Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak pamiętamy powódź tysiąclecia we Wrocławiu? Na tych archiwalnych zdjęciach możemy cofnąć się w czasie

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Na zdjęciu mieszkańcy wzmacniają wały na ulicy Komandorskiej.
Na zdjęciu mieszkańcy wzmacniają wały na ulicy Komandorskiej. Barbara Matyńska, ze zbiorów Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.
12 lipca 1997 roku fala kulminacyjna na Odrze i Oławie dotarła do Wrocławia. Wielka woda zalała część miasta. Jak zapamiętaliśmy te dramatyczne chwile? O skutkach kataklizmu i ludzkiej solidarności dowiecie się w Centrum Historii Zajezdnia.

Powódź tysiąclecia była największą w historii Wrocławia?

Dopiero w 1810 roku zaczęto mierzyć stan wody na Odrze, trudno więc jednoznacznie wskazać, czy powódź z 1997 roku była rzeczywiście największą w historii miasta. Od początku XIX wieku zanotowano około 40 różnego rodzaju wystąpień Odry z jej koryta, ale tylko 3 wryły się w pamięć zbiorową przedwojennych mieszkańców Wrocławia: z 1813 roku, która aż zatrzymała ofensywę Napoleona, z 1854 roku, gdy przez Dolny Śląsk w ciągu dwóch miesięcy przeszło 6 wielkich fal powodziowych, a poziom Odry przekroczył 7,5 m, oraz największa powódź – z lipca 1903 roku.

Zobacz też:Woda do Wrocławia wdarła się 12 lipca 1997 roku

- Pod wodą znalazła się wtedy ponad połowa miasta, w tym wyspy odrzańskie, ogród zoologiczny i podwrocławskie wsie Kozanów i Maślice. Po tym wydarzeniu podjęto decyzję o budowie nowoczesnych obiektów hydrologicznych, które miały uchronić w przyszłości miasto przed kolejnym zalaniem – informuje Adam Pacześniak, rzecznik Centrum Historii Zajezdnia.

Powódź w 1997 roku na archiwalnych zdjęciach

Gdy na początku lipca 1997 roku Nysa Kłodzka zniszczyła Kłodzko, a Odra zalała Racibórz i Opole, nikt nie przypuszczał, że podobny los spotka Wrocław.

- Przecież po doświadczeniu powodzi z 1903 roku i wybudowaniu wrocławskiego węzła wodnego, wiara, iż system budowli hydrologicznych uratuje stolicę Dolnego Śląska, była powszechna. Stało się jednak inaczej i woda z impetem wdarła się na ulice Wrocławia – dodają pracownicy CH Zajezdnia.

Zobaczcie jak lipcowa powódź w 1997 roku wyglądała na zdjęciach:

Fotografie znajdują się w zasobie Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.

- Warto również obejrzeć w Centrum Historii Zajezdnia nową sekcję multimedialną o powodzi, która w zeszłym roku wzbogaciła wystawę „Wrocław 1945–2016”. Opowieść o tym kataklizmie nie jest prowadzona chronologicznie – ukazano ją z perspektywy konkretnych i charakterystycznych dla Wrocławia miejsc. Zobaczymy więc Poltegor, gdzie mieściła się siedziba telewizji TeDe, Dworzec Główny PKP, wieżę ciśnień Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, Uniwersytet Wrocławski, ZOO, osiedle Kozanów czy wały odrzańskie w podwrocławskich Łanach – kończy Pacześniak.

A wy jak zapamiętaliście powódź?

Na zdjęciu mieszkańcy wzmacniają wały na ulicy Komandorskiej.

Jak pamiętamy powódź tysiąclecia we Wrocławiu? Na tych archi...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska