Zmarnowane zwycięstwa Rzeczypospolitej

  Zmarnowane zwycięstwa Rzeczypospolitej

  Rozmawiał Paweł Stachnik

  Dziennik Polski 24

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Rozmowa. Wrzesień 1920 roku trwa wojna polsko-bolszewicka. Kończy ją pokój ryski. Traktat nie odpowiada rozmiarom polskiego zwycięstwa…
  Marszałek Józef Piłsudski

  Marszałek Józef Piłsudski ©fot. Wikipedia

  - W swojej książce „Pakt Piłsudski -Lenin” stawia Pan tezę, że w 1919 r. Wojsko Polskie miało szansę rozbić bolszewików. Skąd taki wniosek?

  - Latem i jesienią 1919 r. reżim Lenina znalazł się w sytuacji dramatycznej. Bolszewicy ze wszystkich stron byli otoczeni przez wrogów, białe armie Judenicza, Millera, Kołczaka i Denikina. Na zachodzie rozciągał się długi front polski, na którym stało silne Wojsko Polskie liczące wówczas 600 tys. żołnierzy. Nie ma żadnej wątpliwości, że uderzenie tej armii spowodowałoby rozbicie broniących się tam słabych sił bolszewickich. Wojsko Polskie nie tylko doszłoby do granicy z 1772 r., ale także pogrążyłoby definitywnie bolszewicką władzę.

  - Dlaczego więc Piłsudski nie zdecydował się wykonać tego uderzenia?

  - W lipcu 1919 r. linię frontu przekroczył tajny wysłannik Lenina do Piłsudskiego Julian Marchlewski. Rozpoczęły się tajne polsko-bolszewickie rozmowy w Mikaszewiczach. Marchlewski przekazał prośbę Lenina, by Polacy zamrozili swój front i nie rozpoczynali działań wojennych, tak aby całe bolszewickie siły mogły zostać stamtąd ściągnięte i użyte przeciwko białym. Szokujące jest to, że Piłsudski powiedział: zgoda. Wszystkie nadające się do walki bolszewickie jednostki zostały ściągnięte z frontu polskiego i rzucone przeciw Denikinowi. W ten sposób bolszewicy rzutem na taśmę uratowali swój reżim. Bolszewizm przetrwał dzięki decyzji Piłsudskiego.

  - Czy nie jest to zbyt ryzykowna teza?

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Nie przegap

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama