Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą mieli fach w ręku i szybciej znajdą pracę

Sławomir Wrona
Umowę o utworzeniu Sieci Edukacji Zawodowej podpisano wczoraj w sądeckim starostwie
Umowę o utworzeniu Sieci Edukacji Zawodowej podpisano wczoraj w sądeckim starostwie Stanisław Śmierciak
24 miliony złotych na lepsze kształcenie. Skorzystają nie tylko uczniowie ale i bezrobotni.

By znaleźć pracę i utrzymać się w niej dłuższy czas nie wystarczy dziś tylko świadectwo ukończenia szkoły. Pracodawcy oczekują przede wszystkim praktycznych umiejętności.

Niestety, likwidacja szkół zawodowych i działających przy nich warsztatów sprawiają, że młodzi ludzie doświadczenie mogą zdobyć dopiero podejmując pracę. Koło się zamyka. Wyjściem z tej sytuacji może być tworzona właśnie Południowomałopolska Sieć Edukacji Zawodowej.

Porozumienie o utworzeniu sieci, podpisali wczoraj w Nowym Sączu przedstawiciele pięciu powiatów: nowosądeckiego, limanowskiego, gorlickiego, tatrzańskiego, podhalańskiego i miasta Nowy Sącz.
Każdy z samorządów, zobowiązuje się w nim do zbudowania na swoim terenie centrów szkolenia ustawicznego oraz do wspierania szkół zawodowych poprzez rozbudowanie ich zaplecza, czy też modernizację obiektów.

Na realizację projektu, który jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Małopolsce, samorządy pozyskały blisko 2o mln zł z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Dodatkowo każdy z powiatów przeznaczy na ten cel po milionie z własnego budżetu.
- W powiecie nowosądeckim chcemy zainwestować te środki w przygotowanie pracowni dydaktycznych i ich odpowiednie wyposażenie dla kształcenia w trzech zawodach - mówi wicestarosta nowosądecki Mieczysław Kiełbasa. -Będzie to technik budownictwa, przy Zespole Szkół w Starym Sączu, technik hotelarstwa, to będzie realizowane w Krynicy i technik technologii drewna przy Zespole Szkół w Grybowie.

Pracownie, warsztaty i wyremontowane sale wykładowe służyć będą uczniom włączonych w program szkół oraz bezrobotnym zainteresowanym podniesieniem bądź zmianą kwalifikacji. Z myślą o nich powstaną wspomniane wcześniej Centra Kształcenia Ustawicznego.

- Każdy powiat wybrał własne specjalizacje i w ramach projektu będziemy się wymieniać swoją ofertą - mówi starosta gorlicki Mirosław Wędrychowicz - U nas to będą pracownie pojazdów samochodowych, obrabiarki numeryczne CNC oraz obsługa tradycyjnych urządzeń obróbki stali.

W powiecie gorlickim tworzeniem sieci zajmie się Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego, które powstanie na bazie zlikwidowanych wcześniej warsztatów szkolnych w samych Gorlicach i w Bieczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska