Śledź (83.6.10.xxx) 06.02.12, 10:52
Wpadki rządowe, niezadowolenie społeczne są spowodowane przede wszystkim nie tylko wadliwymi decyzjami, ale brakiem przygotowania społeczeństwa na przyjęcie często mało popularnych, ale niestety koniecznych decyzji. To po pierwsze. Po drugie to zwyczajna fuszerka rządu że nie zlecił uprzednio badań jakie reakcje społeczne może wywołać podpisanie porozumienia ACTA.
Często protest w społeczeństwie powstanie na skutek braku dostatecznej wiedzy na temat wprowadzanych zmian. Zresztą nie, kto inny a Machiavelli już dawno temu przewidział: „ że nie ma rzeczy trudniejszej w przeprowadzeniu ani wątpliwej co do wyniku, ani bardziej niebezpiecznej w kierowaniu, jak przewodnictwo przy tworzeniu nowych urządzeń (prawa, zarzadzeń). Albowiem reformator mieć będzie przeciwko sobie wszystkich tych, którym ze starymi urządzeniami było dobrze, a ostrożnymi jego przyjaciółmi będą ci, którym z nowymi urządzeniami mogłoby być dobrze,”
Dlatego bardzo istotne jest rozpoznanie przez ośrodki władzy lub reformatorów, jaki wielki opór i w jakim zakresie będzie stawiany przez społeczeństwo lub grupę, której zmiany będą dotyczyć, a następnie znając obawy i ich wątpliwości zastosować propagandę przygotowawczą.
Gdyby przeprowadzono stosowne badania, to wówczas wykryto by także niejasności i wątpliwości prawne. Niestety. Nie zrobiono nic. Odwalono fuszerkę jak mawiają specjaliści hydrauliki.
Znany amerykański specjalista psychologii propagandy Alexander George w swej książce pt. „Analiza propagandy” (A.L. George, Propaganda Analysis) będącej dysertacją doktorską na Uniwersytecie w Chicago i konsultowanej z takimi autorytetami jak Irwing L. Janis, Harold D. Lasswell, Edward Shils i powstałą w wyniku badania przez Instytut Rand Corporation jednoznacznie stwierdził, że większość operacji czy to militarnych, czy pokojowych mających za zadanie spowodowanie istotnych zmian w strukturze społeczno - prawnej własnego kraju lub kraju przeciwnika powinna być poprzedzona analizą sytuacji i w jej następstwie propagandą wyprzedzającą. Oczywiście określenie propaganda nie musi mieć pejoratywnego znaczenia. Można zastąpić je słowem informacja, ale pozostanę przy określeniu używanym przez Georga. W opracowaniu Georga czytamy między innymi:
„Cele propagandy przygotowawczej do większych akcji mogą być liczne i rozmaite. Zależą od tematu czy też charakteru samej akcji i od audytorium, do którego propaganda jest kierowana. A. George rozpatruje wpierw możliwe cele propagandy przygotowawczej kierowanej do własnej ludności, względnie ludności przychylnej lub neutralnej w przypadku większych akcji, które jak się oczekuje, uzyskają efekt godzący w samopoczucie (detional effect) audytorium krajowego. Przykładem takiego efektu może być wypowiedzenie wojny, szokujące audytorium kraju ogłoszenie ostrych represji, zastosowanie specyficznej formy walki (broni niekonwencjonalnej), zmiany prawno – gospodarcze, godzącego w stan moralny i psychiczny ludności własnej.
W takim wypadku następujące mogły być cele propagandy przygotowawczej:
— zmniejszenie rozmiaru szoku przez stopniowe ujawnianie charakteru nadchodzącej akcji przez coraz wyraźniejsze i stopniowane sformułowania połączone z odpowiednimi zapowiedziami,
— manipulacje odpowiedzialnością i winą za podjęcie nieodzownej akcji,
— pobudzenie reakcji, które elita władzy chciałaby przyswoić swojemu narodowi, aby weszły w stadium czynne, kiedy rozpocznie się akcja,
— wzmocnienie predyspozycji ludności do przyjęcia żądań, stawianych przed nią w związku z przygotowywaną akcją,
— moralne usprawiedliwianie nadchodzącej akcji.”
Ale to nie wszystko, co mógł zrobić rząd a nie zrobił.
Oprócz wymienionej propagandy przygotowawczej jeszcze jeden jej rodzaj — według George'a — stwarza szczególnie podatne pole do analizy. Jest to tak zwana propaganda wyprzedzająca (anticipa-tory propaganda), omawiająca akcje, które przeciwnik zamierza podjąć. Przewidujący strateg stosujący propagandę wyprzedzającą usiłuje zaskoczyć przeciwnika, powiedzieć o jego intencjach, zanim powie on sam. Także na tym polu wymagane jest przeprowadzenie skrupulatnej analizy tego, co może zrobić, jak zareagować przeciwnik lub grupa społeczna niezadowolona z wprowadzanych zmian.
Jak widać nieprofesjonalne podejście do problematyki zmian (reform)i powstanie w związku z tym turbulencji społecznych nie przewidzianych przez obóz rządzących spowodowało że muszą się wycofywać na niedogodne dla nich pozycje i, co jest może o wiele ważniejsze, zablokowali sobie na długi czas wprowadzanie jakichkolwiek większych reform.
Przeciwnicy obozu rządzącego odnieśli słuszne wrażenie, że demonstracje i mitingi uliczne mogą skutecznie zablokować wszelkie posunięcia ekipy rządzącej, co jednoznacznie oznacza i słabość ekipy i brak profesjonalizmu graniczący z indolencją. Nie potrafią przekonać społeczeństwo do swych racji. Niekoniecznie może to oznaczać, że działania rządu są obarczone jakimś totalnym błędem merytorycznym. Po prostu nie potrafią komunikować się z „ulicą”.
Każde działanie na skalę masową w wobec społeczeństwa musi być poprzedzone właściwą informacją lub jak kto woli propagandą, która ułatwi bez specjalnych turbulencji przeprowadzenie reform lub zmian. Jest to także w interesie społecznym. Niezrozumienie działań reformatorskich może doprowadzić w konsekwencji do większych zaburzeń w funkcjonowaniu społeczeństwa niż nie podejmowanie jakichkolwiek zmian i reform.
Bardzo często stosunkowo niewielka grupa społeczna niezadowolona z nowych reform będzie głośniejsza niż wiele set razy większa grupa tych, którzy „wyjdą dobrze” na wprowadzonych reformach. Także psychologowie amerykańscy postawili ciekawą i jakże słuszną tezę, że „opinia społeczna” jest to opinia nawet niewielkiej grupy, która stała się głośna. To wyraźnie widać w mediach w Internecie. Tylko znikoma cześć społeczeństwa protestuje przeciwko ACTA. Jest to poniekąd grupa społecznie mało doświadczona (ludzie młodzi) podatni na manipulacje i zachowania, które psychologowie nazywają „społecznym dowodem słuszności” lub „owczym pędem”.
Rząd lub inne ośrodki władzy winne przeprowadzać stosowne badania i analizy przed wprowadzeniem znaczących zmian istotnych dla grup społecznych (lekarze, internauci, górnicy, urzędnicy, przyszli emeryci).
Koszty protestów zarówno w wymiarze finansowym jak też społecznym mogą być w wyniku często nieuzasadnionych protestów wynikających z niezrozumienia sytuacji i zamiarów reformatorów znaczne. Także przeprowadzenie zmian może być bardzo utrudnione lub uniemożliwione.
Tym bardziej powinny być prowadzone badania i analizy społeczne w przypadku wprowadzania niepopularnych decyzji abstrahując od tego czy są zasadne czy nie.
Niestety tego obóz rządzących nie uczynił i tylko z tej pozycji oceniając jego działania można stwierdzić, że jest nie sprawny i nie skuteczny. Jeżeli także w ten sposób przeprowadza operacje „dyplomatyczne” za granicą bez badań, analizy i „przygotowania” to mamy jasny pośredni dowód, dlaczego jego działania na arenie międzynarodowej są także mało skuteczne.
Czekają nas „debaty” w sprawie ACTA i emerytur. Jeżeli będzie to żywioł jak do tej pory to nic z tego nie wyniknie. Będą protesty, bo bardzo łatwo je zorganizować zwołując młodych ludzi gotowych bez zastanowienia się do „działania”.
W związku z reformami jest wiele pytań i obaw, które powinny być wcześniej wyjaśnione.
Jest wiele problemów, które powinny być wcześniej rozwiązane zanim nowe ustawy czy umowy nabiorą mocy lub trafią pod obrady sejmu.
Przykład:
W przypadku wydłużenia wieku emerytalnego rodzą się bardzo poważne obawy czy pracodawcy w dalszym ciągu będą zatrudniać ludzi o zmniejszonej sprawności fizycznej i intelektualnej.
O ile stosunkowo łatwo jest orzec w sprawach dotyczących zdrowia fizycznego, to dużo gorzej jest z orzeczeniem dotyczącym zdrowia psychicznego a raczej sprawności psychicznej (słabsza pamięć, spostrzegawczość, zaburzenia w mowie, pisaniu). Na tym polu mamy bardzo małe doświadczenia, a psychologów – orzeczników jest, co kot napłakał. Bardzo rzadko na wcześniejsze emerytury lub renty kierowani są ludzie o zmniejszonej zdolności intelektualnej na skutek swojego wieku.
Często ludzie o słabszej kondycji psychicznej i sprawności intelektualnej zostaną po prostu zwolnieni i zasilą nie ze swojej winy rzeszę bezrobotnych. Niestety teraz nikt nie szczeknie w tej sprawie a i żaden smarkaty dziennikarzyna się tym nie zainteresuje. Smarkateria dziennikarska woli ganiać za sensacjami, co widać także tu na tym portalu.
Raczej co z mądrym państwem? Mądre państwo po szkodzie? Niestety nie.
Śledź (83.6.10.xxx)
06.02.12, 10:52
Panie redaktorze ,proszę wymienic sukcesy Tuska...no ta ja wymienię
leon (89.230.82.xxx)
07.02.12, 09:50
"Sądzę, że Donald Tusk zrobił bardzo wiele w czasie swoich rządów."
Jarek (62.61.47.xxx)
07.02.12, 23:19
Gdzie te osiągnięcia z minionych 4 lat? Autor artykułu miesza rzeczywistość z fikcją.
NieDlaACTA (213.186.76.xxx)
08.02.12, 12:57
Najnowsze badania socjologiczne wyraźnie wskazuja kto protestuje przeciwko ACTA
Śledź (83.6.37.xxx)
08.02.12, 15:15
PRZYJAZNE PAŃSTWO WIOSNĄ POKAŻE SWOJE OBLICZE
bylismy w PO i wspólobywateli PRZEPRASZAMY!!! (213.17.183.xxx)
09.02.12, 18:09
Brawo panie Duda
Renata
NOBEL SIE W GROBIE PRZEWRACA SŁYSZĄC TEGO KRETYNA. »
PANIE GENERALE
MAX- WYBORCA PIS
NAPISZĘ TAK JAK ZA ROK ZOBACZĘ TYLU GENERAŁÓW DYWIZJI ILE JEST DYWIZJI TO POWIEM ZE WARTO BYŁO SIĘ PANU Z TYMI LUDZI ZADAWAĆ !!!- PAN TO CZYTAJĄC WIE PEWNIE CO MAM NA MYŚLI!! A CO DO WOJSKA ZAWODOWEGO TO WIE PAN DOBRZE JAK I JA ŻE NAS PODATNIKÓW CZĘSTO ZBYT CZĘSTO WOJSKO I NADZÓR CYWILNY OSZUKIWAŁO ! - ALE WIEM ZE TO NIE PANA WINA !!
»
Greckie pojecia
Udajacy greka
Jednak najbardziej znanym jest "at calendas greakas" czyli nie wiadomo kiedy. To czeka splate greckich dlugow... »
NISKIE węglowodany. ENERGIA. Dieta. SPÓJNA prawda.
Izabela ASHTON, W-wa
BH.55.
MOTTO: DIETA. Spożywamy wyłącznie produkty NATURALNE. Samo ZDROWIE !!
CAŁA spójna PRAWDA; ta oczywista i REALNA finalnie oraz wynikowo, o zwalczaniu otyłości oraz cukrzycy typu 2, zawarta jest aktualnie w jednej, literalnie jednej niestety, publikacji wydanej obecnie w Polsce.
Jest to książka, pt_______: PORADNIK ŻYWIENIOWY człowieka w XXI wieku.
Publikacja zawiera pełną klasyfikację dostępnych w handlu artykułów spożywczych, tj. ponad 200 pozycji.
Wybieramy pożywienie tzw. ZALECANE i DOZWOLONE. Wykluczamy produkty tzw. ZAKAZANE. Zaczynamy wtedy dopiero, opanowywać i odchudzać nasz organizm !! W rozdziale R35, zamieszczono kompendium wiedzy nt: afrodyzjaki, seks, hormony, testosteron.
Spożycie produktu o nazwie: CHLEB typu KR-IRL, oraz żywności wg tabel tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO, tj. IŻ produktu; gwarantują powrót do sylwetki bez nadwagi i otyłości w okresie 3-8 m-cy oraz wzorcowe odżywienie komórek nerwowych mózgu skutkujące polepszeniem kreatywności myślenia, również dużą energią eliminującą zmęczenie. Swoje zdrowie mamy we własnych rękach, zdecydujmy zatem jak ma wyglądać nasza przyszłość. NIE możemy być GŁODNI !! Jeśli nie potrafimy opanować głodu to żadna dieta nie ma sensu.
Taka wiedza to puenta pozytywnego i energetycznego życia, którego jakość należy NIEZWŁOCZNIE poprawić. Spróbujmy tak jeść, a optyka postrzegania rzeczywistości będzie dla nas nowym wartościowym doznaniem. Dobre samopoczucie oraz niskie koszty będą nagrodą za tę wiedzę dla wszystkich pragnących zdrowo i długo żyć.
CHLEB typu KR-IRL:
Stanowi aktualnie o silnym; układzie immunologicznym, organizmu człowieka. Dostarcza ogrom energii eliminującej głód dlatego; iż GLUKOZA naturalna w nim zawarta, stabilizuje poziom cukru we krwi, na ok. 4-5 godzin !! tzw. NISKIE węglowodany, tj. do 26% wzrostu. Złe to, WYSOKIE węglowodany, tj. od 26,01% wzrostu. Podnoszą poziom cukru po spożyciu zbyt wysoko stymulując otyłość, również cukrzycę typu 2.
To kłopot, że nie kupisz tego chleba, nikt go nie piecze, nikt na nim nie zarabia, ale samemu upiec WARTO !!
Powinniśmy też zapoznać się z ćwiczeniami MIĘŚNI OKOŁO KRĘGOSŁUPOWYCH eliminujących BÓLE kręgosłupa, zwłaszcza że ćwiczenia te wykonujemy sami indywidualnie we własnym łóżku przez 15-20 minut, 1 x w tygodniu. Jest to darmowa rehabilitacja, co istotne szybka i skuteczna.
WAŻNE:
GLUKOZA naturalna; to ryż, wszystkie kasze, owoce, warzywa. Logika myślenia, postęp, spokój. Również produkty zalecane i dozwolone wg tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO, tj. IŻ produktu.
GLUKOZA nienaturalna; to mąka, cukier. Irracjonalne zachowania, częsta zmiana nastroju, nerwowość.
KONKLUZJA finalna:
Ilość żywności należy bezwzględnie dostosować do trybu życia, czyli zapotrzebowania energetycznego własnego organizmu. Najistotniejszym stabilizatorem wyrównywania braków energii u człowieka jest bez wątpienia tzw. CHLEB typu KR-IRL. Wskazana jest także zasadotwórcza cytryna ok. 2,5-4 sztuk/24h. Sok z cytryny neutralizuje kwasowość soków trawiennych pustego żołądka zmniejszając łaknienie.
R E F L E K S J A:
INDEKS ŻYWIENIOWY, a; INDEKS GLIKEMICZNY, to dwa różne spojrzenia na realia przyrodnicze.
IŻ; to identyfikacja ewolucyjnych dokonań przyrody. IG; to marketing, obłuda i biznes.
Kluczowe są też odkrycia polskich naukowców z instytutu IRL KRAKÓW, stanowiące przekaz na stronie; **
Skrót adresu strony w Internecie_______: MAGDALIRL
ADRES_______: http://www.magdalirl.com.pl/
»
Tak też się przeżyje
cirano
Okradał naiwne kobietki, a następnie robił "pielgrzymke" do Częstochowy, spowiadał się, i już czysty podrywał nową narzeczoną. Iście polski scenariusz »
USA nie zniosą wiz...
anty-bzdury
... bo nie chcą miec u siebie agentów rosyjskich [nielegałów] III RP to nie Czechy. Nie przeprowadono dekomunizacji. »
JesExtender
JesExtender
lezlejhbmoyphpmmlgui, Jes Extender, PbheEGv, [url=http://www.boundlesscorporation.com/jesextender.html]Jes Extender[/url], jTCesCb, http://www.boundlesscorporation.com/jesextender.html Jes Extender, FaFicGb. »
Copyright © Polskapresse Sp. z o.o.
Realizacja serwisu: Gratka Technologie Sp. z o.o.
Polskapresse sp. z.o.o informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie PolskaTimes.pl podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.