Fotoradary w Polsce. Duże zmiany w systemie! Co czeka kierowców?

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
W ramach rozbudowy i modernizacji systemu CANARD, w dotychczasowych lokalizacjach, zamontowanych zostanie 100 nowych fotoradarów Multaradar CD oraz 147 Mesta Fusion RN.
W ramach rozbudowy i modernizacji systemu CANARD, w dotychczasowych lokalizacjach, zamontowanych zostanie 100 nowych fotoradarów Multaradar CD oraz 147 Mesta Fusion RN. CANARD
247 fotoradarów zostanie wymienionych na nowe. Pierwsze urządzenia już zostały zamontowane. Nowe fotoradary sukcesywnie będą zastępowały najstarsze i najbardziej wyeksploatowane.

Obecnie w systemie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym pracuje 470 fotoradarów. Większość z nich to urządzenia Fotorapid CM, które są już wyeksploatowane i często ulegają awariom. Część urządzeń pracuje ponad dekadę.

W ramach rozbudowy i modernizacji systemu CANARD, w dotychczasowych lokalizacjach, zamontowanych zostanie 100 nowych fotoradarów Multaradar CD oraz 147 Mesta Fusion RN. Wprowadzenie do kontroli nowych urządzeń wpłynie na zwiększenie skuteczności i jakości pracy systemu.

Nowe urządzenia to gwarancja ciągłości wykonywania pomiarów prędkości, a do tego wyższa jakość zarejestrowanych dowodów wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami. Urządzenia z powodzeniem mogą pracować w trudnych warunkach pogodowych. Automatycznie zidentyfikują rodzaj pojazdu, czyli odróżnią np. samochód osobowy od ciężarowego. Nowe urządzenia mają również możliwość wykonywania pomiarów prędkości na kilku pasach ruchu jednocześnie, bez konieczności zmiany ustawień - czytamy w komunikacie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym

Proces wymiany już trwa. Zamontowano 7 urządzeń Multaradar CD, w lokalizacjach: Bukowa (woj. podkarpackie), Klimontów (woj. świętokrzyskie), Modliborzyce (woj. lubelskie), Orzesze (woj. śląskie), Paniówki (woj.. śląskie), Szczecin (woj. zachodniopomorskie) i Zgłobice (woj. małopolskie).

Prace potrwają do końca roku. Projekt „Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym” jest współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fotoradary w Polsce. Duże zmiany w systemie! Co czeka kierowców? - Motofakty

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
,

Trzeba wydoic kase od ludzi na banderowcow co panoszą sie u nas
G
Gość
15 lutego, 15:55, Gość:

W Polsce fotoradar powinien być co 5 km.I natychmiastowa egzekucja wzorem Hplandii.

Tak i wypalanie oczu oraz obcinanie konczyn

G
Gość
15 lutego, 15:55, Gość:

W Polsce fotoradar powinien być co 5 km.I natychmiastowa egzekucja wzorem Hplandii.

Dodatkowo progi zwalniające co 100m i przejście dla pieszych co 50m:).

Wrogiem nr 1 europejskiego lewactwa jest samochód, chociaż z kieszeni kierowców pochodzi 1/5 dochodów tego państwa:

https://wyborcza.pl/1,155287,10872996,Na_co_rzad_wydaje_podatki_od_kierowcow.html

Film dokumentalny "ELEKTROPUŁAPKA. Bez samochodu masz być szczęśliwy":

https://youtu.be/q7qTcDUV49Q

G
Gość
W Polsce fotoradar powinien być co 5 km.I natychmiastowa egzekucja wzorem Hplandii.
G
Gość
14 lutego, 15:28, Gość:

Co na czeka? DOJENIE.

Dojenie przy każdej okazji.

Dojenie przy zakupie bardzo drogiego węgla, choć za granicą był tańszy.

Dojenie przy rachunku za prąd.

Dojenie na stacji benzynowej, chociaż ropa jest wyraźnie tańsza niż przed wojną w Ukrainie.

Dojenie za gaz, chociaż w Europie gaz jest tańszy.

Dojenie składek ZUS.

Dojenie podatków.

No przecież ktoś za te wszystkie prezenty dla Ukrainy i Ukraińców musi zapłacić. To niech płaci hurraproukraiński naród, skoro tak się rozkochali w „braciach”.

