Herceptyna - Leczenie raka piersi: Zarządzenie prezesa NFZ może ograniczyć dostęp do leku w zastrzykach

Marta Żbikowska
Zmiany boją się zarówno pacjentki, jak i lekarze.
Zmiany boją się zarówno pacjentki, jak i lekarze. Archiwum
Herceptyna to lek stosowany w leczeniu raka piersi, który uratował życie tysiącom pacjentek. Został zarejestrowany 20 lat temu. Właśnie upłynął okres jego ochrony patentowej, a to oznacza wejście na rynek leków biopodobnych, do których stosowania zachęca placówki NFZ. Zmiany tej boją się zarówno pacjentki, jak i lekarze.

Pacjentki korzystające obecnie z programu lekowego umożliwiającego przyjmowanie Herceptyny, obawiają się nie tylko tego, że nowe leki nie będą tak skuteczny, jak dotychczasowy. Chore na raka piersi mają do tej pory możliwość wyboru formy podawania leku.

Czytaj też: Innowacyjne leczenie raka nie dla Polaków

- Obecnie w klinice mamy stały dostęp do leku oryginalnego (Herceptyna) w formie podskórnej i dożylnej - mówi dr Elżbieta Bręborowicz z Kliniki Onkologii w Szpitalu Klinicznym im. Przemienienia Pańskiego UMP. - Pacjentki mają prawo wybrać formę podania leku, większość wybiera podanie podskórne, które wiąże się z krótszym czasem podania, mniejszym stresem, nie trzeba zakładać wenflonu, ani wszczepiać portu naczyniowego. Łącznie, na oddziale chore przebywają maksymalnie trzy godziny, jeśli mają podawany tylko ten lek.

W przypadku formy dożylnej, pierwszy wlew trwa minimum półtorej godziny, potem czeka pacjentkę 6-godzinna obserwacja i ewentualnie kolejne 30-minutowe podanie leku i kolejna 2-godzinna obserwacja. - Przyjmując podskórnie Herceptynę nie muszę nawet brać zwolnień z pracy - przyznaje jedna z pacjentek. - Przychodzę na zastrzyk od rana, jeśli spóźnię się do pracy, zostanę tę godzinę dłużej, ale nie muszę nikomu tłumaczyć, że choruję i potrzebuję wolnego.

Zobacz również: W Poznaniu powstanie nowoczesny ośrodek leczenia nowotworów

Ale zamiana herceptyny na lek biopodobny to nie tylko pozbawienie pacjentek możliwości podania podskórnego.

- Nowy program lekowy NFZ dla podania leku w leczeniu wstępnym jest niejasno sformułowany dla lekarzy onkologów - tłumaczy dr Elżbieta Bręborowicz. - Zapisy programu można różnie interpretować. Kwalifikacja do podania leku jest różna w ośrodkach zajmujących się rakiem piersi. Niektóre ośrodki podają leki w leczeniu przedoperacyjnym już od wielkości guza powyżej 1 cm ( stadium IB), co jest niezgodne z badaniem rejestracyjnym leku, inne, zgodnie z badaniem rejestracyjnym, w guzach powyżej 2cm (stadium II), jeszcze inne interpretują ten przepis inaczej i podają lek w stadium zaawansowania III ( guz powyżej 5 cm lub obecne przerzutowe węzły chłonne pachy po stronie guza). Postępowanie takie wiąże się z dużym stresem dla chorych. Wynika ono z niejasnego zapisu programu lekowego.
Obecnie w Klinice Onkologii UMP Herceptyną leczonych jest sto pacjentek. W ciągu miesiąca podawanych jest ok. 125 dawek leku (Herceptynę przyjmuje się zazwyczaj co trzy tygodnie). Lekarze obawiają się zmiany preparatu. Tłumaczą, że nie mają doświadczenia z lekami biopodobnymi. Przyznają, że boją się brać na siebie odpowiedzialności za taką decyzję. - Zgodnie z ustaleniami z szefem naszej kliniki profesorem Ramlauem, dla bezpieczeństwa naszych pacjentek, nie będziemy zmieniać leków oryginalnych na biopodobne i odwrotnie - mówi Elżbieta Bręborowicz.

Herceptyna to przeciwciało monoklonalne stosowane u kobiet chorych na raka piersi z nadekspresją receptora HER2. Jest jednym z droższych leków refundowanych w Polsce. Rocznie jego refundacja kosztuje 634 miliony złotych. Dlatego lek dostępny jest tylko dla pacjentek zakwalifikowanych do programu lekowego, co wiążę się ze spełnieniem rygorystycznych kryteriów. - Herceptynę zarejestrowano do leczenia rozsianego raka piersi oraz do leczenia uzupełniającego - tłumaczy dr Bręborowicz. - Od połowy 2016 roku stosujemy go także w leczeniu wstępnym, jest bardzo skutecznym lekiem, pozwala zmniejszyć masę guza i często uzyskujemy całkowite remisje patologiczne (brak żywych komórek nowotworu w materiale pooperacyjnym), co znacznie poprawia rokowanie.

Czytaj też: Poznań: Pacjentki po chemioterapii nie będą tracić włosów

Zastąpienie Herceptyny lekiem biopodobnym oznaczałoby dla NFZ ogromne oszczędności. Wprawdzie zgodnie ze stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej leków biologicznych, do których należy Herceptyna, nie wolno zamieniać na inny biopodobny preparat, to są specjaliści, którzy mówią o tym, że te zaoszczędzone pieniądze mogłyby uratować kolejne pacjentki. Chociażby te, które obecnie nie kwalifikują się do programu lekowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Herceptyna - Leczenie raka piersi: Zarządzenie prezesa NFZ może ograniczyć dostęp do leku w zastrzykach - Głos Wielkopolski

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
prazykwantel iwermektyna
Leczenie raka protokół leczenia wspomagającego metformina statyny mebendazol doksycyklina Terapia antymetaboliczna

Automatyczne tłumaczenie artukułu ze strony Care Oncology Clinic z Lodnynu, o protokole leczenia stosowanego na wszystkie rodzaje raka i na każdym stopniu ich rozwoju, włączając wczesne stadium.  

Również można stosować w leczeniu podtrzymującym po zakończeniu standardowego leczenia lub w przerwach standardowego leczenia oraz jako część długoterminowej strategii łagodzenia ryzyko nawrotu lub przerzutów.

 

Co to jest protokół COC?

Protokół COC to schemat leczenia skojarzonego składający się z licencjonowanych leków, specjalnie zaprojektowanych przez Care Oncology do stosowania wspomagającego wraz ze zwykłymi terapiami pacjenta (tj. standardową opieką).

Cztery leki zawarte w schemacie COC Protocol to: metformina, bardzo popularny lek przeciwcukrzycowy; atorwastatyna, rodzaj statyny stosowanej w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych; doksycyklina, rodzaj antybiotyku często stosowany w leczeniu przewlekłych infekcji, takich jak trądzik; oraz mebendazol, lek powszechnie stosowany w leczeniu zakażeń pasożytniczych u dzieci i dorosłych.

Wybraliśmy te cztery leki spośród tysięcy potencjalnych kandydatów, ponieważ pasują do naszych z góry określonych kryteriów wyboru. Kryteria te obejmują solidne dowody skuteczności przeciwnowotworowej, spójny mechanizm działania i, co ważne, dobry profil bezpieczeństwa. Te trzy główne założenia kształtowały nasze podejście od samego początku.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Rak jest złożoną chorobą wymagającą złożonego leczenia i uważamy, że dodanie dalszych terapii do standardowego leczenia powinno być bardzo dokładnie ocenione. Nie tylko z punktu widzenia skuteczności, ale także, co ważne, bezpieczeństwa. Dlatego całe nasze podejście opiera się na dowodach – głównie opublikowanych badaniach naukowych, a także, w coraz większym stopniu, na naszych własnych danych.

Wiele różnych leków dostępnych na rynku ma co najmniej kilka opublikowanych dowodów potwierdzających ich stosunkowo skuteczne stosowanie w leczeniu raka, ale niewiele z tych leków ma poziom dowodów zarówno bezpieczeństwa, jak i skuteczności, których wymagamy w Protokole COC. Istnieją już duże ilości szczegółowych danych dotyczących każdego z leków objętych protokołem, zebranych na podstawie wieloletniego stosowania w populacji ogólnej – co pomogło nam uzyskać kluczową przewagę podczas opracowywania.

Skrupulatnie przeszukaliśmy dekady opublikowanych danych na temat każdego leku objętego Protokołem COC, badając, jak działają one w różnych populacjach pacjentów (w tym u pacjentów z rakiem) oraz na modelach komórkowych i zwierzęcych w laboratorium. Dane te, w połączeniu z naszym własnym doświadczeniem klinicznym, pomagają nam dobrze zrozumieć, jak te leki będą zachowywać się u pacjentów z różnymi stadiami i typami raka, zarówno w połączeniu ze sobą, jak i w połączeniu z wieloma innymi terapiami przeciwnowotworowymi. Ta wiedza jest najważniejsza, a z naszych badań wynika, że tego rodzaju dowodów po prostu nie ma jeszcze w przypadku wielu innych kandydatów na leki przeciwnowotworowe poza wskazaniami rejestracyjnymi – zwłaszcza w przypadku podawania ich w skojarzeniu.

Terapia antymetaboliczna, która może potencjalnie celować w każdy nowotwór

Protokół COC ma działać poprzez ograniczenie ogólnej zdolności komórek nowotworowych do pobierania i wykorzystywania (tj. „metabolizowania”) energii.

Jan Krongboon

massagelondon gmail com

0066994403698 whatsap telegram
p
prazykwantel sprzedam
Leki przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze, antybiotyki w leczeniu raka alternatywne eksperymentalne leki rak nowotwór

Nie mam żadnego wykształcenia medycznego, jestem tylko handlowcem, traktuj to zestawienie leków, jako reklamę informacyjną.

Specjalizuję się w sprzedaży leków przeciwpasożytniczych, przeciwgrzybiczych, antybiotykach, które są albo trudno dostępne lub całkowicie niedostępne, nie wprowadzone jeszcze do sprzedaży lub wycofane.

Postanowiłem napisać to zestawienie leków, które oprócz swojego podstawowego zastosowania, są używane w eksperymentalnym leczeniu raka. Leki te również wzmacniają działanie specjalistycznych leków przeciwrakowych.

Z listy wykluczyłem leki, których nie posiadam w sprzedaży, natomiast mogę je sprowadzić na zamówienie. Wszystkie leki pochodzą z Tajlandii, gdzie mieszkam. Mogę też szukać w Indiach i innych okolicznych krajach.

W ostatnich miesiącach szereg osób zwróciło się do mnie o zaopatrzenie ich w leki, z polecenia lekarzy onkologów, ktorzy nie mogli wystawić recept z powodu zaawansowanego stopnia raka i zaprzestaniu leczenia konwencjonalnego. Zawsze konsultuj sie z onkologiem, jeśli zamierzasz się leczyć samodzielnie. Jeśli lekarz nie chce z Tobą współpracować, to szukaj drugiej opinii.

Leki przeciwpasożytnicze, a szczególnie przeciwgrzybicze, są truciznami. Zabijają pasożyty i grzyby, mogą obciążać wątrobę, nerki, więc w trakcie leczenia antyrakowego powinno prowadzić się systematyczne badania, żeby ewentualnie zmniejszyć dawkę czy zmienić lek.

GRYZEOFULWINA

Działa na większość rodzajów raka. Dawkowanie 500g 3x dziennie

KETOKONAZOL

Rak prostaty Wątroby

"Ketoconazole suppresses the growth of hepatocellular carcinoma"

VERMOX MEBENDAZOL

Wiele różnych nowotworów "Mebendazole, a well-known anti-helminthic drug in wide clinical use, has anti-cancer properties that have been elucidated in a broad range of pre-clinical studies across a number of different cancer types. Significantly, there are also two case reports of anti-cancer activity in humans."

ITRAKONAZOL

Rak prostaty, płuc, podstawnokomórkowy skóry. Możliwe białaczka, rak jajnika, piersi, trzustki. Może wzmacniać inne leki.

"Clinical trials have shown that patients with prostate, lung, and basal cell carcinoma have benefited from treatment with itraconazole, and there are additional reports of activity in leukaemia, ovarian, breast, and pancreatic cancers"

NIKLOZAMID

Rak piersi, prostaty, jelita grubego, jajnika, szpiczaka mnogiego, mózgu, ostra białaczka szpikowa, płuc, głowy i szyi.

"Anti-cancer activity of niclosamide has been demonstrated in human breast cancer, prostate cancer, colon cancer, ovarian cancer, multiple myeloma, acute myelogenous leukemia, glioblastoma, head and neck cancer and lung cancer cells"

ZENTEL ALBENDAZOL

Rak jajnika "A single dose of albendazole (150 mg/kg) dramatically suppressed tumor levels of both VEGF and HIF-1"

IWERMEKTYNA

Rak jajnika "Ivermectin exerts an anti-tumor effect on epithelial ovarian cancer EOC cells by interacting with the KPNB1 gene"

DISULFIRAM

Rak prostaty, piersi, jelita grubego:

"Of the more than 3000 patients taking Antabuse, the cancer death rate was 34% lower for the 1177 who stayed on the drug compared with those who stopped taking it, the researchers report today in Nature. The drug was an equal opportunity anticancer weapon; its benefits held for prostate, breast, and colon cancer, as well as cancer overall."

Proszę przekaż znajomym, którzy mogą być zainteresowani tą informacją i moimi lekami.

W przypadku zakupów na leczenie raka, oferuje ceny hurtowe.

Dziękuję

Jan Krongboon

massagewarsaw gmail com
G
Gość
Zachorowałam 4 lata temu na raka skóry, niektórzy lekarze twierdzę że mięśni z komórek Merkla bardzo wredny rak umiejscowił się na pośladku,wycięto guza i14 węzłów chłonnych ponieważ były przerzuty przeszłam radioterapie.z zachowania lekarza zorientowałam się że moje dni są policzone.Poradzono mi branie oleju CBD 5 % essenz .Od czterech lat biorę ten sam olej CD nie zmieniam ,przez pierwsze 2 lata 2 tabletki rano 2wieczorem,później tylko 2 tab rano i tak jest do dzisiaj ,czuje sie dobrze wyniki są dobre nie ma jak na razie przerzutów nie wiem czy tak działają te oleje konopne CBD czy bez nich było by tak samo ale wierzę że jednak coś w tym jest produkt ten znajdziecie na tej stronie, CBD z certyfikatami i najtańsza wysyłka sprawdziłam komopiafarmacja pl lekarze uwazają że moja choroba może być skutkiem palenia papierosów Pozdrawiam
Wróć na i.pl Portal i.pl