„Intelektualiści z Niemiec i Francji ulegli złudzeniu”. Prof. Zdzisław Krasnodębski w hiszpańskich mediach ostrzega przed Rosją

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Nigdy w to nie wierzyliśmy (…). Rosja to brutalne państwo neoimperialne – podkreślił prof. Krasnodębski.
Nigdy w to nie wierzyliśmy (…). Rosja to brutalne państwo neoimperialne – podkreślił prof. Krasnodębski. Sylwia Dabrowa/Polska Press
Europoseł Prawa i Sprawiedliwości prof. Zdzisław Krasnodębski udzielił wywiadu hiszpańskiemu dziennikowi „El Correo de Espana”. – Rosja nigdy nie była obrońcą tradycyjnych wartości, a wiele osób na Zachodzie dało się zwieść – ocenił.

Prof. Krasnodębski: Rosja to brutalne państwo neoimperialne

Prof. Zdzisław Krasnodębski wyjaśnił, że szczególnie intelektualiści z Niemiec i Francji ulegli złudzeniu, że Rosja reprezentuje konserwatywne wartości.

– Nigdy w to nie wierzyliśmy (…). Rosja to brutalne państwo neoimperialne – podkreślił prof. Krasnodębski, zaznaczając, że część mieszkańców Zachodu uważa, że Rosja może stanowić alternatywę dla tradycyjnych wartości rzekomo dzięki swoim bliskim związkom z Cerkwią Prawosławną. Dodał, że nie jest to prawdą.

– Prowadzona przez Kreml wojna na Ukrainie dowodzi jego imperializmu – tłumaczył profesor i dodał, że polskie władze próbują przekonywać, że obecna Rosja nie ma nic wspólnego z ideałami konserwatywnymi, a dodatkowo w UE konieczne jest przeformułowanie definicji konserwatyzmu.

– To konieczne, aby zrozumieć, że tendencje przedwojennego konserwatyzmu w Europie Zachodniej są dziś powielane i że jego zwolennicy, którzy nie dostrzegali w latach 40. zagrożenia ze strony Adolfa Hitlera i III Rzeszy, popełniają ten sam błąd, nie widząc tego, co reprezentuje Władimir Putin – powiedział europoseł.

Ostatnio doszło – zdaniem polskiego europosła – do osłabienia ideałów konserwatywnych w partiach w Niemczech, Francji oraz Wielkiej Brytanii. – Dlatego potrzebujemy teraz odnowy konserwatyzmu na innych podstawach. Wróćmy do korzeni, do czasów De Gaulle'a, Adenauera, do Europy Schumana – powiedział prof. Krasnodębski, podkreślając, że partie zachodnioeuropejskiej prawicy zostały zdominowane przez socjalistów i radykalną lewicę.

– Obecnie potrzebujemy więcej odwagi, więcej społecznej oraz intelektualnej spójności wśród europejskich konserwatystów – dodał.

Europoseł: Wywodzący się z ruchu „Solidarność” PiS popiera ideę państwa opiekuńczego

Odnotował, że choć PiS jest partią konserwatywną, to jednak wspiera pokrzywdzonych w czasie transformacji ustrojowej w Polsce, która miała miejsce po upadku komunizmu.

Prof. Krasnodębski wskazał, że wywodzący się z ruchu „Solidarność” PiS popiera ideę państwa opiekuńczego, ponieważ w okresie przemian ustrojowych doszło do poszkodowania wielu pracowników i upadku polskiego przemysłu.

– Paradoks „Solidarności” polega na tym, że to ruch pracowników przemysłu ciężkiego zakończył komunizm, ale ostatecznie zmiany gospodarcze doprowadziły do rozwiązania większości tych fabryk i przedsiębiorstw, (…) co było niezwykle trudne także dla byłych członków „Solidarności” – powiedział prof. Krasnodębski, zaznaczając, że PiS „reprezentuje interesy tych ludzi”

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl