Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ferie na Dolnym Śląsku coraz bliżej. Wyjeżdżając za granicę, nie zapomnij o karcie EKUZ. Jeszcze zdążysz ją wyrobić!

oprac. Faj
Wyjeżdżasz za granicę, pamiętaj o EKUZ
Wyjeżdżasz za granicę, pamiętaj o EKUZ NFZ Wrocław
Ferie zimowe coraz bliżej, a to oznacza wyjazdy! Jeśli planujecie zagraniczny wyjazd, warto pamiętać o wyrobieniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Przyda się, jeśli podczas odpoczynku w krajach Unii Europejskiej będziecie potrzebować fachowej opieki medycznej.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument unijny, potwierdzający nasze prawo do bezpłatnego leczenia w każdym innym państwie Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). W zeszłym roku EKUZ odebrało 152 tys. Dolnoślązaków.

Zobacz też: Wilki krążą po mieście na Dolnym Śląsku. Zwierzęta podchodzą pod drzwi domów i sklepy. Mieszkańcy pokazują nagrania!

Na jaką pomoc medyczną można liczyć z EKUZ?

Z EKUZ w krajach UE i EFTA otrzymamy niezbędną i nieplanowaną pomoc medyczną. To lekarz, który udziela pomocy, decyduje, które świadczenie jest w danym przypadku niezbędne. Bierze przy tym pod uwagę stan zdrowia i planowany okres pobytu w danym kraju. Podczas pobytu za granicą mamy prawo do takich samych świadczeń w placówkach publicznej służby zdrowia, jak obywatele danego kraju. I na takich samych jak oni zasadach.

- Oznacza to, że za niektóre świadczenia, które w Polsce są bezpłatne, za granicą będziemy musieli zapłacić. W wielu krajach europejskich obowiązują dopłaty w wysokości kilku lub nawet kilkudziesięciu euro do wizyty u lekarza czy na pogotowiu. Z własnej kieszeni pacjenci w Austrii, Czechach czy Słowacji pokrywają tez np. koszt akcji ratownictwa górskiego. Podobnie jak w Polsce, za granicą nie wszyscy lekarze mają umowy z ubezpieczalnią. Dlatego zanim skorzystamy z usług lekarza, sprawdźmy, czy jesteśmy u takiego, który honoruje kartę EKUZ - wyjaśnia Anna Szewczuk-Łebska, rzecznik prasowy dolnośląskiego oddziału NFZ we Wrocławiu.

Zobacz też:

Jak wyrobić kartę EKUZ?

EKUZ może odebrać każda osoba objęta ubezpieczeniem zdrowotnym. Wydanie karty jest bezpłatne. Można uzyskać ją na kilka sposobów:

  • osobiście w czasie wizyty w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ
  • przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP)
  • pocztą tradycyjną – po wysłaniu wniosku na adres dowolnego oddziału lub delegatury
  • za pośrednictwem ePUAP

Wnioski składane przez internet lub pocztą są rozpatrywane do 5 dni, a następnie karta jest wysyłana do właściciela pocztą. Jeśli składamy wniosek przez Internetowe Konto Pacjenta, otrzymamy informację o wygenerowaniu karty lub o negatywnej weryfikacji wniosku.

- Jeżeli do wyjazdu zostało nam tylko kilka dni, to najlepiej udać się osobiście do placówki NFZ. W placówce należy wypełnić odpowiedni wniosek. Kiedy pracownik NFZ potwierdzi nasze prawo do świadczeń kartę otrzymamy od ręki. Cały proces trwa z reguły kilkanaście minut. Trzeba pamiętać, że EKUZ jest wystawiany dla każdej osoby oddzielnie, niezależnie od wieku. Nie ma jednej, wspólnej karty dla całej rodziny - tłumaczy Anna Szewczuk-Łebska.

Ważne! We Wrocławiu po kartę możemy zgłosić się osobiście do sali obsługi klientów NFZ przy ulicy Traugutta 55. Jest ona otwarta w poniedziałki od godz. 8 do 18 (pobieranie numerków do godz. 17:30) i od wtorku do piątku od godz. 8 do 16 (pobieranie numerków do godz. 15:30).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska