18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbadają wzrok za darmo

Alina Gierak
Natan Krawaritis z ochotą przymierzał szkła i okulary
Natan Krawaritis z ochotą przymierzał szkła i okulary Marcin Oliva Soto
Uczniowie z Jeleniej Góry będą lepiej widzieć. Nic nie zapłacą za ładne oprawki i dobre soczewki.

Gdy tylko jeleniogórskie pierwszaki zjawią się w szkołach, od razu zostaną przebadane przez okulistę. Dzięki temu każde dziecko z wadą wzroku nie pozostanie bez pomocy.

Badania i soczewki są za darmo. Płacą za nie miasto oraz Jeleniogórskie Zakłady Optyczne. Oprawki dzieciom z ubogich rodzin zafunduje Rotary Club z Jeleniej Góry.
- Bardzo się cieszę, że mój synek w szkole będzie miał zbadany wzrok - chwali akcję Joanna Filipek, mama 6-letniego Krzysia. Przyznaje, że sama nie wie, czy poszłaby z synem do okulisty, skoro nie zauważyła nic niepokojącego.

Okulistka Małgorzata Kadłucka-Jędruszek, która przeprowadza badania, podkreśla, że astygmatyzm i nadwzroczność, czyli wady, które najczęściej wykrywane są u dzieci, nie dają wcześniej żadnych objawów.

- Źle się uczą, boli je głowa, są rozdrażnione, ale rzadko kiedy kojarzone jest to z wadą wzroku - mówi o uczniach źle widzących Bogumiła Zbyszyńska z JZO. Dlatego ważne, że badana jest cała klasa, bo dzięki temu każde dziecko jest zdiagnozowane. Dostaje od razu receptę na plastikowe, dobrej jakości soczewki.
Optycy sprowadzają specjalne małe ładne oprawki, by uczniowie nie wstydzili się chodzić w okularach.

- Bardzo dobrze, że w szkołach są organizowane takie akcje - mówi dyrektorka SP nr 8 w Jeleniej Górze Marzena Hryniewicka. - Często się zdarza, że dzieci gorzej się uczą, bo niedowidzą - przyznaje. - A ważne jest, by wyłapać chorobę we wczesnym stadium.

To jedyna w Polsce tak duża akcja. W ciągu sześciu lat przebadano 3758 dzieci. Wady wykryto u 310 uczniów. Organizatorów niepokoi jedno: duża liczba niezrealizowanych recept. Najgorzej było w przedszkolach, gdzie na 126 wykrytych wad zrealizowano jedynie 11 recept. Lekarze podejrzewają, że rodzice lekceważą wyniki badań.
- A może nie wierzą, że nic nie zapłacą za okulary? - zastanawiają się okuliści.

Optyk Anita Berczuk podkreśla, że badań nie wolno lekceważyć.
- Realizujemy recepty, po których widać, że dziecko ma bardzo zaawansowaną wadę. Gdyby nie ta akcja, nie zostałaby wykryta.
W Jeleniej Górze okuliści przebadają nie tylko uczniów klas pierwszych, ale także przedszkolaków i gimnazjalistów.

W innych miastach także dbają o zdrowie uczniów. W Polkowicach jest realizowany program wykrywania i usuwania wad postawy u przedszkolaków i uczniów podstawówek. W Głogowie są programy profilaktyczne badania wad postawy dla uczniów podstawówki oraz wad wzroku dla gimnazjalistów.

Współpraca: ULK, JB

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska