Gdańsk: Abp Sławoj Leszek Głódź wymienił okna za dotację od marszałka

Kamila Grzenkowska
Rezydencja arcybiskupa znajduje się na Oruni
Rezydencja arcybiskupa znajduje się na Oruni Karolina Misztal
Zabytkowy budynek przy ul. Brzegi, obecnie rezydencja metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia, otrzymał w ubiegłym roku 132 tys. złotych dofinansowania na prace renowacyjne. Pieniądze zostały przeznaczone głównie na zrekonstruowanie bądź odrestaurowanie ponad 30 okien wraz ze stolarką. Poza tym dorobiono do nich skrzydła i pouzupełniano ramy. Dawny blask odzyskały też drzwi.

Trójmiejscy urzędnicy nie widzą niczego nietypowego w tym, że tak duże środki zostały przeznaczone na tę nieruchomość.

- To cenny obiekt, a poza tym po to są dotacje na remonty zabytków, by osoby, które złożą prawidłowy wniosek, mogły je otrzymać. O środki finansowe, które przeznaczane są m.in. na renowacje kościołów, stara się wielu duchownych i parafii - podkreśla Marcin Tymiński, rzecznik wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Małgorzata Pisarewicz, rzecznik Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, z kolei dodaje, że zarówno w 2010, jak i w 2011 roku PUM przeznaczył po 1 mln złotych na program ochrony zabytków, z którego mogą korzystać właściciele takich obiektów.

Budynek, w którym zamieszkał arcybiskup, należy do gdańskiej kurii. Został on zbudowany w 1828 roku. Ma ciekawą i coraz rzadziej spotykaną konstrukcję ryglowo-szachulcową. Jego szkielet stanowią drewniane belki, między którymi ułożono cegły. Kiedyś funkcjonowało tu kolegium jezuickie, przez kilka lat, zanim kościół go odzyskał, obiekt ten pełnił też funkcję magazynu. Arcybiskup przeprowadził się do siedziby na Oruni na początku stycznia br. Jest pierwszym gdańskim metropolitą, od czasu powstania diecezji, który opuścił Oliwę. Tam jednak znajduje się nadal jego biuro.

Wcześniej, zanim doszło do przeprowadzki, przez rok czasu w obiekcie trwał jego gruntowny remont. Prace były prowadzone pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków. Mieszkanie arcybiskupie znajduje się dokładnie w części dzielnicy Gdańsk Orunia - w Starych Szkotach. Przed wiekami należały one do biskupów kujawsko-włocławskich, którzy zarządzali pomorskim Kościołem.
Mało tego, mimo iż dziś gdańska Orunia nie cieszy się dobrą sławą, to przed laty miała ona rezydencjalny charakter. Tutaj mieszkali kiedyś gdańscy burmistrzowie.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź został sołtysem (WIDEO)
Abp Głódź przeprowadził się na Orunię
Przeprowadzka arcybiskupa
Kamień węgielny pod nową siedzibę
Samotność arcybiskupa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
wit stwosz
Bedzie sie w piekle palił bo ma duzo tłuszczu wypas sie na ludzkiej naiwnosci i wiarze swojej Pan Jezus tak
nie wyglądał jak upasione są excylencje
t
tikataka
Dla wszelkiej maści pasożytów znajdują się pieniądze ale na remonty budynków komunalnych nie ma a przecież wystarczy przejść się starą Orunią i człowieka szlak trafia że te komunistyczno-żydowskie śmiecie wydają nasze pieniądze z naszych podatków dla pasibrzuchów z kleru , niech im watykan płaci na renowacje .
K
Krytyk
Zabytki są przecież pod ochroną zaś okna to podstawowy element w racjonalnej termicznej gospodarce budynkiem. To przedsięwzięcie dobrze świadczy o abp. jako gospodarzu. Wręcz kryminalne wypowiedzi: "zdzicha" i ":)))" kompomitują ich autorów.
R
RINK BRUNON
CZY GDAŃSK MUSI MIEĆ 2 PAŁACE ARCYBISKUPIE OJ PYCHA PRZEMAWIA A TO IDZIE KU GORSZEMU
z
zdzich
musiał się przeprowadzić przecież nie mogli go parafianie oglądać co dzień narąbanego.tylko czemu za pieniądze podatników a nie za wiernych.
:))
a wiadomo po spożyciu traci się niezauwazalnie cieplote brzucha :)))
m
mieszkaniec
Bardzo dobra decyzja . Zabezpieczony piękny zabytek , jak i widać działania prawdziwego gospodarza . Jestem za .
Wróć na i.pl Portal i.pl