Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jasna Góra: Środa Popielcowa rozpoczyna w kościele okres Wielkiego Postu [VIDEO]

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Dawid Wygas
Dawid Wygas
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
14 lutego w kościele przeżywamy Środę Popielcową, która jest "bramą" Wielkiego Postu. - Obrzęd posypania głów popiołem to symboliczny znak pokuty, który powinien być przede wszystkim widocznym znakiem nawrócenia - przypomina ojciec Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry.

W kościołach posypujemy głowy popiołem

"Prochem jesteś i w proch się obrócisz" oraz "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" – te słowa słyszymy w Środę Popielcową w czasie obrzędu posypania głów popiołem.

- To dzień, w którym posypujemy nasze głowy popiołem na znak pokuty - przypomina ojciec Michał Bortnik.

Zwyczaj posypywania głów popiołem podczas liturgii Wstępnej Środy przyjął się w Kościele w XI w. Jako oficjalny element obrządku został wprowadzony przez papieża Urbana II w 1099 r. Reforma liturgiczna Soboru Trydenckiego uprawomocniła zaś nazwę „Środa Popielcowa” w 1570 r.

Tradycyjny obrzęd ma za zadanie przypomnieć, że życie ziemskie mija, a silna wiara, ćwiczenia duchowe, dobrowolne wyrzeczenia i bezinteresowne miłosierdzie pomagają osiągnąć życie wieczne.

Środa Popielcowa rozpoczyna w kościele okres Wielkiego Postu

Tym wyznaniem naszej grzeszności rozpoczynamy 40-dniowy okres przygotowania do najważniejszej dla chrześcijan uroczystości - Zmartwychwstania Pańskiego. Wielki Post to czas ćwiczeń duchowych, dobrowolnych wyrzeczeń czy braterskiego dzielenia się z innymi.

- Przed nami okres pokuty, w którym wyrzekamy się często chociażby drobnych rzeczy. Najpiękniejszą i największą przemianą byłaby przemiana serc i nawrócenie. To byłoby najlepszym darem i przygotowaniem do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Przemiana powinna być widocznym znakiem, dla tych wszystkich, pośród których żyjemy, że jest to czas szczególny w kościele - dodaje.

Dla owocnego przeżycia 40-u dni przed obchodami Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa Kościół proponuje wiele praktyk, wśród których najbardziej znanymi są Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale. Na Jasnej Górze w każdy piątek Wielkiego Postu nabożeństwo drogi krzyżowej będzie odprawiane o godz. 17.45 w Kaplicy Matki Bożej i o godz. 20.00 na w Kaplicy św. Józefa na tzw. Halach. Z kolei Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym natomiast będą śpiewane w każdą niedzielę o godz. 16.15 w Bazylice. Dodatkowa msza św. w każdy piątek Wielkiego Postu tradycyjnie już będzie celebrowana przy zabytkowym krzyżu w ołtarzu nawy bocznej Kaplicy Matki Bożej o godz. 9.00.

W Środę Popielcową, 14 lutego, rozpoczął się Wielki Post. Okres ten zakończy się w Wielki Czwartek, który w tym roku przypada 28 marca. Wówczas rozpoczną się obchody Triduum Paschalnego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera