Inflacja bije rekordy. Analitycy wiedzą, kiedy przypadnie jej szczyt

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
pixabay.com
Inflacja w lipcu wyniosła w Polsce 15,6 proc. Analitycy PKO Banku Polskiego szacują, że finalny szczyt inflacji na poziomie ok. 17 proc. zobaczymy w lutym 2023 roku. Analitycy wypowiedzieli się także o tym, kiedy Rada Polityki Pieniężnej może zatrzymać cykl podwyżek stóp procentowych.

Główny Urząd Statystyczny przekazał w piątek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2022 roku wzrosły rok do roku o 15,6 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,5 proc. Wcześniej w szacunku flash GUS podał, że CPI wyniósł w lipcu 15,5 proc. rdr i 0,4 proc. mdm.

Według szacunków analityków PKO BP inflacja bazowa wzrosła w lipcu do 9,2 proc. rdr z 9,1 proc. rdr w czerwcu.

Eksperci wskazali, że ceny żywności wzrosły w lipcu o 0,6 proc. mdm i 15,3 proc. rdr, zgodnie z odczytem flash. – Szybko rosły ceny olejów i tłuszczy (2,4 proc. mdm) oraz nabiału i jaj (2,3 proc. mdm). „Panika cukrowa” w cenach GUS miała relatywnie niewielką skalę, bo ceny cukru wzrosły tylko o 7 proc. mdm (ale 47,6 proc. rdr), co na tle poprzednich „panik” nie jest dużą zmianą – ocenili.

Dodali, że wzrost cen żywności wyhamował na tle poprzednich miesięcy, ale nadal jest silniejszy niż wskazywałby wzorzec sezonowy.

Analitycy zwrócili uwagę, że ceny paliw spadły o 2,6 proc. mdm, również zgodnie z odczytem flash, chociaż w mniejszej skali niż wskazywały dane rynkowe. „Przy utrzymaniu bieżącego (ze środy 10 sierpnia) poziomu cen, sierpień pokazałby w paliwach ok. 6 proc. spadku mdm, co w zestawieniu z rosnącą bazą pomoże ograniczyć inflację w ujęciu rdr” – wyjaśnili.

Dodali za GUS, że nośniki energii zdrożały o 1,6 mdm (flash: 1,3 proc. mdm). „W dalszym ciągu drożeje głównie opał, którego ceny wzrosły o 5 proc. mdm, słabiej niż w poprzednich miesiącach, kiedy wzrosty były dwucyfrowe” – wskazali.

Według PKO BP do końca 2022 r. inflacja będzie już spadać, ale jej finalny szczyt zobaczymy w lutym 2023 r. „Wysokość tego szczytu (obecnie szacujemy ok. 17 proc.) będzie głównie zależna od decyzji administracyjnych w kwestii zmian podatków i taryf” – wskazali analitycy banku.

Dodali, że RPP zdecydowanie większą uwagę będzie przykładać do inflacji bazowej, która już w sierpniu/wrześniu powinna wejść w trwały trend spadkowy, co powinno pozwolić Radzie zatrzymać cykl podwyżek stóp już we wrześniu 2022.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl