Zobacz Lublin na unikatowym filmie z 1940 roku

  Zobacz Lublin na unikatowym filmie z 1940 roku

  Małgorzata Szlachetka

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Kadr z filmu przedstawiającego Lublin z wiosny lub lata 1940 roku. Czarno-biały film trwający 8 minut i 41 sekund do Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie
  1/6
  przejdź do galerii

  Kadr z filmu przedstawiającego Lublin z wiosny lub lata 1940 roku. Czarno-biały film trwający 8 minut i 41 sekund do Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie trafił pod koniec ubiegłego roku. ©Materiały organizatora/kadr z filmu

  Film sprzed 77 lat będzie pokazany w Lublinie tylko raz, 12 lipca w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur. Jego autorem ma być niemiecki kupiec.
  Operator kamery rozpoczyna spacer po Lublinie od gmachu dawnej Kasy Przemysłowców Lubelskich przy Krakowskim Przedmieściu, który w czasie wojny dostał status hotelu „tylko dla Niemców”.

  Czarno-biały film trwający 8 minut i 41 sekund do Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie trafił pod koniec ubiegłego roku. Przekazująca go osoba podała, że autorem nagrania jest anonimowy niemiecki kupiec. Na filmie dominują obrazy z Lublina, pod koniec mamy jeszcze ujęcia z Kraśnika.

  - Na mnie największe wrażenie zrobiły kadry robione za Bramą Grodzką, na terenie dzielnicy żydowskiej. To jest unikat, bo nie znamy żadnego innego materiału filmowego z tego miejsca. Również z okresu istnienia tam getta - podkreśla historyk dr hab. Adam Kopciowski, szef Zakładu Kultury i Historii Żydów UMCS, współorganizator środowej projekcji.

  Można przypuszczać, że operator chodził po mieście w cywilnym ubraniu. - Bo niektórzy z przechodniów uśmiechają się do niego - zauważa dr hab. Kopciowski.

  Żydzi mają na ramieniu opaskę z gwiazdą Dawida. Historycy są zdania, że ten zapis okupacyjnej rzeczywistości mógł powstać wiosną lub latem 1940 roku, jeszcze przed utworzeniem przez Niemców getta na Podzamczu. Właśnie takie datowanie, choć ze znakiem zapytania, mamy na stronie internetowej muzeum w Waszyngtonie wraz z uwagą o doskonałej jakości kopii.

  Środowa projekcja to być może jedyna okazja, aby zobaczyć ten film w Lublinie (chodzi o obwarowania prawne związane z jego udostępnianiem). Ze względu na zainteresowanie jutrzejsza projekcja w CSK została przeniesiona do Sali Operowej. Początek godz. 18.30, Centrum Spotkania Kultur, wstęp wolny.

  Pokazowi filmu będzie towarzyszyć dyskusja. Udział w niej wezmą m.in. dr. hab. Adam Kopciowski (Zakład Kultury i Historii Żydów UMCS), Jacek Nowakowski (Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie), Marcin Fedorowicz (Dział Ikonografii Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN w Lublinie), Krzysztof Banach (Państwowe Muzeum na Majdanku) i Krzysztof Mucha (autor wizualizacji nieistniejącej synagogi Maharszala z Lublina).

  Organizatorzy wydarzenia to Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie, Zakład Kultury i Historii Żydów w Instytucie Kulturoznawstwa UMCS oraz Centrum Spotkania Kultur.

  -----------------------
  Zobacz także: Przemysławs Sadowski o swojej roli w spektaklu "Pogrom w przyszły wtorek"

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ciekawe ze o historii jak wyburzano dzielnice zydowska

   Polak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   trudno sie z jakichs zrodel dowiedziec. Ma ktos namiary na jakas ksiazke?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gdyby taka ksiązka powstała, to wiele osób pospadałoby ze stołków, ołtarzy i ambon.

   Mamrot (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   więc wiesz... nawet w IPeeN rożne akta "się nie odnajdują" lub odnajdują dopiero po czyjejś śmierci. Niektórzy, żyjący prawdą, chcą nawet "betonować akta na 50 lat".

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   OBYWATELE RZESZY I WY TOWARZYSZE - ODDAWĆ KASĘ ZA BOMBARDOWANIA I ZNISZCZENIE LUBLINA !

   reparacje (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   Natychmiast państwo Polskie powinno wystąpić o reparacje wojenne!! dlaczego państwo Niemieckie do tej pory nie wypłaciło POLSCE 25 bilionów ???? Niemieckie zbrodnie, to zbrodnie przeciwko...rozwiń całość

   Natychmiast państwo Polskie powinno wystąpić o reparacje wojenne!! dlaczego państwo Niemieckie do tej pory nie wypłaciło POLSCE 25 bilionów ???? Niemieckie zbrodnie, to zbrodnie przeciwko ludzkości, eksterminacja słowiańskiego Narodu Polskiego, reparacje wojenne obowiązkiem! Co z sowiecka grabieżą wschodnich terenów i innego polskiego majątku??zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wygląda na to, że największe zagrożenie dla Polaków

   stefan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

   stanowią sami Polacy...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Historia XX wieku tego nie potwierdza.

   gloria victis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Jałta


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jeżeli sięgniesz głębiej do historii np. 400 lat wstecz

   stefan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   to znajdziesz wiele potwierdzeń, a wszystko co się działo później to już są tylko konsekwencje awantur domowych, niestety jak widać po obecnej sytuacji w kraju, historia dużej części Polaków...rozwiń całość

   to znajdziesz wiele potwierdzeń, a wszystko co się działo później to już są tylko konsekwencje awantur domowych, niestety jak widać po obecnej sytuacji w kraju, historia dużej części Polaków niczego nie nauczyła...zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Nie przegap

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama