Gazprom znów przykręca kurek. Słowacja kolejną ofiarą gazowej wojny?

Grzegorz Kuczyński
Gazprom ogranicza dostawy surowca do Europy poprzez Ukrainę i Polskę
Gazprom ogranicza dostawy surowca do Europy poprzez Ukrainę i Polskę Gazprom.ru
Dostawy gazu z Rosji na Słowację poprzez Ukrainę zmalał w pierwszych dniach tego roku aż o 67 proc. Takie dane podaje agencja Interfax, powołując się na słowackiego operatora gazociągów Eustream.

Jeszcze 31 grudnia 2021 Słowacja dostała z Rosji, via Ukraina, 83,8 mln metrów sześciennych gazu. Ale już 1 stycznia 2022 dostawy zmalały do 49,5 mln m sześc., 2 stycznia do 35,5 mln m sześc., zaś 3 stycznia już tylko do 26,1 mln m sześc. Dla porównania, średnio w 2021 roku Rosjanie przesyłali na Słowację via Ukraina 76,6 mln m sześciennych gazu dziennie.

Gazprom od miesięcy wyraźnie ogranicza dostawy gazu do UE dwoma tradycyjnymi i największymi dotąd szlakami: przez Ukrainę i Gazociągiem Jamał (m.in. przez Polskę). Rosjanie przekierowują eksport do Turcji (Blue Stream), na Bałkany (Turk Stream), do Chin i przez Bałtyk (Nord Stream). Moskwa naciska na jak najszybsze uruchomienie Nord Stream 2. Władimir Putin kilka dni temu wprost stwierdził, że pozwoli to obniżyć ceny gazu w Europie.

Tyle że jednym z głównych źródeł obecnych rekordowych cen gazu w UE jest właśnie strategia Rosji. Już na progu lata ub.r., gdy zaczyna się uzupełniać rezerwy w magazynach gazu, Gazprom nie spieszył się z dostawami. Potem także odwlekał eksport gazu do Europy, realizując tylko i wyłącznie swoje zobowiązania kontraktowe. Choć mógł zarobić na sprzedaży surowca na giełdzie, nie robił tego, zwiększając deficyt gazy w UE.

Jednocześnie Rosja przystąpiła do ofensywy mającej na celu zmuszenie szeregu krajów do przedłużenia kontraktów z Gazpromem. O ile Węgry czy Serbia zrobiły to z własnej nieprzymuszonej woli, to na przykład proeuropejskiej Mołdawii Rosjanie zakręcili kurek niemal całkowicie. Kryzys energetyczny zmusił Kiszyniów do przyjęcia nowej umowy z pewnymi warunkami niekorzystnymi dla integracji z UE.

Rosja będzie chciała nadal wykorzystywać gazową broń do osiągnięcia celów politycznych. Plany może jej w pewnym stopniu pokrzyżować jedynie pogoda (ciepła zima) i większe dostawy amerykańskiego LNG do Europy.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl