Inwazyjne myszy atakują dorosłe albatrosy. Poważny problem na wyspach. Jak doszło do takiej sytuacji?

OPRAC.:
Damian Kelman
Damian Kelman
Myszy atakują dorosłe albatrosy.
Myszy atakują dorosłe albatrosy. Unsplash / Svetozar Cenisev
Naukowcy informują o niezwykłych przypadkach, które mają miejsce na wyspach pomiędzy Republiką Południowej Afryki a Antarktydą. Coraz więcej do powiedzenia na lądzie mają gryzonie, które opanowują wyspę. Inwazyjne myszy zaczęły już atakować dorosłe albatrosy.

Spis treści

Myszy atakują albatrosy

Problem z dzikimi myszami atakującymi pisklęta ptaków morskich był obecny od dłuższego czasu. Sytuacja ma miejsce na wyspie Marion, która położona jest, mniej więcej, w połowie drogi pomiędzy Republiką Południowej Afryki a Antarktydą. Sytuacja, jak podaje portal livescience.com, ma miejsce od dziesiątek lat.

W ostatnim czasie problem z inwazyjnymi myszami stanowiącymi zagrożenie dla morskich ptaków wszedł na wyższy poziom. Naukowcy udokumentowali sytuacje, w których gryzonie atakują dorosłe albatrosy.

"Jeśli myszy zaczynają atakować dorosłych, staje się to naprawdę problematyczne" – powiedział "Live Science" Maëlle Connan , naukowiec z Uniwersytetu Nelsona Mandeli w RPA.

Skąd gryzonie na odległej wyspie?

Wyspa Marion posiada wielkość około 298 kilometrów kwadratowych - nieco mniej od Szczecina (300) i więcej od Łodzi (293). Na lądzie żyje wiele gatunków dzikich zwierząt, takich jak pingwiny królewskie, słonie marskie czy różne ptaki morskie jak wspomniane albatrosy wędrowne, które są jednymi z największych latających ptaków na Ziemi.

Przez lata na wyspie nie mieszkały żadne ssaki poza morskimi, ale około XIX wieku ludzie na statkach sprowadzili tam myszy domowe. Od tamtego czasu ich gatunek zaczął się rozrastać, dziesiątkując obecne tam bezkręgowce i rośliny.

W ostatnim czasie ich liczba zaczęła jednak jeszcze bardziej gwałtownie rosnąć, co spowodowane może być m.in. ciepłą i suchą pogodą w wyniku zmian klimatycznych.

Jak wielkie ptaki zostają ofiarami myszy?

W 2003 roku badacze po raz pierwszy natrafili na ślady wskazujące, że myszy zjadają pisklęta wędrownych albatrosów. Z upływem czasu gryzonie stały się jednak "perfidne". W kwietniu naukowcy znaleźli ciała ośmiu dorosłych ptaków, które miały paść w odstępie kilku tygodni.

Zwłoki nosiły ślady ataków myszy, a obrażenia wskazują, że zostały zadane, kiedy ptaki jeszcze żyły. Finalny powód śmierci nie jest możliwy do ustalenia, ale naukowcy mają kilka możliwości. Śmierć ptaków może być spowodowana infekcją po ukąszeniach lub głodem, jeśli albatrosy były zbyt ranne, aby wylecieć w morze i znaleźć pożywienie.

Sytuacja zadziwia naukowców z tego powodu, iż albatrosy wędrowne są ogromnymi ptakami. Ich rozpiętość skrzydeł wynosi około trzech metrów.

Problem tkwi w tym, iż przez lata żyły i ewoluowały na wyspie pozbawionej drapieżnych ssaków, stąd ich mechanizmy obronne nie są dostosowane do obrony przez drapieżnikami.

Naukowcy obawiają się, że w dłuższej perspektywie gryzonie mogą mieć tragiczny wpływ na populację albatrosów na świecie, ponieważ około jedna czwarta nich żyje na wyspie Marion.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Inne wyspy również oblegane przez gryzonie

Nie jest to jednak jedyna wyspa i jedyny gatunek albatrosów, które są zagrożone przez dzikie myszy. Naukowcy zaobserwowali również ataki na inne dorosłe osobniki w innych miejscach.

Do ataków doszło na albatrosy atlantyckie na wyspie Gough na południu Atlantyku, a także albatrosy ciemnolice na atolu Midway na Pacyfiku.

Zaniepokojenie naukowców atakami gryzoni jest związane z tym, że spośród wszystkich 22 gatunków albatrosów na świecie, dziewięć jest zagrożonych lub krytycznie zagrożonych wyginięciem.

Co Marion zrobi z myszami?

Wyspa Marion ma już konkretny plan, jak poradzić sobie z nieproszonymi i niebezpiecznymi myszami.

Projekt zakłada rozprzestrzenienie rodentycyd, czyli związków chemicznych służących wyniszczaniu gryzoni. Substancja nie powinna być szkodliwa dla innych zwierząt, ponieważ lokalne ptaki szukają pożywienia w wodach oceanu, a bezkręgowce na wyspie są odporne na rodentycydy.

Tak wygląda atak myszy na albatrosy

W sieci można znaleźć materiały pokazujące nagrania dokumentujące ataki myszy na morskie ptaki. Jeden z takich został opublikowany na YouTube i przedstawia sytuację z wyspy Gough.

Na wideo widzimy, jak kilka myszy atakuje siedzącego w gnieździe albatrosa, a następnie pokazany jest skutek i martwe zwierzę.

źródło: livescience.com

od 16 lat

wu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

d
dama pik
28 czerwca, 18:27, Dno:

To samo się dzieje z pisiorami. Mnożą się.

28 czerwca, 18:48, dama pik:

tak samo.. dzieje się z tymi.. obdartusy z PełO!!!..☝😠mnożą się.. s`syny 🔫 na POtęgę!!!..🤮🤮tfu!!!..

28 czerwca, 19:17, GównoPiS:

Nie zesrraj się pisowski tłuku

Cmoknij mnie.. PełOwski cfellu!!!..😂😂😂

d
dama pik
28 czerwca, 18:27, Dno:

To samo się dzieje z pisiorami. Mnożą się.

tak samo.. dzieje się z tymi.. obdartusy z PełO!!!..☝😠mnożą się.. s`syny 🔫 na POtęgę!!!..🤮🤮tfu!!!..

G
Gość
Niestety w Polsce też coraz więcej szkodników - tuskoidów. Tępe, wulgarne, obsceniczne, nienażarte władzy i pieniędzy, a jednocześnie sprzedajne obcym. Takie minionki z horroru, które muszą mieć swojego złego pana.
M
Małkiewicz
W Polsce , za to jest coraz mniej WRÓBELKÓW!. Niestety, Taka prawda! . Wrobelki , Kosy, Szpaki , małe ptaki , kiedyś było ich dużo, teraz są wypierane przez agresywne , większe ptaki - najczęściej Sroki.
a
antyPiS
Słonie marskie? A co takiego??? Marskość ale wątroby grozi autorowi artykułu jeżeli nie ogarnie się. Słoń morski nazywa się mirunga - nawet redaktor w niszowej gazetce mógłby to wiedzieć.
Wróć na i.pl Portal i.pl