Ilu uchodźców z Ukrainy chce zostać w Polsce? Zobacz raport

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
PAP
PAP
Po wybuchu wojny na Ukrainie do Polski przyjechały ponad 4 mln uchodźców
Po wybuchu wojny na Ukrainie do Polski przyjechały ponad 4 mln uchodźców fot. Krzysztof Kapica
58 proc. uchodźców zamierza wrócić na Ukrainę, a 29 proc. planuje zostać w Polsce na stałe - wynika z raportu "Uchodźcy z Ukrainy w Polsce" przeprowadzonego przez Studium Europy Wschodniej UW.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 23 marca - 3 kwietnia za pomocą bezpośrednich wywiadów indywidualnych w języku ukraińskim z obywatelami Ukrainy, którzy opuścili swój kraj i przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 roku, na próbie liczącej 400 osób. 85 proc. badanych stanowiły kobiety.

Z przeprowadzonego badania wynika, że tylko 37 proc. ankietowanych Ukrainek przybyło do Polski w 2022 r. bez dzieci. 37 proc. z nich przybyło do Polski z jednym dzieckiem, 18 proc. - z dwójką dzieci, a 8 proc. - z trójką lub więcej.

W badaniu przeprowadzonym przed wybuchem wojny w Ukrainie, w 2021 r. - aż 53 proc. ankietowanych odpowiedziało, że ich dzieci pozostały w Ukrainie, a tylko 11 proc. zadeklarowało, iż zabrały je ze sobą do Polski.

94 proc. badanych Ukrainek potwierdziło, że w Ukrainie pozostał ktoś z ich najbliższej rodziny, przy czym 48 proc. dodało, iż ich bliscy zamierzają przyjechać do Polski. 31 proc. zaznaczyło, że rodzina chce pozostać w Ukrainie, a 21 proc. stwierdziło, że nie zna odpowiedzi na to pytanie.

53 proc. ankietowanych ma wyższe wykształcenie, 16 proc. - średnie, a 22 proc. - zawodowe. Jeśli chodzi o znajomość języka polskiego, to 46 proc. Ukrainek stwierdziło, że nie zna go wcale, 29 proc. odpowiedziało, że zna go słabo, 17 proc. zadeklarowało przeciętną znajomość języka polskiego, a tylko 9 proc. określiło swoją znajomość polskiego jako dobrą lub doskonałą.

Dla porównania w 2021 r. dobrą lub bardzo dobrą znajomość języka polskiego zadeklarowało wtedy 46 proc. mieszkających w Polsce Ukraińców, 37 proc. określiła ją jako przeciętną, a tylko 24 proc. jako złą lub bardzo złą.

W 2022 r. 90 proc. mieszkających w Polsce Ukraińców zadeklarowało, że zna język rosyjski, 55 proc. zadeklarowało znajomość języka angielskiego, 26 proc. - polskiego, 6 proc. - niemieckiego, a 2 proc. - hiszpańskiego, francuskiego, włoskiego i hebrajskiego.

36 proc. badanych zaznaczyło, że wybrało Polskę jako kraj, do którego wyjechali z ogarniętej wojną Ukrainy, ponieważ jest ona najbliższym kulturowo sąsiadem, a 27 proc. dlatego, że ma w Polsce przyjaciół i znajomych. 24 proc. Ukraińców wyjaśniło, że ma w Polsce rodzinę, a 19 proc. wybrało Polskę dlatego, że postrzegają ją jako kraj przyjazny obywatelom Ukrainy.

Niektórzy chcą wyjechać do innego kraju

Większość ankietowanych (58 proc) zamierza po zakończeniu wojny wrócić na Ukrainę, a 29 proc. ankietowanych planuje zostać w Polsce na stałe. Tylko 12 proc. zadeklarowało, że planuje wyjechać do innego kraju niż Ukraina, przy czym 26 proc. wskazało Niemcy, 16 proc. - USA, 11 proc. - Wielką Brytanię, 10 proc. - Szwecję, 8 proc. - Słowację a 7 proc. - Kanadę.

Zdecydowana większość Ukraińców jako preferowane województwo wskazało na małopolskie (39 proc) i mazowieckie (38 proc). Dalej uplasowały się województwa: lubelskie (2 proc.), kujawsko-pomorskie (2 proc.) i dolnośląskie (2 proc.).

Jako miejsce pobytu 69 proc. badanych wybrało duże miasto powyżej 200 tys. mieszkańców, 10 proc. - miasto liczące 50-200 tys. mieszkańców, 4 proc. - miasto do 50 tys. mieszkańców, a tylko 3 proc. wieś.

63 proc. Ukraińców planuje podjąć w Polsce pracę. 20 proc. z nich zamierza utrzymywać z własnych środków, 6 proc. chce ubiegać się o status uchodźcy, a 11 proc. wybrało inne rozwiązanie.

17 proc. badanych Ukraińców to wysoko wykwalifikowani specjaliści, 15 proc. - nauczyciele i pracownicy sektora edukacji, a 7 proc. pracownicy fizyczni oraz technicy lub osoby niezatrudnione.

45 proc. z nich obawia się trudności w znalezieniu zatrudnienia, 40 proc. mocno przeżywa brak bliskich, którzy pozostali na Ukrainie, a 38 proc. obawia się, jak na ich sytuację wpłynie nieznajomość języka polskiego.

Źródło: PAP

lena

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl