Mielczanie odkopali szczątki bombowca po 73 latach

  Mielczanie odkopali szczątki bombowca po 73 latach

  Kuba Zegarliński

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Pasjonaci historii lotnictwa z Aeroklubu Mieleckiego odnaleźli i wydobyli z ziemi fragmenty bombowca z czasów II wojny światowej.
  Mielczanie odkopali szczątki bombowca po 73 latach
  1/23
  przejdź do galerii

  ©Kuba Zegarliński

  Amerykański bombowiec B-17, popularnie nazywany „Latającą fortecę”, został zestrzelony nad Mielcem 26 grudnia 1944 roku. Jego szczątki spadły na pola w miejscowości Rzędzianowice. Historia zapomniała o tym wydarzeniu, aż do teraz. Po ponad 70 latach grupa pasjonatów zrzeszona w Aeroklubie Mieleckim postanowiła zlokalizować szczątki legendarnej maszyny i je odkopać.


  Operacja “blachownia”


  Dla mielczan nie była to pierwszyzna. W poprzednich latach z ziemi wydobyli m.in. fragment niemieckiej rakiety V-2, a także mocno rozczłonkowane części myśliwca messerschmitt. Gdy dowiedzieli się, że na jednym z pól uprawnych w Rzędzianowicach mogą znaleźć fragmenty amerykańskiego bombowca, postawili przystąpić do działania.

  - Właściciele pola podczas prac rolnych przez przypadek odkopali przedmioty, które przypominały fragmenty samolotu - mówi Mariusz Mazur, pasjonat lotnictwa z sekcji historycznej Aeroklubu Mieleckiego. - Znalazł się również świadek, który potwierdził nam, że 26 grudnia 1944 roku w Rzędzianowicach spadł amerykański bombowiec - tłumaczy.

  Skąd słynna „Latająca forteca” na tych terenach?

  - Odnaleziony przez nas B-17 wystartował z amerykańskiej bazy we Włoszech. Wykonywał misję o kryptonimie „Blachownia”. Chodziło o zniszczenie fabryki benzyny syntetycznej mieszczącej się w okolicach Kędzierzyna-Koźle. Tam jednak samolot został trafiony i nie mając innego wyjścia, postanowił przedrzeć się do strefy, gdzie stacjonowały wojska radzieckiego. To prawie się udało. Niestety, 5 kilometrów od mieleckiego lotniska, B-17 wdał się w potyczkę z niemieckim messerschmittem i został zestrzelony. Na szczęście całej załodze udało się wyskoczyć ze spadochronami- wyjaśnia Mazur.


  Wciąż sporo tajemnic


  Zanim przystąpiono do wykopalisk, trzeba było załatwić niezbędne formalności, a także zorganizować pieniądze i potrzebny sprzęt. Wykopy rozpoczęły się w sobotę (7 października). Trwały rana do późnego popołudnia. W pracę zaangażowało się kilkanaście osób - wolontariuszy i pasjonatów historii. Jak się okazało, samolot był rozczłonkowany na wiele fragmentów, które można było wziąć do ręki, jak również kilka całkiem sporych, jak piasta śmigła i dwa pokaźne silniki.

  - Z ziemi wydobyliśmy również fragment skrzydła i część poszycia lewej części samolotu - relacjonuje Paulina Gorazd -Dziuban, archeolog prowadząca wykopaliska.

  Pracom przyglądał się również wójt gminy Mielec Józef Piątek, do którego docierają informacje o podobnych obiektach na terenie gminy. - Coś jest na rzeczy, na razie jednak nie jesteśmy w stanie wskazać konkretnych lokalizacji - powiedział. Wygląda na to, że ziema wokół Mielca skrywa jeszcze sporo tajemnic.  Zobacz też: Archeolodzy odkryli w Łańcucie drugi zamek

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Nie przegap

   Wideo