Fuzja Grupy Lotos i PKN Orlen. Orlen wnioskuje do Brukseli o zgodę na przejęcie Lotosu

JKL
mat.prasowe
​PKN Orlen złożył do Komisji Europejskiej wersję roboczą wniosku o wyrażenie zgody na koncentrację w związku z planowanym przejęciem kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos.

Płocki koncern nie zwalnia tempa w zabiegach o Lotos. Wykonał kolejny krok z planu stworzenia narodowego koncernu paliwowego.

W roboczym wniosku do Brukseli wyszczególniono i szczegółowo opisano obszary działalności obu spółek, które będą istotne z punktu widzenia konkurencyjności na europejskich rynkach. Przedstawiono również wstępne propozycje środków zaradczych, wynikających z wysokiej koncentracji w obszarach działalności gdzie Grupa Orlen i Lotos są obecne. Formalne postępowanie Komisji Europejskiej w sprawie koncentracji rozpocznie się po złożeniu przez PKN Orlen ostatecznego wniosku. To będzie uzależnione od przebiegu negocjacji z Komisją, natomiast zgodnie z założeniami harmonogramu liczymy na uzyskanie zgody Komisji do połowy 2019 r.

Czytaj także:

- Fuzja Orlenu z Lotosem ma bardzo duże znaczenie zarówno dla obu firm, jak i polskiej gospodarki, dlatego sprawne przeprowadzenie procesu przejęcia Grupy Lotos to dla nas priorytet. Jesteśmy w stałym kontakcie z Komisją Europejską, klimat rozmów jest dobry. Intensywnie pracujemy, aby utrzymać zakładany harmonogram transakcji. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, przekazaliśmy kluczowe dokumenty w tym procesie. Stanowią one podstawę do wypracowania, wspólnie z Komisją Europejską, finalnej wersji wniosku. Będą w nim precyzyjnie określone warunki, na bazie których będziemy mogli zrealizować tę transakcję. Kontynuujemy proces prenotyfikacyjny i rozpoczynamy najważniejszy etap rozmów z Komisją – powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

TOP 100 największych firm na Pomorzu. Ranking firm pod względem przychodów ze sprzedaży w 2017 rokuRok 2017 stał w kraju pod znakiem wzrostu gospodarczego i spadku bezrobocia. Na Pomorzu koniunktura również dopisała, co pokazują wyniki tutejszych firm.

TOP 100 największych firm na Pomorzu. Sto najlepszych firm p...

Proces przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przez PKN Orlen został zainicjowany w lutym 2018 r. podpisaniem listu intencyjnego ze Skarbem Państwa, który posiada w Grupie Lotos 53,19 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. W dokumencie nakreślone zostały ramy struktury tej transakcji. W pierwszym etapie, PKN Orlen planuje nabyć 32,99 proc. akcji od Skarbu Państwa. W kolejnym konieczne będzie ogłoszenie wezwania na zakup akcji reprezentujących do 66 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Grupy Lotos.

Wszystko na temat

Paweł Adamowicz i Mieczysław Struk nt. przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fuzja Grupy Lotos i PKN Orlen. Orlen wnioskuje do Brukseli o zgodę na przejęcie Lotosu - Dziennik Bałtycki

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Po co nam dwie państwowe spółki gryzące się między sobą ? No spójrzcie prawdzie w oczy. Lotos myśli, że jak kupi jakiś zlom platformę od Amerykanów to nagle będzie miał prawo być wielkim potentatem - w tej platformie śmierdzi kacapem a agregaty prądotwórcze nadają się tylko na złom! Żałosne, bo kupili kawał złomu, w rafinerii zatrudnili bandę Włochów którym płacili fortunę za pracę, bo przecież sami nie mieli pojęcia co instalują.
Btw . Po co tyle tych stacji paliw : Orlen obok lotosu ?
p
pcim
popieram , zgadzam sie z opinia
G
Gość
Lotos to patologia *ukladu gdanskiego* nepotyzm,kolesiostwo i dojenie kasy !Gdanskiem rzadzi uklad pod parasolem towarzysko-politycznych interesow !
J
Jarek
Mam nadzieję, że UE nie wyrazi zgody. PiS łapy precz od Gdańska.
g
gdańszczanka
Teraz pisobolszewia zrobi z Lotosu dojną krowę dla swojej partii. Nic się nie zmieni poza tym, że ogromna ilość podatków zostanie odebrana miastu. Stracą na tym mieszkańcy. To tylko umacnia nas - gdańszczan w tym, że pisiorstwo to najgorsza zakała w tym państwie od czasów stalinowskich.
c
cOALA
złodzieje z PIS nie odpuszczą - ograbią i LOTOS.
c
czarno widzę
Przed laty pokazała to historia Banku Gdańskiego. Zniknął i wraz z nim m.in. udział w podatkach CIT. Jeśli pisowcom tak zależy na fuzji to dlaczego nie przeniosą siedziby nowej spółki z Płocka do Gdańska?
G
Gość
Teraz widac,ze Lotos byl dojna krowa z ktorej zyli kolesie Budynia z Platformy Zlodzieji ! !
Wróć na i.pl Portal i.pl