Gdzie się podział zaginiony Boeing? To była największa zagadka w historii lotnictwa

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
To prawdopodobnie szczątki malezyjskiego Boeinga, które odnaleziono kilkanaście miesięcy po jego zaginięciu.
To prawdopodobnie szczątki malezyjskiego Boeinga, które odnaleziono kilkanaście miesięcy po jego zaginięciu. Fot. AFP/EAST NEWS
Zniknięcie malezyjskiego Boeinga 777 dekadę temu uważane jest za największą zagadkę w historii lotnictwa. Mimo przeszukania ogromnych połaci oceanu nie ustalono, co się stało z maszyną.

Lot MH370 Malaysia Airlines zaginął 8 marca 2014 roku. Poszukiwania zaginionego samolotu były najszerzej zakrojoną akcją tego rodzaju w historii lotnictwa. Maszyny jednak nie odnaleziono.

Co się stało z malezyjskim Boeingiem?

Samolot przewożący 239 osób, lecący do Pekinu, zniknął z ekranów radarów wkrótce po wystartowaniu z Kuala Lumpur. W jego poszukiwaniu przeczesano 46 332 mil kwadratowych południowego Oceanu Indyjskiego. Odnaleziono jedynie kilka fragmentów Boeinga 777-200ER, rozrzuconych na plażach oddalonych od siebie o tysiące kilometrów.

Operację poszukiwawczą zawieszono w styczniu 2017 roku.

Szansa na nowe poszukiwania?

Teraz pojawiła się nadzieja rozwikłania tej tajemnicy, gdyż premier Malezji oznajmił, że wznowi poszukiwania, jeśli pojawią się przekonujące dowody w sprawie. Jego oświadczenie to odpowiedź na propozycję teksańskiej firmy zajmująca się robotyką Ocean Infinity, która ​​zaproponowała Malezji kolejne dochodzenie, twierdząc, że posiada nowe dowody w sprawie zaginięcia Boeinga.

Boeing 777 wyleciał z Kuala Lumpur o godz. 12:41 czasu lokalnego w księżycową noc 8 marca 2014 roku.
Załoga ostatni raz kontaktowała się z kontrolą ruchu 38 minut po starcie, w połowie drogi między Półwyspem Malajskim w Malezji a przylądkiem Cà Mau, najbardziej na południe wysuniętym punktem Wietnamu.

O 1:08 samolot przeleciał nad wybrzeżem Malezji nad Morzem Południowochińskim i zaczął zbliżać się do punktu nawigacyjnego zwanego IGARI niedaleko miejsca, gdzie początek bierze wietnamska jurysdykcja ruchu lotniczego.

O godz. 1:19 kontroler w Kuala Lumpur Center zadzwonił przez radio, nakazując pilotom powiadomienie Wietnamu o ich podejściu.

Ostatnia wiadomość z kokpitu

- Dobranoc. Malezyjskie trzy-siedem-zero

– odpowiedział pilot Boeinga 777.

To była ostatnia wiadomość od MH370. Piloci nie meldowali się w Ho Chi Minha ani nie odpowiedzieli na próby ponownego kontaktu z nimi.

Kilka sekund po tym, jak MH370 wleciał w wietnamską przestrzeń powietrzną, zniknął z ekranów malezyjskiej kontroli ruchu. 37 sekund później – o 1:21 w nocy, 39 minut po starcie – samolot zniknął z radaru.

Później okazało się, że transponder samolotu – system komunikacji przekazujący lokalizację samolotu do kontroli ruchu – został wyłączony ręcznie. Wyglądało na to, że zrobiono to w newralgicznym momencie trasy samolotu: gdy przelatywał pomiędzy przestrzenią powietrzną dwóch krajów.

Jean-Luc Marchand, były szef programów badawczych w zakresie zarządzania ruchem lotniczym w EUROcontrol, powiedział, że w ten sposób samolot stał się niewidoczny.

- To sprytne – powiedział – ponieważ obszar, w którym zniknął samolot, został wybrany tak naprawdę jak czarna dziura, pomiędzy Kuala Lumpur a Wietnamem

- stwierdził ekspert. Dodał, że "jeśli chcesz zniknąć, zrób to tutaj".

jg

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl