Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biznes z jednego okienka

Agnieszka Świderska
W Urzędzie Miasta w Pile na przyszłych biznesmenów czekały urzędniczki pracujące według nowych zasad
W Urzędzie Miasta w Pile na przyszłych biznesmenów czekały urzędniczki pracujące według nowych zasad M. Nicpoń
Jedno okienko i wszystko jasne - wczoraj weszła w życie długo zapowiadana rewolucja w rejestrowaniu działalności gospodarczej.

Mimo iż owa rewolucja przez jej autora, wiceministra Adama Szejnfelda, była już dawno zapowiadana, przeprowadzono ją niemal w ostatniej chwili. Dopiero w ubiegłym tygodniu, a dokładnie 24 marca, Rada Ministrów zatwierdziła rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, które ukazało się w Dzienniku Ustaw w... poniedziałek o godzinie 15.

Urzędnicy w ratuszach nie mieli więc zbyt dużo czasu, by przygotować się na wczorajszy debiut. Operacja przebiegła jednak bez zakłóceń. Tylko w Kaliszu z jednego okienka skorzystało tam kilkudziesięciu przyszłych przedsiębiorców. Część z nich zwlekała z załatwieniem formalności właśnie do wczoraj. - Nie chodzi o same ułatwienia, ale także o to, że nie są pobierane żadne opłaty - tłumaczył jeden z petentów.

Wystarczy tylko złożyć jeden wniosek i już można otwierać swoją firmę

Jeszcze w poniedziałek za ten sam wpis musiałby zapłacić 100 złotych oraz poświęcić kilka dni na odwiedzenie kolejno Urzędu Statystycznego, Urzędu Skarbowego, ZUS-u czy KRUS-u. Teraz wyręczą go w tym miejscy i gminni urzędnicy, którzy w ciągu trzech dni od dokonania wpisu do ewidencji muszą wysłać wniosek wraz z kopią zaświadczenia o wpisie do wspomnianych instytucji. Sam przedsiębiorca już od chwili rejestracji w jednym okienku może prowadzić działalność.

Samo wypełnienie pięciu stron wniosku nie jest jednak prostą sprawą, choć dołączono do niego dwie strony instrukcji. Nic więc dziwnego, że część petentów pilskiego urzędu wolała się najpierw zapoznać z nim w domowym zaciszu. Odważnym nie tylko w Pile, ale w całym kraju, zajęło to kilkadziesiąt minut, choć urzędnicy zapewniają, że będą się starać, by rejestracja standardowego wniosku nie trwała dłużej niż kilkanaście minut. Takie zapewnienie złożyła m.in. Ewa Mielczarek, p.o. naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich w Urzędzie Miasta w Ostrowie Wlkp.

- Można też dosłać wniosek internetem i umówić się telefonicznie po odbiór - dodaje Ewa Mielczarek.

W przygotowaniu jest nadal tzw. przyjazny formularz on-line, który pomoże uniknąć błędów przy elektronicznym wypełnianiu wniosku.
- Dzisiaj opublikowano wzór elektroniczny tego dokumentu - mówi Stanisław Tamm, dyrektor Wydziału Działalności Gospodarczej UMP w Poznaniu. - Formularze powinny być przygotowane w ciągu najbliższych ośmiu tygodni. A w poznańskim wydziale działalności gospodarczej panował wczoraj ruch większy niż zwykle.

Prawdziwa rewolucja za dwa lata
Rewolucja w zakładaniu firm nie wszędzie wzbudziła wielki entuzjazm.

Najbardziej poszkodowane czują się samorządy, którym przybyło pracy, a ubyło pieniędzy. Do tej pory bowiem opłaty z tytułu wpisu do ewidencji płynęły do ich kasy; teraz żadnych wpływów z tego tytułu już nie będzie. Jak tłumaczy lakonicznie Zbigniew Kajdanowski z biura prasowego Ministerstwa Gospodarki, samorządy też powinny ponosić koszt rozwoju przedsiębiorczości na swoim terenie. Sen z powiek urzędnikom spędzają także krótkie terminy, w jakich mają dokonać wszystkich zgłoszeń.
Swoją szansę wyczuły tu kancelarie prawne, które już rozesłały do urzędów swoje oferty dotyczące pomocy przy rozstrzyganiu ewentualnych sporów. Ten problem ma całkowicie zniknąć w lipcu 2011 r., kiedy to jedno okienko ma zastąpić zero okienka. Wprowadzenie tego systemu umożliwi przyszłym przedsiębiorcom zakładanie firmy bez ruszania się z domu; wystarczy internet.

Współpraca: SOB, AND, MWE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski