Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak pomóc dziecku uzależnionemu od ekranu? E-uzależnienia można leczyć w Łodzi na NFZ. Program dla uczniów prowadzi MONAR

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Gdy korzystanie z urządzeń cyfrowych źle wpływa na życie dziecka trzeba zareagować
Gdy korzystanie z urządzeń cyfrowych źle wpływa na życie dziecka trzeba zareagować 123RF
Dzieci coraz częściej uzależnione są od urządzeń cyfrowych. Gdy siedzenie przed ekranem zbytnio wciąga potrzeba pomocy specjalisty. Jest ona możliwa bezpłatnie na NFZ.

Uzależnienie od ekranu u dzieci. Kiedy korzystanie z internetu powinno niepokoić rodzica?

Siedzenie godzinami w mediach społecznościowych, seryjne oglądanie filmików, granie na konsoli do późnej nocy – takie zachowania młodych ludzi mogą zaniepokoić rodziców. Z drugiej strony urządzenia z ekranami są niezbędne w nauce i codziennym życiu. Skąd rodzice mają wiedzieć, kiedy urządzeń cyfrowych w życiu ich dziecka jest za dużo i można podejrzewać e-uzależnienie?

Kiedyś wytyczne były proste: specjaliści zakładali, że korzystanie przez dziecko z urządzeń cyfrowych więcej niż cztery godziny dziennie poza czasem przeznaczonym na naukę. Jednak wytyczne te pochodziły z czasów, gdy rodzice widzieli, czy młody człowiek siedzi przed ekranem komputera lub konsoli czy nie.

Higiena cyfrowa, czyli profilaktyka e-uzależnień. Materiały łódzkiego oddziału NFZ

Dziś jest trudniej, bo młodzież online jest niemal cały czas i może korzystać z wielu urządzeń – od komórki przez tablet, laptop aż po smartwatcha. Dlatego specjaliści coraz częściej odwołują się do intuicji rodzica. Jeśli czują się oni zachowaniem dziecka zaniepokojeni, powinni poszukać specjalisty - najwyżej okaże się, że ich obawy są na wyrost.

Niepokojącymi sygnałami mogą być:

  • ciągła potrzeba korzystania z Internetu
  • brak kontroli nad spędzanym w sieci czasem
  • rozdrażnienie w przypadku odcięcia od sieci
  • izolowanie się od bliskich i rówieśników
  • przekładanie relacji wirtualnych nad realnymi
  • problemy ze snem lub z koncentracją

Pomoc w e-uzależnianiach dla dzieci i młodzieży w ramach NFZ

Pomocy można szukać bezpłatnie w ramach NFZ. W Łodzi w diagnozowaniu i leczeniu uzależnień specjalizuje się MONAR przy ul. Tuszyńskiej 123/125 w Łodzi. Do końca czerwca trwa tam pilotaż programu leczenia e-uzależnień u dzieci i młodzieży Narodowego Funduszu Zdrowia, a program prawdopodobnie zostanie przedłużony.

Pomoc dostępna jest bez skierowania dla dzieci w wieku od 7 lat do ukończenia szkoły średniej. Wsparcie obejmuje m. in. porady lekarskie, psychologiczne, sesje terapeutyczne indywidualne i grupowe, może trwać do 12 tygodni, tel. 884 882 558, meil: [email protected].

Z dzieckiem lub nastolatkiem można też zgłosić się do jednego z działających w regionie ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej.

Jak pomóc dziecku uzależnionemu od ekranu? E-uzależnienia można leczyć w Łodzi na NFZ. Program dla uczniów prowadzi MONAR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki