72. rocznica wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf. Uroczystości w...

  72. rocznica wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf. Uroczystości w Łambinowicach

  Krzysztof Strauchmann

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Uroczystość w Łambinowicach w 72. rocznicę wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf.
  1/4
  przejdź do galerii

  Uroczystość w Łambinowicach w 72. rocznicę wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf. ©Krzysztof Strauchmann

  17 marca 1945 roku Armia Czerwona zajęła Łambinowice i opuszczony jeniecki obóz Stalag 344. Jeden z największych niemieckich obozów II wojny światowej.

  - Przeżyłem gehennę - wspomina 96-letni Jarosław Furgała, honorowy gość dzisiejszych obchodów 72. rocznicy wyzwolenia obozu jenieckiego Stalag 344 Lamsdorf (Łambinowice). Pan Jarosław jako mieszkaniec kresów został wcielony do Armii Czerwonej, walczył w rejonie Leningradu. Tam został ranny i dostał się do niewoli niemieckiej.

  - Nasz obóz jeniecki był w opuszczonym klasztorze na Białorusi - wspomina. - Zawieźli nas tam na wykończenie, bo w obozie panował tyfus. Rannych bez rąk i nóg pozostawiono bez żadnej pomocy. Przeżyłem, bo nadszedł front i ewakuowano nas do Niemiec.

  Kiedy 17 marca 1945 roku Armia Czerwona wkroczyła do Łambinowic, Stalag 344 był pusty, bo jeńców wcześniej popędzono pieszo na zachód.

  W czasie wojny przetrzymywano tu w sumie ok. 300 tys. żołnierzy 50 narodowości, w tym 200 tys. Rosjan. 40 tys. z nich zmarło tu z głodu, chorób i wycieńczenia.

  Na obchody wyzwolenie stalagu przyjechała Ann Begg z Anglii, córka jednego z 48 tys. jeńców brytyjskich. Jej ojciec Clarence Lidster spędził tu 3,5 roku. Córka zapamiętała, że zawsze doskonale równo koił chleb, bo jako jeniec musiał pracować w obozowej kuchni przy krojeniu chleba dla jeńców.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo