Jak zapobiegać astmie? Nawyki związane ze snem mogą mieć większe znaczenie, niż czynniki genetyczne

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Według najnowszych badań nawyki związane ze snem mogą mieć kluczowe znaczenie przy rozwoju astmy. Zdjęcie ilustracyjne
Według najnowszych badań nawyki związane ze snem mogą mieć kluczowe znaczenie przy rozwoju astmy. Zdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay/Victoria_Watercolor
Niedobory snu mogą zwiększyć ryzyko rozwoju astmy – wynika z badań opublikowanych w BMJ Open Respiratory Research. Dotychczasowe badania wykazały, że astma prowadzi do problemów ze snem. Tym razem naukowcy chcieli się dowiedzieć, czy zależność ta zachodzi również w drugą stronę.

Do tej pory badano głównie wpływ astmy na sen

– Zawsze wiedzieliśmy, że istnieje pewien związek między astmą a snem, ale większość pracy wykonano na obecność obturacyjnego bezdechu sennego – powiedział alergolog dziecięcy, dr Amal Assa'ad, zastępca dyrektora Oddziału Alergii i Immunologii w Centrum Medycznym Szpitala Dziecięcego w Cincinnati.

Tym razem naukowcy postanowili przebadać odwrotną zależność, czyli to na ile złe warunki snu mogą wpływać na rozwój astmy. Aby to zbadać, naukowcy przyjrzeli się danym z lat 2006-2010, która obejmowała ponad 450 000 osób w brytyjskim Biobanku, dużej biomedycznej bazie danych i zasobie badawczym, który śledzi mieszkańców przez długi czas. Według raportu badane osoby były w wieku od 38 do 73 lat.

Złe nawyki dotyczące snu mogą mieć większe znaczenie niż predyspozycje genetyczne

Według badania, po 10 latach obserwacji u prawie 18 000 osób biorących udział w badaniu zdiagnozowano astmę. Analiza danych wykazała, że osoby z predyspozycjami genetycznymi i złymi nawykami dotyczącymi snu były dwukrotnie bardziej narażone na rozwój astmy niż osoby z grupy niskiego ryzyka.

Dobra wiadomość jest natomiast taka, że zdrowe wzorce snu wiążą się z niższym ryzykiem astmy, niezależnie od podatności genetycznej. Autorzy badania dodali, że osoby z genami wysokiego ryzyka i dobrymi wzorami snu miały nieco mniejsze ryzyko zachorowania na astmę niż osoby z niskim ryzykiem genetycznym i złymi wzorcami snu.

Zdaniem naukowców monitorując warunki snu, pracownicy służby zdrowia mogą również łagodzić rozwój astmy. Według badań, gdyby jakość snu uległa poprawie, można by zapobiec 19 proc. przypadków astmy.

Polecjaka Google News - Portal i.pl

Źródło: CNN

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pytam
Wpływ na astmę - zły nawyk snu ..... i co dalej ?
Wróć na i.pl Portal i.pl