G
Gość
Dlatego opowieść o fałszerstwie wyborczym szkodzi opozycji: nie ostrzega przed realnym scenariuszem, za to demobilizuje wyborców. Bo po co głosować, skoro fałszują?

Obowiązkiem zarówno opozycji, jak i organizacji monitorujących przebieg wyborów, jest skrupulatne sprawdzanie oddawania i liczenia głosów, obecność mężów zaufania w każdej komisji i na każdym etapie procesu wyborczego. I wszystko wskazuje na to, że ten proces kontrolny będzie przebiegał nawet skrupulatniej niż w poprzednich latach, by wspomnieć tylko ruch kontroli wyborów tworzony przez PO, czy porozumienie dotyczące kontroli wyborów podpisane przez wszystkie partie opozycyjne.”

„Wedle wszelkiego prawdopodobieństwa

choć wybory w 2023 roku nie zostaną sfałszowane, to z całą pewnością nie będą równe - po stronie PiS zaangażują się media państwowe, administracja państwowa, bogate spółki skarbu państwa.

Czyli będziemy świadkami procesów, które obserwowaliśmy już w 2019 i 2020 roku. Z tym że o znacznie większej skali, bo stawka jesiennych wyborów jest większa, a perspektywa przegranej PiS bardzo prawdopodobna. Dlatego w obozie władzy będzie obowiązywać zasada: wszystkie ręce na pokład.

Już w 2019 w raporcie z wyborów obserwatorów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie czytaliśmy o niepokojącym rozmyciu granicy między państwem i partią, o stronniczym przekazie TVP i wykorzystywaniu stanowisk w kampanii:

"Wybory były dobrze przygotowane, ale stronniczość mediów i retoryka oparta na nietolerancji obecne w kampanii były bardzo niepokojące. Choć wszyscy kandydaci mogli prowadzić kampanię bez przeszkód, wyżsi urzędnicy państwowi wykorzystywali wydarzenia finansowane z publicznych pieniędzy do kreowania kampanijnego przekazu. Prymat partii rządzącej w mediach publicznych jeszcze potęgował tę przewagę”.

W 2020 roku media państwowe poszły jeszcze dalej, już nie tylko były "po prostu" stronnicze, ale w programach informacyjnych emitowały de facto spoty wyborcze kandydata obozu władzy Andrzeja Dudy, by przypomnieć tylko słynny materiał przywodzący na myśl północnokoreańskie standardy komunikacji z widzami.

Rząd PiS na finiszu kampanii prezydenckiej obiecał również, że małe gminy z największą frekwencją w wyborach prezydenckich dostaną wozy strażackie za głosy, co było jasną próbą zwiększenia mobilizacji wyborców w obwodach z wysokim poparciem dla Dudy i PiS.

Teraz te działania "profrekwencyjne" znajdują odzwierciedlenie w nowelizacji Kodeksu Wyborczego, która zakłada m.in. więcej lokali wyborczych w małych ośrodkach, głównie na wsi. Zmiana teoretycznie pożądana, by zwiększyć partycypację wyborczą na wsi, ale wprowadzana na krótko przed wyborami gwarantuje bałagan, zaś jej intencja jest oczywista: zwiększyć odsetek głosów na PiS tam, gdzie jest najpopularniejszy.”
G
Gość
Co na czeka? DOJENIE.

Dojenie przy każdej okazji.

Dojenie przy zakupie bardzo drogiego węgla, choć za granicą był tańszy.

Dojenie przy rachunku za prąd.

Dojenie na stacji benzynowej, chociaż ropa jest wyraźnie tańsza niż przed wojną w Ukrainie.

Dojenie za gaz, chociaż w Europie gaz jest tańszy.

Dojenie składek ZUS.

Dojenie podatków.
N
Nobody63
13 lutego, 13:56, Hans von Schwinke:

"fotoradary" na kredyt bo kaczan nie ma grosza przy D.

Covid Srovid się znudził, spowszechniał ... globaliści testują, czy ludzkość da się nabrać, zrobić w BALONA z najazdem kosmitów :)

https://www.youtube.com/watch?v=eE3JBOwNii4

----

Więcej

https://www.facebook.com/nie.wierze.nikomu

H
Hans von Schwinke
"fotoradary" na kredyt bo kaczan nie ma grosza przy D.
Wróć na i.pl Portal i.pl