MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dziś w Krakowie VI "Noc Muzeów"

Barbara Sobańska
Dziś VI „Noc Muzeów"
Dziś VI „Noc Muzeów" Marcin Makówka
Z piątku na sobotę w Krakowie szykuje się niecodzienna impreza. Krakowskie muzea na tę noc przygotują specjalne wystawy, pokażą eksponaty, których zwykle oglądać nie można, a nawet takie, których jeszcze nigdy nie pokazywano!

Ta noc będzie pełna niecodziennych atrakcji - muzea kojarzące się raczej z tradycją i zachowawczością, przełamią te schematy i przygotują imprezy, o jakich w tych przybytkach kultury nikomu się nawet nie śniło.

Uchylimy nieco rąbka tajemnicy: będzie palba armatnia, pokazy walk rycerskich, żołnierskiej musztry, czyszczenia broni i strzelania z łuku oraz poczęstunek żołnierską grochówką. Będą także korowody portretów, pokazy preparowania tradycyjnych win leczniczych, ceremonii parzenia herbaty i czerpania papieru. To nie koniec będą również spektakle teatralne, scenki rodzajowe i żywe obrazy,oraz nocne gry terenowe, parady starych samochodów, przejażdżki zabytkowym tramwajem.

Mało? To dorzućmy jeszcze pokazy filmów w plenerze, warsztaty kuglarskie i zabawy ze sztuką dla dzieci, suitę tańców renesansowych i taniec elfów, obserwacje nieba przez teleskop i zabawę w Solnego Detektywa.

Do tego koncerty, pokazy multimedialne i wystawy nie tylko w tajemniczych zakamarkach mrocznych sal muzealnych i zamkowych gmaszysk, ale również w plenerze - na ich dziedzińcach, placach, podworcach. A na koniec, dla podreperowania sił, parówka na gorąco w Muzeum Lotnictwa Polskiego.
Tego nie wolno przegapić! Impreza od samego początku, czyli od 2004 r., przyciąga tłumy. Rok temu muzea w jedną noc odwiedziło aż 150 tys. osób.

- Na tę piątkową noc przyjeżdżają pod Wawel liczni turyści, a wśród nich coraz także goście z zagranicy i wszyscy na ogół są zgodni co do jednego, że klimat i niepowtarzalność tej nocy tworzą tu na równi ludzie, muzea i fenomen miasta - mówi Stanisław Dziedzic, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa, który wraz ze Stałą Konferencją Dyrektorów Muzeów Krakowskich organizuje imprezę.
"Polska Gazeta Krakowska" tradycyjnie objęła nad Nocą Muzeów patronat i jak zwykle będziemy towarzyszyć Wam podczas tej imprezy. Zaczniemy już w samo południeod redagowania specjalnego pamiątkowego wydanie Gazety Krakoweskiej. Zapraszamy na ulicę Pijarską pod dawne mury obronne Krakowa, gdzie każdemu chętnemu pstrykniemy zdjęcie, które następnie wydrukujemy na pierwszej stronie "Krakowskiej".

Z taką pamiątką w ręku, wyruszycie na nocne zwiedzanie. Pierwsze 2 tys. osób, które kupi "Krakowską" otrzyma wraz z nią bilet wstępu do krakowskich muzeów oraz tradycyjny pamiątkową monetę. Aż 50 tys. takich monet będzie można kupić przy muzeach, co tysięczna jest posrebrzana! U nas dostaniecie ją w prezencie!

O 18.25 zapraszamy do pamiątkowej fotografii przy Muzeum Inżynierii Miejskiej na ul. św. Wawrzyńca 15. Będzie to niezwykłe ujęcie, które znamy z najstarszej zachowanej fotografii tego muzeum z 1913 r. Być może za kilkaset lat ktoś znowu je powtórzy.

Wszystkim, którzy chcą nocą odwiedzić muzea, sprawę ułatwi MPK. Wystarczy, przyjść do dowolnego muzeum, wziąć rozdawany przy wejściu bilet wstępu i można na jego podstawie jeździć komunikacją miejską.

Kto nie może przyjechać ma szansę obejrzeć transmisję on-line z nocnego okrywania tajemnic krakowskich muzeów na stronie internetowej: http://www.krakowskienoce.pl

Tam też zainteresowani znajdą wszystkie potrzebne informacje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska