym towarzystwo oraz wyróżnionym członkom Towarzystwa. Na scenie wystąpił zespół Belle Epoque oraz kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Kacper i Lenka.
Gwoździem programu był Koncert Galowy Wojskowego Zespołu Wokalnego Wiarusy.

Słupskie Towarzystwo Przyjaciół Wilna i Grodna powstało 13 maja 1989 roku. Należy do najbardziej znanych i cenionych organizacji społecznych województwa pomorskiego. Ma sztandar i hymn "Wykarczowani". Szczególnie w Słupsku Towarzystwo nawiązało i od lat prowadzi bardzo dobrą współpracę z władzami miasta i powiatu. Siedziba Towarzystwa mieści się przy al. Sienkiewicza 19, sekretariat zaprasza w poniedziałki, środy i piątki w godzinach od 11 do 14.
Od początku Towarzystwo organizuje w mieście wiele głośnych imprez nie tylko dla swoich członków. Są to m.in.: biesiady, wycieczki, wielkie koncerty, spotkania z ciekawymi ludźmi, a także kultowe Kaziuki nad Słupią oraz Dar Serca - pomoc polskim sierotom z domów dziecka w Wilnie i na Wileńszczyźnie. Organizuje też wycieczki do Wilna, Trok, Lidy. Wcześniej też do Grodna i Lwowa.

W ramach akcji „Wisła" z dawnych Kresów Wschodnich wysiedlono miliony ludzi. Większość z nich skierowano na tzw. Ziemie Odzyskane, przyłączone do Polski po drugiej wojnie światowej. Roczniki statystyczne podają, że ponad 30 procent mieszkańców Słupska stanowią Kresowiacy i ich potomkowie. Wielu Kresowiaków pełniło wysokie i odpowiedzialne stanowiska w administracji państwowej. Do głównych zadań Towarzystwa należy pogłębianie i utrwalanie wiedzy o historii i kulturze, a także umożliwianie członkom Stowarzyszenia czynnego uczestnictwa w życiu publicznym.

Ważnym wydarzeniem w historii Stowarzyszenia było odsłonięcie 4 listopada 2006 w Parku im. J. Waldorffa obelisku z tablicą upamiętniającą 60. rocznicę zamieszkania Kresowiaków nad Słupią. Tablicę poświęcił ks. biskup Kazimierz Nycz.

Każdego roku, 16 listopada w kościele św. Jacka Towarzystwo organizuje oprawę artystyczną mszy św. ku czci Patronki Kresów: Matki Bożej Ostrobramskiej.

od 7 lat
Wideo

Ukraiński dron uderzył w radar w Orsku. Przeleciał aż 1800 kilometrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza