Filipiny. Burza tropikalna Megi spowodowała powodzie i osuwiska w centralnej części kraju. Jest wiele ofiar

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Katastrofę najbardziej dało się odczuć w mieście Baybay w środkowej prowincji Leyte, gdzie osuwiska pogrzebały osadę odległej społeczności
Katastrofę najbardziej dało się odczuć w mieście Baybay w środkowej prowincji Leyte, gdzie osuwiska pogrzebały osadę odległej społeczności BOBBIE ALOTA/AFP/East News
Do ponad 120 wzrosła liczba zabitych po burzy tropikalnej Megi, która w niedzielę dotknęła Filipiny. To pierwsza taka burza w tym roku. Spowodowała ogromne zniszczenia, rozległe powodzie i osuwiska w centralnej części kraju. Opady deszczu utrudniają poszukiwania ocalałych.

Manila, stolica Filipin, to tam ratownicy walczą z przerywanymi ulewnymi deszczami, aby dotrzeć do wielu wciąż zaginionych osób po burzy tropikalnej Megi, która uderzyła w kraj, powodując rozległe osunięcia ziemi i powodzie na środkowych terenach kraju.

Do czwartku w południe potwierdzono 123 zgony. Katastrofę najbardziej dało się odczuć w mieście Baybay w środkowej prowincji Leyte, gdzie osuwiska pogrzebały osadę odległej społeczności. Miejscowi urzędnicy powiedzieli, że zginęło tam 86 osób. Ewakuowano stamtąd wielu mieszkańców.

- Osuwisko wykroczyło poza obszary podatne na zagrożenia - powiedział w środę Mark Timbal, członek rady odpowiedzialnej za zapewnienie ochrony i dobrobytu ludności podczas katastrof lub sytuacji kryzysowych. - Niektórzy mieszkańcy ewakuowali się tam i nie spodziewali się, że osuwisko dotrze do tego miejsca. Nie przewidzieliśmy zniszczeń spowodowanych tym osuwiskiem - dodał.

Burza opuściła Filipiny, ale przelotne deszcze nadal trwają, utrudniając działania poszukiwawcze i ratownicze. Burmistrz Baybay, Jose Carlos Cari, powiedział w środę, że obawia się, że liczba ofiar może wzrosnąć. - Wciąż szukamy wielu zaginionych osób - powiedział - Nasi ratownicy brodzą w błocie.

W sumie ucierpiało co najmniej dziewięć regionów i około 139 000 osób na wschodnim wybrzeżu Filipin.

Źródło: nytimes.com

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl