Irlandczycy sprzeciwili się propozycjom zmian w Konstytucji. Dotyczyły m.in. kobiecych obowiązków domowych

OPRAC.:
Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
od 16 lat
Obywatele Irlandii sprzeciwili się w referendum propozycjom zmian w dwóch artykułach konstytucji. Proponowano, aby zmienione zostały przepisy o roli rodziny w kraju, a także, aby zmienione zostały przepisy o obowiązkach domowych kobiet. Propozycje zostały odrzucone wyraźną większością głosów.

Spis treści

Irlandczycy odrzucili poprawki w referendum. Nie będzie zmian w zapisach o roli i obowiązkach domowych kobiet
Irlandczycy odrzucili poprawki w referendum. Nie będzie zmian w zapisach o roli i obowiązkach domowych kobiet Wikimedia Commons/Mit via Creative Commons 3.0

Irlandczycy odrzucili poprawki do konstytucji w referendum

W piątkowym referendum, obywatele Irlandii głosowali nad poprawkami nr 39 i nr 40 do konstytucji. Pierwsza dotyczyła zmian słów „państwo uznaje rodzinę za naturalną, pierwotną i podstawową komórkę społeczną” na „państwo uznaje rodzinę, czy to opartą na małżeństwie, czy też innej trwałej relacji, za naturalną, pierwotną i podstawową komórkę społeczną”, a także, żeby ze zdania „państwo zobowiązuje się strzec ze szczególną troską instytucji małżeństwa, na której opiera się rodzina, i chronić ją przed atakami” usunąć słowa „na której opiera się rodzina”.

Drugi zapis w konstytucji dotyczył obowiązków domowych kobiet w kraju. Próbowano zmienić zdania „państwo uznaje, iż poprzez swoje życie w domu kobieta daje państwu wsparcie, bez którego nie można osiągnąć wspólnego dobra”, a także „matki nie będą zmuszone przez konieczność ekonomiczną do angażowania się w pracę, zaniedbując swoje obowiązki w domu”.
Rząd proponował zastąpienie tego przepisu na: „państwo uznaje, że świadczenie opieki przez członków rodziny na rzecz siebie nawzajem ze względu na istniejące między nimi więzi daje społeczeństwu wsparcie, bez którego nie można osiągnąć wspólnego dobra, i będzie dążyć do wspierania takiego świadczenia”.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!

Zaskakujące wyniki. Sondaże pokazywały co innego

W sobotę ogłoszono wyniki. Za przyjęciem pierwszej poprawki głosowało 32,3 proc, a przeciwko było 67,7 proc. Frekwencja wyniosła 44,4 proc. W przypadku drugiej poprawki, wyników jeszcze nie ogłoszono, ale rząd Republiki Irlandii przyznał, że patrząc na szacunkowe wyniki, także ta poprawka nie wejdzie w życie. Wyniki zaskoczyły Irlandczyków. Sondaże pokazywały, że obie poprawki spokojnie zostaną przyjęte, bo aż ponad połowa Irlandczyków wyrażała swoje poparcie. Decydować mieli niezdecydowani oraz frekwencja i to prawdopodobnie te czynniki przesądziły o wyniku referendum.

Premier Leo Varadkar mówił przed referendum, że chce usunąć zwroty z konstytucji, bo uznaje je z „seksistowskie" oraz „przestarzałe".

Naszym obowiązkiem było przekonanie większości ludzi do głosowania na tak i najwyraźniej nam się to nie udało — powiedział Varadkar.

Do przyjęcia obu poprawek nawoływały praktycznie wszystkie partie politycznie. Do odrzucenia ich namawiał z kolei irlandzki Kościół katolicki. W Irlandii każda zmiana w konstytucji musi być zaaprobowana w referendum.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl