Wybory w USA 2016 [WYNIKI NA ŻYWO] Kto wygrał? Donald Trump to nowy prezydent USA [MAPA] [ZDJĘCIA]

Marek Majewski
Marek Majewski
Hillary Clinton
Hillary Clinton Matt Rourke
Donald Trump prezydentem USA. Amerykanie wybrali go na 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Wygłosił już przemówienie, w którym podziękował rodzinie i wszystkim osobom zaangażowanym w jego kampanię. Głos po przegranej kampanii zabrała także Hillary Clinton. Oto zapis naszej relacji na żywo.

***

19:55 Witold Waszczykowski ocenił, że Donald Trump mógł celowo posługiwać się skrajną retoryką w czasie kampanii wyborczej. Dodał, że wielu analityków uważa, że jego celem było granie przeciwko poprawności politycznej i establishmentowi waszyngtońskiemu.

19:51 - Gratuluję panu prezydentowi-elektowi Donaldowi Trumpowi. Bardzo się cieszę i niecierpliwię się na to, kiedy będziemy się mogli spotkać i porozmawiać o polityce, o przyszłości, o dalszej współpracy - mówił Andrzej Duda. Wcześniej prezydent pogratulował Trumpowi zwycięstwa w wysłanym do niego liście.

19:20 Władimir Putin pogratulował Donaldowi Trumpowi wygranej w amerykańskich wyborach prezydenckich. Prezydent Rosji podkreślił, że liczy na odbudowę wzajemnych relacji.

19:08 Podpalone śmietniki, wybite szyby w oknach i jedna poważnie ranna osoba. Tak skończyły się zamieszki w kilku amerykańskich miastach. Po zwycięstwie Donalda Trumpa grupy młodych ludzi wyszły na ulice domagając się unieważnienia wyborów.

Największe zamieszki były w Portland, gdzie grupa około stu osób zatrzymała ruch na jednym z głównych skrzyżowań. Podobnie było w Oakland. Tam protestujący podpalali śmietniki oraz obrzucali różnymi przedmiotami przejeżdżające samochody. Zniszczonych zostało też wiele witryn sklepowych.

18:34**Żal i smutek z powodu przegranej. Zadowolenie z kampanii wyborczej i duma z „życia w Ameryce”. Hilary Clinton wystąpiła przed wyborcami dziękując im za oddane głosy. - Przykro mi, że nie wygraliśmy tych wyborów – mówiła konkurentka Donalda Trumpa w walce o wejście do Białego Domu. Hilary Clinton podziękowała Barackowi Obamie za dotychczasowe zasługi dla USA.**

Hillary Clinton
Hillary Clinton Matt Rourke

- Dziękuję. Dziękuję wszystkim. Bardzo Wam wszystkim bardzo dziękuję. (…) Dziękuję przyjaciele. Kocham Was wszystkim. Wczoraj wieczorem pogratulowałam Trumpowi – powtarzała.

Hilary Clinton wyraziła wdzięczność, że mogła reprezentować swoich wyborców. Jak wyznała, „wierzy w Amerykę”. Odnosząc się do wygranej Donalda Trumpa powiedziała, że trzeba to zaakceptować, bo będzie on prezydentem wszystkich obywateli, także tych, którzy nie oddali na niego głosu. Zaznaczyła, że to nie koniec jej pracy i zachęcała słuchaczy - „Zróbmy co możemy, by przełamywać wszystkie bariery by przełamywać nasz sen. Byśmy mówili głosem dla wszystkich, dla osób z LGBT, z niepełnosprawnościami. Naszą rolą jest abyśmy budowali lepszą Amerykę”.

Kandydatka na prezydenta USA podziękowała wszystkim, którzy „towarzyszyli jej podróży”. Wyróżniła obecną parę prezydencką Ameryki, wyraziła swoją wdzięczność za zasługi dla Ameryki.

- Jeżeli chodzi o Baracka i Michelle Obama nasz kraj wyraża wielką wdzięczność. Dziękujemy za wasze zdeterminowanie, naznaczyliście ten kraj i podnieśliście jego rangę - mówiła H.Clinton.

Podziękowań nie brakowało dla wszystkich tych angażujących się w przygotowanie jej kampanii wyborczej. - W tą kampanię włożyliście wielkie serce, chcę żebyście wiedzieli, że byliście najlepszą drużyną. Dziękuję wszystkim, którzy organizowali spotkania, spoty. Doświadczyłam i porażek i sukcesów. Wielu z Was znajduje się na drodze kariery politycznej. Porażki bolą ale nigdy nie przestawajcie wierzyć, że walczenie o to co wartościowe jest tego warte – argumentowała. (...)Walczcie co sił w płucach, nie traćmy serca ponieważ to nie koniec. Przed nami sporo pracy. Błogosławieństwo dla Was wszystkich i niech Bóg błogosławi Ameryce.

17:29 - To ogromne zwycięstwo całej Ameryki, które pokazuje, że demokracja w Stanach Zjednoczonych nadal działa, a kandydat na największą pozycję polityczną w Ameryce i na świecie może być wybrany spoza establishmentu - powiedział Agencji Informacyjnej Polska Press (AIP) Nicholas Siekierski, doktorant historii PAN, autor bloga researchteacher.com o polskiej i amerykańskiej historii oraz bieżącej polityce. - To jest też ogromna klęska mass mediów w USA, które już od samego początku kandydatury Trumpa zapowiadały, że on nie ma szans na zostanie prezydentem. Mnóstwo było sondaży, które twierdziły, że Republikanin nie wygra, ale jednak zwyciężył - dodał Siekierski.

Przemówienie Trumpa Nicholas Siekierski uznał za stonowane. - On już osiągnął swój cel, teraz przed nim kolejne wyzwanie. Trump będzie się starał o polityczne pojednanie w amerykańskim społeczeństwie i myślę, że z tego powodu stonował retorykę. Wie, że ma przed sobą dużo pracy, że to jest dopiero początek tej rewolucji, którą zaczął razem z milionami Amerykanów. Teraz będzie potrzebował jak najwięcej sojuszników, będzie musiał negocjować i mieć dobre relacje ze swoimi przeciwnikami w Partii Republikańskiej i Demokratycznej - powiedział doktorant PAN.

- To na pewno największe rozczarowanie w życiu Hillary Clinton. Ona nastawiała się, że będzie prezydentem od lat, może już nawet od okresu studiów. Spodziewała się, że zostanie amerykańskim przywódcą już osiem lat temu, ale na scenie politycznej pojawił się wtedy oczywiście Barack Obama – stwierdził w rozmowie z AIP Nicholas Siekierski. Jak twierdzi ekspert, Clinton może już nie wrócić do polityki, a zakończona fiaskiem kampania może być końcem jej politycznej kariery. - Myślę, że jej opcje są ograniczone, ma prawie 70 lat i jakieś problemy ze zdrowiem, a taka kampania jest bardzo wyczerpująca, nawet dla zdrowej osoby. Prawdopodobnie więc Clinton nie będzie startować za cztery lata i wydaje mi się, że to była jej ostatnia szansa, żeby coś zrobić – stwierdził Siekierski i przypomniał, że nadal trwa dochodzenie w sprawie Fundacji Clintonów. - To dotyczące maili się skończyło, ale drugie śledztwo nadal trwa. Zobaczymy czy prezydent Trump podejmie jakieś kroki, żeby wyjaśnić tę sprawę, czy będzie jakaś polityczna zemsta. Uważam, że jeśli jakieś przestępstwo zostało popełnione, to trzeba szukać sprawiedliwości. Żaden polityk i w ogóle ktokolwiek nie powinien być poza prawem – powiedział Siekierski.

17:21 Minister obrony Antoni Macierewicz spodziewa się, ze po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA "stosunki polsko-amerykańskie będą nie tylko bardzo dobre, ale jeszcze lepsze".

17:19 W swoim pierwszym przemówieniu po zwycięstwie w wyborach prezydenckich w USA Donald Trump zaskoczył wielu pokazując swoją łagodniejszą twarz. Podziękował Hillary Clinton za twardą walkę i pogratulował jej kampanii. Obiecał także, że będzie starał się zjednoczyć amerykańskie społeczeństwo.

Słowa przyszłego prezydenta USA nie były jednak jedynym ciekawym momentem przemówienia. Uwagę wielu osób przykuł Barron Trump, 10-letni syn Donalda i Melanii, który w czasie przemówienia wydawał się coraz bardziej zmęczony...

16:11 Jak zagraniczne gwiazdy zareagowały na wygraną Donalda Trumpa?

16:05 - Amerykańska elita nie pozwoli nowemu prezydentowi na izolowanie USA - uważa Ryszard Czarnecki.

16:02 - To okazja do polepszenia relacji z Polską - skomentował wynik wyborów w USA ambasador Paul W. Jones.

14:09 Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz z umiarkowanym optymizmem spogląda na perspektywę współpracy Brukseli z nowo wybranym amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem. - Jestem pewien, że jako prezydent Donald Trump będzie kimś innym niż osoba, którą znamy z kampanii wyborczej. Słychać to było już w jego pierwszym wystąpieniu - ocenił.

13:45 Wynik wyborów w USA zapoczątkowuje czasy niepewności - powiedział prezydent Francji Francois Hollande w rekacji na zwycięstwo Donalda Trumpa. Oto jego przemówienie.

13:40 Komentarze internautów nt. wyborów w USA. ZOBACZCIE MEMY.
10:00 "Ameryka będzie dla mnie najważniejsza".CAŁE WYSTĄPIENIE DONALDA TRUMPA

9:35 Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski podkreślił, że polski rząd szanować będzie każdy wybór Amerykanów. - Jesteśmy na dobrej drodze, bo Amerykanie są w tej chwili u nas, więc my możemy mówić Amerykanom jasno: Polska jest zabezpieczonym krajem. Możemy odejść od tylko wyłącznie kwestii bezpieczeństwa wojskowego i przejść na poważną współpracę gospodarczą – mówił na antenie TVN24.

- Istnieje taki pogląd, że Donald Trump grał w kampanii, zobaczymy jak to będzie po wyborach. Niektórzy politycy europejscy będą mieli problem, bo stygmatyzowali Trumpa – powiedział Waszczykowski w programie „Jeden na jeden”.

9:05 Kocham ten kraj! - tymi słowami zakończył swoje przemówienie Trump

9:04 Trump: Clinton walczyła zacięcie. Jesteśmy jej wdzięczny za służbę USA

US CBS/x-news

9:02 Kampania się skończyła, ale nasza praca właśnie się zaczyna - zapowiedział Donald Trump

US CBS/x-news

9:00 Reuters: Hillary Clinton dzwoniła do Donalda Trumpa z gratulacjami

8:57 - Dziękuję mojej rodzinie za wytrwałość. Polityka to ciężki kawałek chleba - dodał Trump

8:55 - Nadszedł czas, by Ameryka zaleczyła rany podziałów, zjednoczyła się. Interesy USA zawsze będą na pierwszym miejscu - powiedział Donald Trump

8:50 Donald Trump prezydentem Stanów Zjednoczonych

8:40 Associated Press:podaje, że Donald Trump uzyskał już wymaganą liczbę głosów i wygrał wybory

8:23 W Maine wygrywa Hillary Clinton. BBC nie potwierdza jeszcze Pensylwanii dla Trumpa, a tymczasem Bartosz Węglarczyk przypomina na Twitterze, że w niektórych stanach głosy będą liczone jeszcze raz.

8:13 Donald Trump jest naprawdę o krok od zwycięstwa w wyborach prezydenckich w USA. A tymczasem przed Białym Domem już gromadzą się jego przeciwnicy.

Wybory w USA | Protest przeciwników Trumpa przed Białym Domem

Źródło: US CBS/x-news

8:04 - To był długa noc i długa kampania, ale możemy chyba jeszcze poczekać. Głosy wciąż spływają, wciąż są liczone - mówi John Podesta do zwolenników zgromadzonych w sztabie Hillary Clinton. A więc Demokraci wciąż wierzą, że może się tu zdarzyć cud. Albo robią dobrą minę do złej gry... Hilary Clinton nie zamierza na razie uznać swojej porażki, jej przemówienie prawdopodobnie dopiero rano w USA, a więc po godz. 14 czasu polskiego.

Wyniki wyborów w USA | Łzy i złość w sztabie Hillary Clinton

Źródło: US CBS/x-news

7:51 Zwycięstwa Trumpowi na Twitterze pogratulowała już liderka francuskiego Frontu Narodowego Marine Le Pen. "Gratulacje dla nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa i dla wolnego narodu amerykańskiego!" - napisała. Z gratulacjami dzwonił też Paul Ryan, przewodniczący Izby Reprezentantów, lider republikańskiej większości w Kongresie.

7:43 Donald Trump bierze 3 głosy elektorskie z Alaski, a AP podaje, że wygrywa również w Pensylwanii. 267!

7:38 Wciąż brakuje oficjalnego potwierdzenia, że Donald Trump wygrywa te wybory, ale reakcje w sztabie mówią same za siebie.

Wyniki wyborów w USA | Sztab Trumpa świętuje zwycięstwo

Źródło: RUPTLY/x-news

7:06 Lokale wyborcze na Alasce zamknięte, głosowanie zakończone. Pozostało już tylko ogłoszenie wyników.

6:40 Komentarze na polskim Twitterze.

6:33 Nevada pozwala Hillary Clinton zmniejszyć jeszcze dystans do Donalda Trumpa o 6 głosów elektorskich. 244 do 215.

6:26 Gdzieś na drugim planie odbywały się wybory do Senatu i Izby Reprezentantów. Tu też brak dobrych wiadomości dla Demokratów. W obu izbach większość wciąż będą mieć Republikanie.

6:23 Zwolennicy Hillary Clinton już wiedzą. Smutek. Oczekiwanie na nieuchronną porażkę.

6:08 - Wierzę, że Donald Trump będzie naprawdę wielkim prezydentem - były burmistrz Nowego Jorku Rudy Giuliani na gorąco komentuje wyniki wyborów w USA.

5:55 16 elektorów ze stanu Georgia też dla Trumpa - podaje BBC, Wisconsin jeszcze niepewne, ale brakuje już tylko 26 elektorów.

5:43 Florydę dla Trumpa potwierdza już powściągliwe dziś BBC. Clinton wygrywa w stanie Waszyngton, a w Utah jednak Trump nie McMullin. Republikanin zwycięża też w Iowa. Jest 228 do 209 dla Trumpa. Jeszcze 42 elektorów.

5:38 Tak cieszą się zwolennicy Donalda Trumpa. Blisko, blisko, coraz bliżej...

5:15 Oregon dla Clinton, a Floryda jednak niepewna. Wszystko się tu jeszcze może zdarzyć. Bez Florydy dla Trumpa to Demokratka prowadzi 197 do 186.

5:04 Hillary Clinton ma jeszcze 55 elektorów z Kalifornii i 4 z Hawajów, ale to wszystko może być za mało, by pokonać Trumpa... Ten dopisuje jeszcze 4 z Idaho i 15 z Karoliny Północnej, do końcowego tryumfu brakuje mu jeszcze 55.

4:58 Floryda dla Donalda Trumpa! To może być najważniejsze rozstrzygnięcie tej nocy.

4:43 No i mamy Wirginię i Kolorado dla Hillary Clinton. Ale 167 do 131 w głosach elektorskich wciąż dla Trumpa. Zbliża się godzina 5 rano, a my wciąż wiemy niewiele.

4:22 Missouri i Ohio za Trumpem, Nowy Meksyk - za Clinton. Republikanin wciąż powiększa przewagę nad rywalką. W tej chwili ma 167 głosów elektorskich, kandydatka Partii Demokratycznej - 109.

4:03 Donald Trump bierze kolejne trzy głosy elektorskie, tym razem ze stanu Montana.

3:43 Luizjana to kolejny stan, który wybrał dziś na Trumpa. Kolejnych 8 elektorów na jego koncie. Za kwadrans powinno zakończyć się głosowanie w Nevadzie, Arizonie, Iowa i Montanie, Utah. Ciekawe mogą być zwłaszcza wyniki w tym ostatnim stanie, gdzie sondaże dawały szanse na zwycięstwo jednemu z niezależnych kandydatów. Czy Evan McMullin odbierze 6 cennych głosów elektorskich dwójce pretendentów do prezydentury?

3:34 Ciekawostka frekwencyjna z Florydy. W tym ważnym stanie wciąż nie ma rozstrzygnięcia. Aktualnie po przeliczeniu 92 proc. Donald Trump (49.2 proc., 4523139 głosów) ma nad Hillary Clinton (47,7 proc., 4386847 głosów) przewagę ok. 140 tys. głosów.

3:17 BBC podaje też Arknsas dla Trumpa i potwierdza Connecticut dla Clinton. 130 do 104 prowadzi kandydat Republikanów, ale do 270 głosów elektorskich jeszcze daleko.

3:01 BBC: Dakota Północna, Dakota Południowa, Nebraska, Kansas, Teksas i Wyoming - to kolejne stany, w których zwycięża Donald Trump. Clinton bierze 29 elektorów ze stanu Nowy Jork, ale to za mało, by w tej chwili prowadzić. Znów Trump na czele.

2:34 Jeszcze Alabama dla Donalda Trumpa. Już tylko 68 do 66 dla Clinton w głosach elektorskich.

2:26 Na Florydzie dzieją się cuda. Różnica między kandydatami zmniejsza się do kilkudziesięciu głosów, by za chwilę powiększyć się do kilku tysięcy. A Twitter komentuje...

2:20 Connecticut prawdopodobnie też dla Clinton. A w stanie Floryda... remis. Ale liczenie wciąż trwa.

2:06 Hillary Clinton wygrywa w stanach Illinois, New Jersey, Massachusetts, Maryland, Rhodes Island, Delaware i w Dystrykcie Kolumbia. Donald Trump dopisuje na swoje konto Karolinę Południową, Oklahomę, Tennessee i Mississippi.

1:44 Trump zapisuje na swoim koncie kolejnych 5 elektorów z Wirginii Zachodniej, także Wirginia i Georgia raczej dla Trumpa. Na Florydzie liczenie głosów, wciąż nic nie wiadomo.

1:38 Gorący komentarz wiceambasadora USA w Polsce. - Zainteresowanie Amerykanów polityką zagraniczną nie zmienia się wraz ze zmianą prezydenta. Jeśli chodzi o kwestię bezpieczeństwa Polski, to jest to siedemdziesięcioletnia tradycja, która – moim zdaniem – zostanie podtrzymana, niezależnie od wyniku wyborów - mówi naszym reporterom John Law.

Źródło: AIP/x-news

1:28 Zamykają się lokale wyborcze w kolejnych stanach, a my w oczekiwaniu na kolejne doniesienia zza oceanu pokazujemy wam, jak to wszystko wygląda z bliska. Dużo więcej znajdziecie w naszej galerii powyżej.

1:05 Lokale wyborcze zamknięte w Wirginii, Georgii, Indianie, Kentucky, Karolinie Południowej i w Vermont. Według sondażowych wyników Trump wygrywa w Kentucky i Indianie, w Vermont zwycięża Clinton - podaje CNN. Nie ma na razie danych z pozostałych trzech stanów.

Źródło: Press Assocition/x-news

0:56 W Pensylwanii wyborcy zgłaszali, że nie mogli poprawnie oddać głosu na kandydata Partii Republikańskiej. Maszyny służące do głosowania rejestrowały głos oddany na Donalda Trumpa jako głos na Hillary Clinton. Nieprawidłowości odnotowano w dwóch lokalach wyborczych. Lokalne władze poinformowały, że problem został rozwiązany, a wyborcy zgłaszający zastrzeżenia mogli powtórzyć głosowanie.

Wybory w USA | Problemy z głosowaniem w Pensylwanii

Źródło: STORYFUL/x-news

0:51 Amerykańskie media odnotowują strzelaninę w pobliżu lokalu wyborczego w miejscowości Azusa w Kaliforni. Co najmniej jedna osoba zginęła.

Wybory w USA | Strzelanina przed lokalem wyborczym w Azusa

Źródło: STORYFUL/x-news

0:40 Są już szczątkowe wyniki, spływające z trzech pierwszych stanów. Wygląda to następująco:

  • Indiana (2,5 proc. przeliczonych głosów) - Trump, 67,4 proc., 79236 głosów; Clinton, 28,8 proc., 33897 głosów; Johnson, 3,8 proc., 4450 głosów
  • Kentucky (4,3 proc. przeliczonych głosów) - Trump, 66,2 proc., 74908 głosów; Clinton, 29,4 proc., 3301 głosów; Johnson, 2,7 proc., 3015 głosów; McMullin, 1 proc., 1132 głosy
  • New Hampshire (1 proc. przeliczonych głosów) - Trump, 52,5 proc., 32 głosy, Clinton, 41,0 proc., 25 głosów, Johnson, 6,6 proc., 4 głosy

0:22 Część lokali wyborczych w stanach Kentucky i Indiana już zamkniętych. Tymczasem Donald Trump wciąż mobilizuje swoich zwolenników. Floryda może być kluczowa.

23:57 Wygrana Donalda Trumpa może oznaczać zmianę w polityce międzynarodowej głównego sojusznika Polski. Były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak uspokaja, że niemożliwa jest radykalna zmiana sojuszów, ale liczy, że wygra Hillary Clinton, bo jest bardziej przewidywalna.

Źródło: TVN24/x-news

23:49 A tu jeszcze senator John McCain, który był kandydatem Republikanów osiem lat temu, w tych wyborach oficjalnie nie startuje, ale jak widać wciąż ma swoich zwolenników.

23:31 Jak będą wyglądać Stany Zjednoczone i świat po tych wyborach? W ostatnich tygodniach często zadawaliśmy to pytanie naszym rozmówcom. Poniżej przypominamy kilka wartych uwagi wywiadów, które pomagają zrozumieć, o co dziś toczy się ta gra.

23:19 Za nieco ponad półtorej godziny powinniśmy poznać wyniki z pierwszych stanów. Tymczasem media donoszą, że swoje głosy oddali już Laura i George W. Bush. Były republikański prezydent i jego żona nie wsparli jednak wcale Donalda Trumpa, lecz zostawili puste miejsca na kartach wyborczych, co pokazuje, że miliarder nie ma zbyt mocnej pozycji nawet wśród elit własnej partii.

23:12 Który z nich będzie wiceprezydentem USA? Kandydat Republikanów na to stanowisko Mike Pence głosował w lokalu wyborczym w Indianapolis w towarzystwie małżonki Karen. Tim Kaine, kandydat Partii Demokratycznej, tak bardzo spieszył się z oddaniem głosu, że... musiał czekać na otwarcie lokalu wyborczego w Richmond. Na miejscu pojawił się jeszcze przed godz. 6.

Wybory w USA | Mike Pence głosował w Indianapolis

Źródło: US CBS/x-news

Wybory w USA | Tim Kaine głosował w Richmond

Źródło: US CBS/x-news

23:01 Na wyniki wyborów w USA czekają nie tylko Amerykanie. W Dżafnie na Sri Lance kilkudziesięciu przedstawicieli społeczności Tamilów rozbijało orzechy kokosowe w intencji wygranej Hillary Clinton w wyborach prezydenckich w USA. Mieszkańcy modlili się o zwycięstwo kandydatki Demokratów zapalając 1008 świec i rozbijając 1008 kokosów.

Według Tamilów, wygrana Clinton jest niezwykle istotna dla zaprowadzenia pokoju na wyspie, wspieranego dotychczas przez Baracka Obamę. W Sri Lance trwa długotrwały konflikt między Tamilami a Syngalezami.

MIESZKAŃCY SRI LANKI TEŻ CZEKAJĄ NA WYNIKI WYBORÓW W USA

Źródło: RUPTLY/x-news

22:54 Co te wybory w USA właściwie oznaczają dla Polski? Kto byłby lepszym prezydentem z naszego punktu widzenia? Czy będzie jeszcze po co jeździć do Waszyngtonu? Na te pytania próbował odpowiedzieć publicysta "Polski" Witold Głowacki. Polecamy te analizę!

Trump jako lokator Białego Domu może podjąć decyzję o całkowitej zmianie wektorów polityki USA w naszej części Europy, w tym oczywiście wobec Polski. Wygrana Clinton oznaczałaby zaś kontynuację niedoskonałego status quo.

22:34 I jeszcze kilka zdjęć z nocy wyborczej ambasady USA w Hotelu Westin w Warszawie. Więcej znajdziecie oczywiście w naszej galerii.

Noc wyborcza ambasady USA w Hotelu Westin w Warszawie
Noc wyborcza ambasady USA w Hotelu Westin w Warszawie Fot. Sylwia Dąbrowa
Noc wyborcza ambasady USA w Hotelu Westin w Warszawie
Noc wyborcza ambasady USA w Hotelu Westin w Warszawie Fot. Sylwia Dąbrowa
Noc wyborcza ambasady USA w Hotelu Westin w Warszawie
Noc wyborcza ambasady USA w Hotelu Westin w Warszawie Fot. Sylwia Dąbrowa

22:12 Jesteśmy dziś obecni także w Hotelu Westin w Warszawie, gdzie odbywa się noc wyborcza, organizowana przez ambasadę USA.

Wybory w USA | Noc wyborcza w Hotelu Westin w Warszawie

Źródło: AIP/x-news

- Dziś wieczorem poczują i zobaczą Państwo jak wybierają Amerykanie - powiedział ambasador USA w Polsce Paul Jones do gości zebranych podczas nocy wyborczej.

Ambasador przypomniał, że Amerykanie wybierają prezydenta, wszystkich kongresmenów i jedną trzecią składu Senatu i wielu lokalnych liderów. Na spotkanie z Ameryką w Hotelu Westin w Warszawie zostało zaproszonych ok. 800 osób. - Wybory są emanacją demokracji. Po ożywionej i transparentnej kampanii Amerykanie wybiorą swojego lidera - brzmiało przesłanie ambasadora Jonesa.

Na korytarzach i w salach hotelu zjawiło się wielu znanych polityków, komentatorów i dziennikarzy. Każdy mógł sobie zrobić selfie z Hilary Clinton, Donaldem Trumpem i odchodzącym prezydentem Barackiem Obamą.

Ambasador Jones zwrócił uwagę na plan wydarzeń nocy wyborczej tu w Polsce. Być może ok. 5 rano lub chwilę później poznamy nowego prezydenta USA.

22:08 Wybór między dżumą a cholerą - to chyba najczęściej powtarzany dziś motyw w polskich komentarzach na Twitterze. Zgadzacie się? Piszcie w komentarzach.

21:43 Hillary Clinton prowadziła w większości sondaży, ale niewątpliwie to Donald Trump był tym kandydatem, który wzbudzał większe zainteresowanie przez wyborców. Oto trochę statystyk od Google, na podstawie haseł wpisywanych dziś w wyszukiwarkę w Stanach Zjednoczonych.

21:19 Czas na chwilę oddechu od poważnej polityki i coś z przymrużeniem oka. Przyzwyczailiśmy się już chyba do tego, że zwierzęta typują wyniki meczów, ale tego jeszcze nie było! Tym razem zaprzęgnięto je do przewidywania wyników wyborów w USA. Zobaczcie, kogo wskazali tygrys syberyjski Junona i niedźwiedź polarny Feliks z zoo w Krasnojarsku, a na kogo postawił Murdock, niewidomy kot z Nowej Zelandii.

Zwierzęta typują wyniki wyborów w USA. Kto wygra?

Źródło: RUPTLY/x-news

Źródło: STORYFUL/x-news

20:57 Donald Trump w lokalu wyborczym na Manhattanie w Nowym Jorku zjawił się oczywiście w towarzystwie żony Melanii. - Trudna decyzja - żartował kandydat Republikanów po oddaniu głosu. W galerii oczywiście także zdjęcia z tej wizyty.

Wybory w USA | Donald Trump głosował na Manhattanie

Źródło: US CBS/x-news

20:48 Hillary Clinton, kandydatka Demokratów na prezydenta Stanów Zjednoczonych, oddała swój głos w lokalu wyborczym w Chappaqua, gdzie przybyła w towarzystwie męża Billa Clintona, byłego prezydenta. Przed budynkiem czekały na nią tłumy zwolenników, które przywitały Clinton brawami. Więcej zdjęć znajdziecie w naszej galerii.

Wybory w USA | Hillary Clinton głosowała w Chappaqua

Źródło: US CBS/x-news

20:42 A jakie plany ma Donald Trump, gdy zostanie prezydentem? Oto podsumowanie jego kampanii wyborczej:

  • Obniżka podatków. Republikanin obiecuje ścięcie podatku od korporacji z 35 proc. do 15 proc., zniesienie podatku od spadku, a także bniżenie najwyższego progu podatkowego z 39 do 33 proc. Trump zapowiedział też likwidację Obamacare. Reforma systemu ochrony zdrowia przeprowadzona przez Baracka Obamę ma według polityka nie zdawać egzaminu.
  • Niechęć wobec NATO. Każde państwo NATO powinno dbać o swoje bezpieczeństwo, USA nie stać na to, aby je finansować. Tak twierdzi republikański kandydat na prezydenta. - Jak wiecie, jestem człowiekiem, który zwraca uwagę na ekonomię również w sprawach wojskowych, ponieważ zaczęliśmy zapewniać opiekę tak wielu ludziom na tak wiele sposobów, że nie mamy już pieniędzy. NATO było w swoim czasie doskonałe, ale dziś musi zostać zmienione, aby uwzględniać zagrożenie terroryzmem, a także dlatego, że płacimy za nie zbyt wiele - podkreślił Trump.
  • Walka z terroryzmem. Miliarder obiecuje, że jeśli tylko wygra wybory prezydenckie wypowie wojnę Państwu Islamskiemu. I tę wojnę wygra. Wielokrotnie krytykował za brat stanowczości na tym polu swojej rywali, Hillary. Trump przekonuje też, że jeśli Amerykanie wybiorą na prezydenta Clinton, jej polityka zagraniczna doprowadzi do wybuchu III wojny światowej: - Powinniśmy się skupić na Państwie Islamskim a nie na Syrii. Rozpętamy trzecią wojnę światową jeżeli będziemy słuchali Hillary Clinton - mówił Trump.
  • Komplementy pod adresem Władimira Putina. - Skoro on mówi o mnie wspaniałe rzeczy, ja też będę mówił o nim wspaniałe rzeczy. Potrafi trzymać kraj w garści. Jest lepszym przywódcą niż nasz prezydent. My mamy podzielony kraj - mówił o rosyjskim prezydencie, Władimirze Putinie, Donald Trump. Polityk podkreślał też, że nie ma pewności, iż do serwerów Krajowego Komitetu Demokratów włamali się rosyjscy hakerzy. Taką wersję od miesięcy przedstawia jednak FBI.
  • Walka z nielegalną migracją. Jeden z priorytetów Trumpa. -Rząd meksykański naciąga Stany Zjednoczone. Jest odpowiedzialny za problem, jaki mamy i musi nam pomóc w opłaceniu wyczyszczenia go. Nie damy się już wykorzystywać - powiedział swego czasu Trump wywołując niemałe kontrowersje. Polityk oskarżył imigrantów z Meksyku o to, że są przestępcami i gwałcicielami. Starał się zmusić rząd meksykański, aby opłacił budowę muru na granicyze Stanami Zjednoczonymi. Polityk chce, aby dzieci, które urodziły się na terenie USA i których rodzice nie posiadają udokumentowanego statusu, nie mogły automatycznie nabyć obywatelstwa.

20:35 Czego możemy spodziewać się po kandydatach. Zaczynamy od przypomnienia najważniejszych obietnic wyborczych Hillary Clinton:

  • Walka o prawa kobiet, mniejszości rasowych i seksualnych. Clinton chce dążyć do wyrównania płac obu płci, walczyć o płatny urlop macierzyński i prawo do aborcji, a także zmierzyć się z przemocą wobec kobiet. Zdaniem Clinton zmagania USA z rasą są dalekie od mety i obiecuje m.in. zatrzymanie zabójstw Afroamerykanów z rąk policji. Demokratka chce także dalej walczyć o równe prawa dla społeczności LGBT.
  • Ograniczenie dostępu do broni palnej. „Na naszych ulicach nie ma miejsca dla broni wojennych. (...) Jeśli FBI obserwuje cię z powodu podejrzeń o związki z terroryzmem, nie powinieneś mieć możliwości kupna broni bez żadnych pytań” - mówiła Clinton w czerwcu 2016 r. Jako prezydent USA Demokratka chce zabrać prawo do posiadania broni groźnym przestępcom, osobom dopuszczającym się przemocy domowej i ciężko chorym psychicznie.
  • Dążenie do poprawy warunków życia najbiedniejszych. „Musimy zbudować gospodarkę, która działa dla każdego, nie tylko dla tych na szczycie” - stwierdziła Clinton w czerwcu. Kandydatka na prezydenta chce wspomóc rodziny, m.in. poprzez nowe ulgi podatkowe, a także stworzyć nowe miejsca pracy, umożliwić powstawanie małych przedsiębiorstw i zniwelować długi studenckie. Clinton chce także, aby najbogatsi płacili odpowiednio wysokie podatki - więcej niż „ciężko pracujące rodziny z klasy średniej”.
  • Reforma prawa imigracyjnego i pomoc imigrantom. W ciągu swoich pierwszych stu dni w Białym Domu Clinton chce przeprowadzić dużą reformę prawa imigracyjnego, która m.in. ułatwi otrzymanie obywatelstwa USA i umożliwi imigrantom legalny dostęp do rynku pracy. Demokratka chce także zapewnić szybsze łączenie rodzin imigrantów w USA oraz apeluje o traktowanie nowo przybyłych z należną im godnością. Hillary Clinton chce również jako prezydent zapewnić imigrantom integrację. Organizacje, które będą przeprowadzały proces integracyjny mają otrzymać dotację w wysokości 15 milionów dolarów.
  • Zwalczanie terroryzmu i Państwa Islamskiego. Clinton chce kontynuować działania militarne w Syrii i Iraku w ramach międzynarodowej koalicji powietrznej wymierzonej w ISIS, ale również bardziej angażować się w pomoc lokalnym oddziałom na lądzie. Zdaniem Clinton służby w USA muszą być bardziej przygotowane na walkę z lokalnym terroryzmem. Demokratka chce też zacieśnić współpracę z zagranicznymi wywiadami, która ma umożliwić identyfikację terrorystów.

20:18 Kto wygra - to najważniejsze pytanie, jakie zadają sobie dziś nie tylko Amerykanie, ale cały świat. Ostatnie sondaże większe szanse dają Hillary Clinton. Z badania Reuters/Ipsos oraz projektu States of the Nation wynika, że Hillary Clinton ma 90 procent szans na wygraną.

W badaniu przeprowadzonym wśród 15 tys. osób w całym kraju i opublikowanym w poniedziałek Demokratka otrzymała 45 proc., a jej rywal, Republikanin Donald Trump, o trzy punkty procentowe mniej. Sondaż przewiduje, że Clinton przypadną w udziale 303 głosy elektorów, a miliarderowi 235.

Jak wskazuje sondaż Reuters/Ipsos i States of the Nation zwycięstwo Donalda Trumpa zależy od jego wyniku w siedmiu stanach: Florydzie, Michigan, Pensylwanii, Karolinie Północnej, Ohio, oraz Arizonie. Dwie porażki Trumpa w którychś z trzech pierwszych tych stanach zapewnią zwycięstwo Hillary Clinton. Miliarder musi utrzymać również prowadzenie w republikańskim bastionie - Utah, w którym spore szanse na zwycięstwo ma niezależny kandydat Evan McMullin.

Wynik amerykańskich wyborów prezydenckich będzie również zależał od tego, jak zagłosują biali Amerykanie, Afroamerykanie oraz Latynosi. Jak zauważa Reuters, Trump potrzebuje do wygranej wyższej frekwencji wśród białych Amerykanów niż cztery lata temu, a jednocześnie niższej wśród dwóch pozostałych mniejszości etnicznych, których przedstawiciele w większości zagłosują na Clinton. Tymczasem wcześniejsze wybory - w których zagłosowała już rekordowa liczba 46 milionów Amerykanów - wskazują na to, że do urn wyborczych tłumnie ruszyli Latynosi.

19:36 Ciekawostka: choć większość lokali wyborczych w USA otwiera się wczesnym rankiem, w trzech niewielkich miejscowościach w New Hampshire głosowano już o północy z poniedziałku na wtorek. Zezwala na to prawo stanowe (w przypadku miejscowości do 100 mieszkańców), a nocna elekcja stała się tu lokalną tradycją. W Dixville Notch tryumfowała więc Hillary Clinton, zdobywając 4 głosy wobec 2 głosów na głównego rywala, w Hart's Location również wygrała kandydatka Demokratów (17 do 14), a Donald Trump mógł cieszyć się z małego sukcesu w Millsfield (głosowało na niego 16 osób, na Clinton – 4).

19:23 USA podzielone są na kilka stref czasowych. Dlatego też nie od razu poznamy wyniki ze wszystkich stanów. Lokale wyborcze będą zamykane stopniowo, jako ostatnie zostaną zamknięte te na Alasce - o godz. 7 czasu polskiego. Oto plan na dzisiejszą noc:

  • godz. 1 - Wirginia, Georgia, Indiana, Kentucky, Karolina Południowa, Vermont
  • godz. 1:30 - Karolina Północna, Ohio, Wirginia Zachodnia
  • godz. 2:00 - Maine, Maryland, Massachusetts, New Jersey, Rhode Island, Delaware, Connecticut, Floryda, Pensylwania, New Hampshire, Mississippi, Missouri, Alabama, Tennessee, Oklahoma, Illinois, Dystrykt Kolumbii
  • godz. 2:30 - Arkansas
  • godz. 3:00 - Nowy Jork, Kolorado, Michigan, Teksas, Kansas, Luizjana, Dakota Północna, Dakota Południowa, Minnesota, Wyoming, Nebraska, Wisconsin, Nowy Meksyk
  • godz. 4:00 - Nevada, Arizona, Utah, Iowa, Montana
  • godz. 5:00 - Kalifornia, Oregon, Waszyngton, Idaho, Hawaje
  • godz. 7:00 - Alaska

19:10 Zasady wyborów w USA różnią się od tych, które znamy z europejskich demokracji. Obywatele nie głosują bowiem bezpośrednio na jednego z kandydatów, lecz decydują, kogo poprzeć mają elektorzy poszczególnych stanów. Każdy stan ma przypisaną konkretną liczbę elektorów. Wygrana w głosowaniu w konkretnym stanie oznacza, że kandydat przejmuje wszystkie głosy elektorskie z tego stanu. By zostać prezydentem USA, trzeba zebrać 270 z 538 głosów elektorskich. Ten podział USA i liczbę głosów elektorskich przypisanych do poszczególnych stanów możecie zobaczyć na mapie na górze strony. Tam też na bieżąco będziecie mogli obserwować, jak wygląda aktualny stan rywalizacji między Donaldem Trumpem a Hillary Clinton, gdy ogłaszane będą wyniki w kolejnych stanach.

19:00 Trwają wybory w USA. Zapraszamy Państwa na nasz wieczór wyborczy. Będziemy na bieżąco śledzić wyniki spływające z poszczególnych stanów, relacjonować wszystko to, co dzieje się wokół amerykańskiej elekcji, oraz zbierać komentarze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl