Irak. 3400-letnie miasto Zakhiku z epoki brązu wyłoniło się po miesiącach ekstremalnej suszy

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
fot: facebook.com/unituebingen
Archeolodzy odkryli pozostałości 3400-letniego miasta, które wyłoniły się ze zbiornika w Iraku po miesiącach ekstremalnej suszy. Jest prawdopodobne, że to miasto Zakhiku, będące kiedyś istotnym ośrodkiem miejskim w Imperium Mittani. Naukowcy byli pod silną presją dokumentowania i badania wykopalisk.

Gdy poziom wody gwałtownie spadł, niemieccy i kurdyjscy archeolodzy odkryli starożytną osadę z Imperium Mittani - spod powierzchni wyłoniło się miasto z epoki brązu. Niegdyś znajdowało się nad brzegiem rzeki Tygrys i uważa się, że było to miasto Zakhiku, ważne centrum Imperium Mittani, które trwało od około 1550 do 1350 p.n.e.

Naukowcy byli zszokowani odkryciem dobrze zachowanych ścian wykonanych z suszonych na słońcu cegieł mułowych. Niektóre z nich znajdowały się pod wodą przez 40 lat, odkąd zbudowano tamę w Mosulu i utworzono zbiornik.

Irak został poważnie dotknięty zmianami klimatycznymi. W ciągu ostatniego stulecia średnie temperatury wzrosły o prawie 1 ℃. Ekstremalne upały spowodowały, że w szczególności południe kraju cierpi z powodu miesięcy suszy. Brak opadów i złe zarządzanie zasobami sprawiły, że społeczności w regionie walczą o wodę. Zbiornik Mosul Dam w regionie Kurdystanu jest najważniejszym miejscem przechowywania wody w kraju. Na początku tego roku władze osuszyły jej część, aby zapobiec wysychaniu upraw, powodując dramatyczny spadek poziomów wody.

Archeolodzy z Uniwersytetu we Fryburgu i Uniwersytetu w Tybindze w Niemczech oraz Organizacja Archeologii Kurdystanu byli pod silną presją dokumentowania i badania wykopalisk, nie wiedząc kiedy mogą zostać ponownie zatopione.

W ciągu zaledwie kilku dni archeolodzy z powodzeniem zmapowali większość miasta, w tym obszar uważany za kompleks przemysłowy, fortyfikację z murami i wieżami oraz duży budynek magazynowy. Miasto zostało zniszczone w wyniku trzęsienia ziemi w około 1350 roku p.n.e.

Ogromny budynek magazynu ma szczególne znaczenie, ponieważ musiały być w nim przechowywane ogromne ilości towarów, prawdopodobnie sprowadzonych z całego regionu

- mówiła Ivana Puljiz z Uniwersytetu we Fryburgu.

Zespół odkrył również artefakty, które dają lepszy obraz tego, jak kiedyś wyglądało życie na brzegach Tygrysu. Znaleźli pięć naczyń ceramicznych zawierających ponad 100 tabliczek z pismem klinowym, system pisma używany na starożytnym Bliskim Wschodzie.

Jest bliskie cudu, że tabliczki klinowe wykonane z niewypalonej gliny przetrwały tyle dziesięcioleci pod wodą

- wyjaśniał Peter Pfälzner z Uniwersytetu w Tybindze.

Naukowcy mają nadzieję, że te starożytne pisma, datowane na krótko po trzęsieniu ziemi, dostarczą ważnych informacji o życiu w regionie pod koniec Imperium Mittani.

Teraz odkrycie ponownie jest zanurzone pod wodami zbiornika, ale w celach konserwatorskich, aby chronić ściany i inne ważne znaleziska przed dalszymi uszkodzeniami, zostały one zabezpieczone ciasno dopasowanymi arkuszami z tworzywa sztucznego i przysypane żwirem.

Źródło: euronews.com

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl