Fuzja PKN ORLEN S.A. i PGNiG S.A. Sąd zarejestrował połączenie spółek

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Orlen połączył się z PGNiG. Sąd zarejestrował fuzję
Orlen połączył się z PGNiG. Sąd zarejestrował fuzję fot. adam jankowski / polska press
Sąd zarejestrował połączenie PKN ORLEN S.A. ze spółką PGNiG S.A. "Dokonaliśmy tego. Łącząc się z PGNiG zbudowaliśmy ostatni element koncernu multienergetycznego" - podkreślił prezes Orlenu Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej.

Podczas konferencji prasowej poświęconej działaniom związanym z ostatnim etapem budowy koncernu multienergetycznego, prezes Orlenu Daniel Obajtek podkreślał, że dzisiejszy dzień jest zwieńczeniem pracy nad powstaniem wielkiej firmy, która będzie liczyła się na rynku międzynarodowym.

Obajtek: Jesteśmy wielką, silną, polską firmą

- Dziś sąd zarejestrował połączony podmiot, jesteśmy wielką, silną, polską firmą. Wybudowaliśmy koncern największy w Europie Środkowej i 155 jeśli chodzi o przychody na świecie. Udało się to zrealizować w sytuacji wielkich zawieruch gospodarczych, pandemii, braku stabilizacji, w czasie wojny w Europie. Potrzebny jest koncern, który zabezpieczy procesy inwestycyjne, będzie stabilizował gospodarkę, będzie inwestował i przejmował, który da bezpieczeństwo Polakom. Od początku taki był zamysł - powiedział Obajtek.

- Budujemy nowoczesną firmę opartą na kilku filarach, która musi przyciągać klientów, wkładać dodatkowy portfel usług dla naszych klientów. Było wiele niewiadomych, zapytań, problemów do przejścia, ale była determinacja. Procesy są w pełni uzasadnione - podkreślił.

"Połączyliśmy się z PGNiG. Tym samym finalizujemy procesy przejęć, dzięki którym wchodzimy do grona 150 największych firm na świecie. Stworzyliśmy potencjał do realizacji wielomiliardowych inwestycji wzmacniających bezpieczeństwo i niezależność energetyczną Europy Środkowej" - napisał wcześniej na Twitterze prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Fuzja Orlenu i PGNiG. Dlaczego była potrzebna?

W ubiegłym miesiącu prezes Orlenu Daniel Obajtek w rozmowie z IAR powiedział, że w jego ocenie fuzja z PGNiG jest konieczna, z uwagi na koncentrację innych przedsiębiorstw z sektorów paliwowych, gazowych i energetycznych w Europie. Jako przykład podał hiszpańskiego Repsola oraz włoskiego Eni. Zdaniem zarządu Orlenu dużemu koncernowi będzie łatwiej negocjować warunki współpracy z innymi firmami międzynarodowymi czy ceny surowców energetycznych.

Co z pracownikami PGNiG?

25 października bieżącego roku Orlen, PGNiG i organizacje związkowe podpisały porozumienie w sprawie gwarancji zatrudnienia dla pracowników przez najbliższe cztery lata. Dokument zakłada również dwuletni okres niezmienności dotychczasowych warunków pracy i płacy w PGNiG na niekorzyść pracownika, w tym także miejsca świadczenia pracy. Szef Orlenu Daniel Obajtek mówił, że koncern od początku procesu fuzji "poważnie traktuje stronę społeczną". Dodał, że pracownicy PGNiG są w pełni zabezpieczeni.

"Łączymy zdrowe oraz silne spółki, a nie reformujemy upadłe, które oszczędności mają tylko i wyłącznie z redukcji kadry. My nie mamy takiego zamiaru, wręcz chcemy ją rozszerzać zdecydowanie" - wytłumaczył Daniel Obajtek.

Na początku ubiegłego miesiąca, 10 października akcjonariusze PGNiG przegłosowali połączenie z Orlenem podczas Walnego Nadzwyczajnego Zgromadzenia. Za było 99,99 procent głosów, które reprezentowały 85,83 procent akcjonariuszy.
Po raz ostatni akcjami PGNiG na warszawskiej giełdzie inwestorzy mogli handlować w piątek 28 października. W poniedziałek (31.10) ich obrót został zawieszony.

mm

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Andy
Aż się prosi zacytować Krzysztofa Daukszewicza.

O naszym szczęściu płynie pieśń

od Rzymu do Podolska.

Obajtek stawia nowy dom,

ten dom się zowie Polska.

(...)

I taki będzie Polski Ład

nowego Kraju Rad.
G
Grzegorz Kunda
Dożynanie Polskiej Gospodarki i grabienie Polskiego Przemysłu i gospodarki paliwowej i energetycznej stało się faktem. Masz się czego radować kanalio!!!
G
Gość
Ta jest! Doj3baliśmy 700 procent marży na benzynę, teraz przyszedł czas na gaz! :D
K
Krakers
No to żegnaj PEGNIG. Nie daliście mi wyboru, jadę do was rozwiązać umowę! Idę do konkuręcji.
G
Gość
2 listopada, 10:40, Gość:

Yes yes yes! Będzie można yebnać marże 700% i ogarnąć kolejny pałacyk za 50 baniek:D

2 listopada, 11:21, Lać kvrwę z PO:

Mówisz o Tusku i reklamówce z Biedronki ty [wulgaryzm] z PO? Ty brukselska parówo. Bierz do ryja PO-SBecki bękarcie.

Z Aldi! :D Fur Deutschland:D:D

G
Gość
Yes yes yes! Będzie można yebnać marże 700% i ogarnąć kolejny pałacyk za 50 baniek:D
Wróć na i.pl Portal i.pl