Węgry: OBWE ma zastrzeżenia do kampanii na Węgrzech, a w kraju zamykane są opozycyjne media

Redakcja
Viktor Orban
Viktor Orban AFP/EAST NEWS
Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie ma zastrzeżenia do kampanii wyborczej na Węgrzech. Zdaniem OBWE media były „stronnicze”, a partia Fidesz Viktora Orbana prowadziła „ksenofobiczną retorykę”. Tymczasem we wtorek zamknięto dwie opozycyjne węgierskie redakcje.

„Zastraszająca, ksenofobiczna retoryka, stronniczość mediów oraz nieprzejrzyste finansowanie kampanii wyborczej doprowadziły do zawężenia przestrzeni autentycznej debaty politycznej, co osłabiło zdolność wyborców do podjęcia całkowicie świadomego wyboru”, napisało w raporcie po niedzielnych wyborach na Węgrzech Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) wchodzące w skład OBWE. Podkreśliło jednak, że same wybory były zorganizowane prawidłowo.

Mówiąc o retoryce, Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie miała na myśli głównie plakaty sfinansowane w 2015 r. przez rząd Viktora Orbana. Przedstawiały one imigrantów i uchodźców, a pod zdjęciem umieszczono pokaźnych rozmiarów napis „stop”. Oprócz tego, że, jak podkreśliło OBWE, były one „ksenofobiczne”, to działania węgierskiego rządu pokrywały się z kampanią wyborczą partii Fidesz. Rządowe plakaty wpisywały się bowiem w narrację wyborczą partii Orbana, której głównym punktem był sprzeciw wobec migracji. „Granice między państwem a partią były rozmyte”, napisało ODIHR w raporcie.

Opinię OBWE skrytykował już rzecznik partii Fidesz w parlamencie Gergely Gulyas. Stwierdził on, że organizacja „nadużyła swoich uprawnień”, a retorykę dotyczącą imigrantów nazwał „nie ksenofobiczną, ale samozachowawczą”.

Tymczasem węgierski portal Index.hu poinformował we wtorek, że zlikwidowane zostają dwa czołowe opozycyjne tytuły na Węgrzech. Chodzi o dziennik „Magyar Nemzet” oraz stację radiową Lanchid Radio. Gazeta ostatni raz ma ukazać się w środę, a radio po raz ostatni nada program w nocy we wtorek na środę. Z kolei pracownicy obu mediów mieli o wszystkim dowiedzieć się dopiero we wtorek rano.

Oficjalnym powodem takiej decyzji są „problemy finansowe redakcji”, napisał wydawca dziennika „Magyar Nemzet”. Jego założyciel Lajos Simicska, który finansował również Lanchid Radio, ma wycofać się z mediów. Simiciska przez lata był zwolennikiem Wiktora Orabana i jego partii. Od trzech lat jego media zmieniły jednak retorykę i przeszły do opozycji oraz krytyki rządu. Przed wyborami w dzienniku często ukazywały się np. artykuły o korupcji w szeregach Fideszu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
abcd
Węgrzy zdecydowali, że lepiej zapewnić rządowi Orbana większość konstytucyjną, niż podporządkować się lewackiemu dyktatowi z Brukseli.
A
Ada, to nie wypada...
niech sie obwe pier...li ze swoimi zastrzezeniami! Wegry, tak jak Polska, to ciagle wolny, niezalezny kraj! Lewackie scierwo niech sobie w Brukseli swoje zastrzezenia cwiczy...
Wróć na i.pl Portal i.pl