Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieża szybowa ma być atrakcją dla turystów

Romuald Piela
Zdzisław Nykiel pracował w wieży szybowej 10 lat, teraz chce pić w niej kawę
Zdzisław Nykiel pracował w wieży szybowej 10 lat, teraz chce pić w niej kawę Romuald Piela
W Nowej Rudzie planują w dawnej kopalni kawiarnię. Wieża jest dla miasta symbolem górnictwa.

Władze Nowej Rudy chcą przejąć wieżę szybu Nowy I w Słupcu. Rozpoczęły już w tej sprawie rozmowy z zarządem Spółki Restrukturyzacji Kopalń w Katowicach, która jest właścicielem tego górniczego obiektu.

- W ubiegłym tygodniu spotkałem się z prezesem katowickiej spółki - przyznaje burmistrz Tomasz Kiliński. - To jednak dopiero początek trudnych negocjacji dotyczących przejęcia przez miasto wieży szybowej. W tej chwili nie wiem, jak się te rozmowy zakończą, bo wciąż nie zostały podjęte ostateczne decyzje, co do budowy podziemnego zbiornika gazu w wyrobiskach nieczynnej kopalni - dodaje burmistrz miasta.

Jak tłumaczy, teraz ruch jest po stronie spółki. Jeśli odstąpi ona od pomysłu wybudowania podziemnego magazynu gazu, to przejęcie budowli będzie dużo łatwiejsze. Jeśli jednak tak się nie stanie, sprawa przeciągnie się w czasie.

Włodzimierz Kulisz, dyrektor biura zagospodarowania i sprzedaży majątku Spółki Restrukturyzacji Kopalń w Katowicach zapowiada, że sprawa budowy podziemnego magazynu gazu oraz przyszłości szybu Nowy I może rozstrzygnąć się w ostatnim kwartale tego roku.

Żelbetonowego kolosa wybudowano w połowie lat 60. ub. wieku. To jedyna noworudzka budowla, którą widać z Kłodzka, a nawet Polanicy-Zdroju. Jest widoczna z odległości prawie 30 km. To jeden z ostatnich obiektów, świadczących o kilkusetletniej historii wydobywania węgla na tym terenie. Wieża ma 65 metrów wysokości, czyli tyle, co liczący 15 pięter wieżowiec. Od siedmiu lat górnicy nie zjeżdżają już do pracy tym szybem, bo kopalnię Nowa Ruda zamknięto.
Zdzisław Nykiel, mieszkaniec gminy, przepracował w szybie Nowy I dziesięć lat. Był maszynistą wyciągowym.
- Tym szybem można było zjechać z szybkością dwunastu metrów na sekundę prawie kilometr pod ziemię - wspomina były górnik.

Podobnie, jak wielu mieszkańców miasta, uważa, że budowlę powinno się ratować i zachować dla potomnych. Można tu zrobić nie tylko wieżę widokową, ale także kawiarnię z przepięknym widokiem na Kotlinę Kłodzką.

- Chętnie przychodziłbym do takiej kawiarni z rodziną. Płaciłbym za niedzielną kawę, a do tego gratis miałbym wspaniałe widoki na całą okolicę. W takim miejscu można byłoby naprawdę odpocząć, spędzić czas z rodziną czy rozerwać się z przyjaciółmi - dodaje Nykiel.

Zdaniem byłego górnika, pomysł stworzenia pod ziemią olbrzymiego magazynu, który mógłby pomieścić ponad 200 mln sześciennych gazu, jest chybiony, bo pokopalniane wyrobiska nie są dostatecznie szczelne.

Przeciwne temu są również władze miasta, szczególnie teraz, kiedy tuż obok szybu powstał Noworudzki Park Przemysłowy z dwiema nowoczesnymi halami produkcyjnymi. Dlatego rozpoczęto rozmowy w sprawie przejęcia budowli, której cztery lata temu, dawni górnicy nadali imię "Chwała".

Czekamy na pomysły Czytelników, jak można wykorzystać wieżę pod nr. tel. 074-843-93-72. Przekażemy je władzom miasta.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska