Handel ludźmi w Polsce. Straż Graniczna podała szokujące dane

OPRAC.:
Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne fot. Pixabay
W tym roku Straż Graniczna zidentyfikowała już 85 domniemanych ofiar handlu ludźmi wykorzystanych do pracy przymusowej - poinformowała formacja we wtorek. Rocznie na całym świecie ofiarami handlu ludźmi pada około 2 mln osób, z czego jedna trzecia to dzieci.

We wtorek przypada Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. "18 października przypominamy o tym, że niestety, ale zjawisko handlu ludźmi wciąż istnieje. W tym roku funkcjonariusze SG zidentyfikowali już 85 domniemanych ofiar handlu ludźmi wykorzystanych do pracy przymusowej" - podkreśliła Straż Graniczna.

Jak wskazano, handel ludźmi nazywany jest współczesnym niewolnictwem, a według danych ONZ to trzeci pod względem dochodów nielegalny biznes (po handlu bronią i narkotykami). "Ofiarami handlu ludźmi pada rocznie około 2 mln osób na całym świecie, z czego jedna trzecia to dzieci. Jest najokrutniejszym rodzajem przestępstw przeciwko wolności i godności człowieka" - podkreśliła SG.

Formacja wyjaśniła, że do najbardziej znanych współcześnie form wykorzystania ofiar zalicza się wykorzystanie w pracy lub usługach o charakterze przymusowym (praca przymusowa), prostytucji (tzw. seksbiznes), żebractwie, a także wykorzystanie do wyłudzania kredytów i świadczeń socjalnych, handlu organami czy zmuszanie do zawierania fikcyjnych małżeństw.

85 ofiar handlu ludźmi w Polsce

"Nasza formacja każdego roku ujawnia kolejne ofiary handlu ludźmi, w roku bieżącym, tj. 2022 prowadzonych jest kilka dużych wielowątkowych i transgranicznych śledztw, w ramach których ujawniane są nowe osoby wykorzystane w procederze handlu ludźmi. Do chwili obecnej (październik 2022 r.) zidentyfikowano już 85 domniemanych ofiar handlu ludźmi wykorzystanych do pracy przymusowej" - poinformowała SG.

Jak przekazała, we wcześniejszych latach ofiary pochodziły głównie z krajów Europy Wschodniej, ale obecnie to przede wszystkim cudzoziemcy z krajów Ameryki Południowej.

"Najintensywniej rozwijającą się obecnie formą wykorzystania osób w ramach przestępstwa handlu ludźmi jest praca przymusowa, związana bardzo często z wakacyjnymi zagranicznymi wyjazdami w celu poszukiwania lub podjęcia pracy. Warto podkreślić, że przy bardzo dynamicznym rozwoju nowych technologii miejscem werbowania osób do wyjazdu za granicę coraz częściej staje się internet" - wyjaśniła Straż Graniczna.

lena

Źródło:

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl