FOMO to realny problem. Polacy boją się odłączenia od Internetu i mediów społecznościowych

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
FOMO to realny problem. Polacy boją się odłączenia od Internetu i mediów społecznościowych
FOMO to realny problem. Polacy boją się odłączenia od Internetu i mediów społecznościowych fot. 123fr
Nowe badania Uniwersytetu Warszawskiego pokazują, że FOMO (Fear Of Missing Out) to realny problem wśród Polaków.

- Zarówno w grupie nastolatków (15-19 lat), jak i młodych dorosłych (20-24 lata) znacząco wzrósł odsetek wysoko sfomowanych, czyli osób, które odczuwają lęk przed odłączeniem od sieci, informacji, zdarzeń m.in. w mediach społecznościowych – można przeczytać w najnowszym raporcie na temat występowania w Polsce zjawiska FOMO (Fear Of Missing Out), czyli leku przed odłączeniem.

Badacze z Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW, Wydziału Psychologii UW, Panelu Badawczego Ariadna i Państwowego Instytutu Badawczego NASK opracowali już trzeci raport - „FOMO 2021. Polacy a lęk przed odłączeniem podczas pandemii”.

- Pandemia to zdarzenie współcześnie bezprecedensowe, bezustannie uderzające w każdą sferę naszego prywatnego i zawodowego funkcjonowania - stwierdziła prof. UW dr hab. Anna Jupowicz-Ginalska, inicjatorka i koordynatorka projektu.

Co wynika z badań?

Według przeprowadzonych badań w 2021 roku wysoko sfomowanych jest 16% ankietowanych, kolejne 67% należy do grupy średnio sfomowanej, zaś 17% do nisko sfomowanej. Porównujące te liczby z danymi z 2019 roku – wzrosła liczba osoby, które najsilniej odczuwają lęk przed odłączeniem.

Dokładniej, w 2021 roku zwiększył się odsetek wysoko sfomowanych osób w wieku 15-19 lat (z 23 proc. w 2019 r. do 30 proc. obecnie), a także w wieku 20-24 lata (z 21 proc. w 2019 r. do 32 proc. obecnie).

Z drugiej jednak strony poziom wysokiego FOMO spadł z 26 proc. w 2019 roku do 17 proc. dla grupy 25-34 lata. Natomiast ilość osób, które najsilniej odczuwają lęk w grupie 34-44 wzrósł o 10 proc. Wśród respondentów między 45 a 54 rokiem życia wysokie FOMO spadło do 5 proc. Wśród osób w wieku 55-64 oraz 65+ poziom wysokiego FOMO nie zmienił się znacząco.

Wskaźnik polskiego Fear of Missing Out związany jest przede wszystkim z wiekiem - im młodsi badani, tym wyższe FOMO. Powiązanie z miejscem zamieszkania jest umiarkowane, choć umiarkowanie najczęściej sfomowani są mieszkańcy wielkich miast. Nie ma natomiast rozróżnienia jeśli chodzi o płeć - wysoki poziom lęku przed odłączeniem odczuwa 17 proc. kobiet i 15 proc. mężczyzn.

Jakie są skutki dla zdrowia?

36 proc. badanych, u których zidentyfikowano wysokie FOMO, zadeklarowało, że czuje się uzależnionymi od mediów społecznościowych. U 1/5 fomersów w przypadku niekorzystania z mediów społecznościowych występują objawy somatyczne: nudności, zawroty głowy, bóle brzucha czy zwiększona potliwość.

Ale to tylko kilka z objawów, jakie występują w przypadku braku korzystania z serwisów społecznościowych. Najwięcej fomersów deklaruje poczucie nudy, wrażenie wypadu z obiegu, poczucie samotności oraz niepokoju. Okazuje się także, że przebywanie bez smartfona budzi niepokój co drugiego fomersa (oraz co trzeciego przeciętnego internauty).

Oprócz tego badacze podkreślają powiązanie między wskaźnikiem FOMO, a samooceną. 33 proc. osób z wysokim FOMO twierdzi, że czasami czuje się bezużyteczna, zaś 29 proc. chciałoby mieć więcej szacunku dla samego siebie.

Co trzecia osoba intensywnie używająca social media uważa, że żyje życiem innych – znajomych (27 proc.), rodziny (30 proc.), gwiazd Internetu (26 proc.), gwiazd popkultury (25 proc.).

- Media społecznościowe nie są więc wyłącznie przestrzenią dla intensywnego epatowania chwilami radości i samozadowolenia. To także przyczyna bolesnych autorefleksji, zazdrości, porównywania się, konfrontowania oczekiwań wobec własnego życia z życiem innych osób – czytamy w raporcie.

Gdzie fomersi używają smartfonów? Wypadałoby powiedzieć, że wszędzie: w teatrze, podczas pracy zdalnej, podczas zdalnych zajęć, w kościele czy podczas spotkań ze znajomymi.

Jednak są i dobre wiadomości – z badań wynikło, że przede wszystkim wśród osób o wysokim odczuciu FOMO podczas pandemicznego okresu wzrosła świadomość znaczenia cyfrowej równowagi dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Wśród działań jakie podejmują, by utrzymać zdrowe nawyki podczas korzystania z technologii wymienili: dbanie o relacje poza siecią, rozwój poza siecią, kontrolę czasu spędzonego online, a także korzystanie z aplikacji, które zliczają czas spędzany online oraz poszukieanie wiedzy na temat dobrostanu cyfrowego.

Stres informacyjny

Fear of missing out podkreślił inny problem, który obecnie wpływa na społeczeństwo w wielkim stopniu – przeciążenie informacją.

- Przeciążenie informacyjne jest definiowane jako „stres towarzyszący spostrzeżeniu, że informacji jest zbyt dużo, co wiąże się bezpośrednio z samooceną dotyczącą kompetencji i/lub możliwości przetworzenia takich ilości informacji – tłumaczą badacze. Na tej definicji zbudowano skalę Information Overload Scale, pozwalającą mierzyć intensywność poczucia bycia przeciążonym. Składa się ona z 15 pytań dotyczących między innymi emocji.

Zdecydowana większość wszystkich badanych czuje się „średnio” przeciążona informacją – 71 proc. znalazło się w grupie środkowej, niskie wartości w tej części badania uzyskało 9 proc. respondentów, a wysokie – 20 proc. To przeciążenie częściej doświadczane jest przez mężczyzn niż kobiety.

Jednak martwiące jest odczuwanie przeciążenia informacyjnego przez osoby wysoko sformowane. Tylko 3 proc. z nich znalazło się w zbiorze niskiego IO, 35 proc. – średniego, natomiast aż 62 proc. – wysokiego.

Jakie „objawy” przeciążenia informacyjnego najczęściej wymieniają fomersi? Problem z decyzją, jaka informacja jest istotna, poczucie nienadążania nad wszystkimi nowościami, problem z koncentracją z powodu ilości informacji, oszołomienie i niezdolność do podjęcia jakichkolwiek czynności.

Jednak tych „objawów” jest znaczenie więcej i każdy z nich wskazała ponad połowa osób z wysokim poziomem FOMO.

„Jaki obraz dają odpowiedzi na pytania o przeciążenie informacyjne w perspektywie FOMO? Okazało się ono doświadczeniem ogólnospołecznym, odczuwanym przez większość respondentów. Wyraźnie widać, że fomersi częściej deklarują bolesne odczuwanie przeciążenia informacyjnego. Warto zaznaczyć, że mają oni świadomość borykania się z nadmiarem informacji” – czytamy w raporcie.

Pandemia a FOMO

Z raportu wynika, że większość badanych jest zmęczonych informacjami o pandemii - 60 proc. komersów, jednocześnie chcą jak najwięcej o niej wiedzieć. Do idealizowania czasów przedpandemicznych przyznaje się 51 proc. fomersów.

- Nigdy wcześniej nie byliśmy tak zależni od technologii cyfrowej. W trudnym czasie pandemii internet pozwolił nam pracować i uczyć się, podtrzymać ważne dla nas więzi. Postawił jednak przed nami również wyzwania. Cyfrowe przemęczenie, obciążenie nadmierną ilością informacji mocno wpłynęły na psychofizyczną kondycję Polaków. Dbanie o cyfrowy dobrostan, umiejętność budowania zdrowych nawyków związanych z użytkowaniem internetu stały się kompetencjami równie ważnymi jak sama umiejętność korzystania z nowych technologii. NASK na wielu polach angażuje się w dbanie o kompetencje cyfrowe Polaków, ale też w edukację związaną ze wspomnianym dobrostanem. Aby prowadzić skuteczną edukację bardzo ważne jest zbadanie i określenie problemów, potrzeb, deficytów, dlatego z wielką radością włączyliśmy się w kolejną edycję badań nad zjawiskiem FOMO. Jestem przekonany, że wnioski z tego badania pomogą nam jeszcze lepiej działać na polu edukacji cyfrowej – ocenił natomiast Wojciech Pawlak Dyrektor NASK Państwowego Instytutu Badawczego.

Zdaniem badaczy wspólnym mianownikiem dla badanych jest poczucie, że globalna pandemia „okradła nas z bezpowrotnie utraconych i niemożliwych do powtórzenia doświadczeń”. Wielu z nich tęskni za tym, co się nie wydarzyło i nie wydarzy przez wybuch pandemii COVID-19.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl